O'ZBEKISTON RESPUBLIKASIDA YER OSTI BOYLIKLARIDAN FOYDALANISHNI HUQUQIY TARTIBGA SOLISH MUAMMOLARI
Er osti boyliklaridan foydalanish, er osti boyliklari, geologik razvedka, qonunchilik, litsenziyalash, ortiqcha yo'qotishlar, foydali qazilmalar, davlat hukumati, resurslardan foydalanish, ommaviy tanlovlar, to'g'ridan-to'g'ri muzokaralar.
Maqolada yer osti boyliklaridan foydalanishni huquqiy tartibga solish, litsenziyalash tizimining nomukammalligi va qonunchilikdagi mavjud bo'shliqlar haqida so'z boradi. Aniqlangan muammolar asosida O'zbekiston Respublikasida er osti boyliklaridan foydalanishni huquqiy tartibga solishni takomillashtirish va er osti boyliklaridan foydalanishni nazorat qiluvchi normativ-huquqiy hujjatlar va qonun hujjatlaridagi noaniqliklar va nomuvofiqliklar tufayli yuzaga kelgan mavjud muammolarni bartaraf etish bo'yicha takliflar ko’rsatib o’tilgan.
- O'zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi [Elektron resurs]: 1992 yil 8 dekabrda o'n ikkinchi chaqiriq O'zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining o'n birinchi sessiyasida qabul qilingan. - Kirish rejimi: http://constitution.uz;
- O'zbekiston Respublikasining 1994 yil 23 sentyabrdagi "Yer osti boyliklari to‘g‘risida" gi qonuni (O'zbekiston Respublikasining 2002 yil 13 dekabrdagi 444-II-sonli "Yer osti boyliklari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonuniga o‘zgartishlar va qo‘shimchalar kiritish haqida);
- "Yer qa’ri uchastkalaridan foydalanish huquqi uchun litsenziyalar berish tartibini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi O'zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-649-sonli 06/07/2007 yildagi qarori.
| O'ZBEKISTON RESPUBLIKASIDA YER OSTI BOYLIKLARIDAN FOYDALANISHNI HUQUQIY TARTIBGA SOLISH MUAMMOLARI |

PROBLEMS OF LEGAL REGULATION OF SUBSOIL USE IN THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN
The article deals with the problems of legal regulation of subsoil use, the imperfection of the licensing system and the existing gaps in the legislation. On the basis of the identified problems, measures were proposed to improve the legal regulation of subsoil use in the Republic of Uzbekistan and to neutralize the existing problems caused by inaccuracies and inconsistencies in the regulatory legal acts and laws that control the subsoil use.
- The Constitution of the Republic of Uzbekistan [Electronic resource]: adopted on December 8, 1992 at the eleventh session of the Supreme Council of the Republic of Uzbekistan of the twelfth convocation. - Access mode: http://constitution.uz;
- The Law of the Republic of Uzbekistan "On Subsoil" dated September 23, 1994 (as amended by the Law of the Republic of Uzbekistan dated December 13, 2002, No. 444-II "On Amendments and Addenda to the Law of the Republic of Uzbekistan" On Subsoil ");
- Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-649 06/07/2007 "On measures to improve the procedure for issuing licenses for the right to use subsoil plots."