O'ZBEKISTON RESPUBLIKASIDA YER OSTI BOYLIKLARIDAN FOYDALANISHNI HUQUQIY TARTIBGA SOLISH MUAMMOLARI
Er osti boyliklaridan foydalanish, er osti boyliklari, geologik razvedka, qonunchilik, litsenziyalash, ortiqcha yo'qotishlar, foydali qazilmalar, davlat hukumati, resurslardan foydalanish, ommaviy tanlovlar, to'g'ridan-to'g'ri muzokaralar.
Maqolada yer osti boyliklaridan foydalanishni huquqiy tartibga solish, litsenziyalash tizimining nomukammalligi va qonunchilikdagi mavjud bo'shliqlar haqida so'z boradi. Aniqlangan muammolar asosida O'zbekiston Respublikasida er osti boyliklaridan foydalanishni huquqiy tartibga solishni takomillashtirish va er osti boyliklaridan foydalanishni nazorat qiluvchi normativ-huquqiy hujjatlar va qonun hujjatlaridagi noaniqliklar va nomuvofiqliklar tufayli yuzaga kelgan mavjud muammolarni bartaraf etish bo'yicha takliflar ko’rsatib o’tilgan.
- O'zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi [Elektron resurs]: 1992 yil 8 dekabrda o'n ikkinchi chaqiriq O'zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining o'n birinchi sessiyasida qabul qilingan. - Kirish rejimi: http://constitution.uz;
- O'zbekiston Respublikasining 1994 yil 23 sentyabrdagi "Yer osti boyliklari to‘g‘risida" gi qonuni (O'zbekiston Respublikasining 2002 yil 13 dekabrdagi 444-II-sonli "Yer osti boyliklari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonuniga o‘zgartishlar va qo‘shimchalar kiritish haqida);
- "Yer qa’ri uchastkalaridan foydalanish huquqi uchun litsenziyalar berish tartibini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi O'zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-649-sonli 06/07/2007 yildagi qarori.
| O'ZBEKISTON RESPUBLIKASIDA YER OSTI BOYLIKLARIDAN FOYDALANISHNI HUQUQIY TARTIBGA SOLISH MUAMMOLARI |

ПРОБЛЕМЫ ПРАВОВОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ НЕДРОПОЛЬЗОВАНИЯ В РЕСПУБЛИКЕ УЗБЕКИСТАН
Недропользование, недра, геологическое изучение, законодательство, лицензирование, сверхнормативные потери, полезные ископаемые, государственная власть, нерациональный метод, потребление ресурсов, публичные торги, прямые переговоры.
В статье рассмотрены проблемы правового регулирования недропользования, несовершенство системы лицензирования и существующие пробелы в законодательстве. На основе выявленных проблем предложены меры по усовершенствованию правового регулирования недропользования в Республики Узбекистан и нейтрализовать существующие проблемы, вызванные неточностями и рассогласованиями в нормативно-правовых актах и законах, контролирующих сферу недропользования.
- Конституция Республики Узбекистан [Электронный ресурс]: принята 8 декабря 1992 года на одиннадцатой сессии Верховного совета Республики Узбекистан двенадцатого созыва. – Режим доступа: http://constitution.uz;
- Закон Республики Узбекистан «О недрах» от 23.09.1994 г. (в новой редакции Законом Республики Узбекистан от 13 декабря 2002 г., № 444-II «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О недрах»);
- Постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-649 07.06.2007 «О мерах по совершенствованию порядка выдачи лицензий на право пользования участками недр».