O’zbekiston Respublikasi oliy ta’lim tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini o’rganish
2019 yil 28 oktabr kuni I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universitetining (MTU) Toshkent shahridagi Filialida O’zbekiston Respublikasi oliy ta’lim tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini o’rganishga bag’ishlangan amaliy seminar bo’lib o’tdi. Seminarda Filialning professor-o’qituvchilari, tarkibiy bo’linmalari rahbarlari ishtirok etdi. Seminar "Ijtimoiy-gumanitar fanlar" bo’limi o’qituvchilari tomonidan tashkil etildi.
Seminarda Konsepsiyaning asosiy qoidalari, amalga oshirilishi bo’yicha maqsadiy ko’rsatkichlar batafsil o’rganildi. Bu borqada ko’zda tutilgan chora-tadbirlar, xususan, oliy ta’lim muassasalarida davlat-xususiy sheriklik aloqalarini rivojlantirish, mamlakatimizning 10 ta milliy universitetlarini birinchi 1000 talikdagi  jahon reytingi universitetlari qatoriga kiritish, kredit-modul tizimiga bosqichma-bosqich o‘tish, xalqaro tajribaga asoslangan mustahkam amaliy ko‘nikmalarni shakllantirish, yuqori malakali kadrlar tayyorlash tizimini sifatli yangi bosqich darajasiga ko’tarish, oliy ta’lim muassasalarining akademik mustaqilligini ta’minlash kabi masasalarga e’tibor qaratilid. 2030 yilda qadar mamlakatimiz universitetlarida texnoparklar, forsayt-markazlar, transfer texnologiyalar, startaplar va akseleratorlar tashkil etilishi ko’zda tutilgani ta’kidlanib o’tildi. Uqori inpakt-faktorga ega bo’lgan  xalqaro jurnallarda o’qituvchilar, izlanuvchilar, aspirantlar, doktorantlar,bakalavr va magistratura talabalarining  maqolalari chop etilishi, shuningdek respublika jurnallarini xalqaro bazaga bosqichma-bosqich kiritilishi ta’minlanishi ko’zda tutilganiga e’tibor qaratildi.
Ishtirokchilar tomonidan mamlakatimizda oliy ta’lim tizimini rivojlantirishning strategik maqsadlari va ustuvor yo’nalishlariga to’htalib o’tildi. Filialda ta’lim muhitini yaxshilash bo’yicha kelgusidagi rejalar va istiqbollar to’g’risida so’z yuritildi.

Изучение Концепции развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года
28 октября 2019 г., в Филиале Российского государственного университета нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в г. Ташкенте состоялся практический семинар посвященный изучению Концепции   развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года. На семинаре приняли участие профессорско-преподавательский состав отделений, руководители структурных подразделений Филиала. Семинар был организован преподавателями отделения «Социально-гуманитарные дисциплины».
На семинаре подробно были изучены основные положения Концепции, целевые показатели по годам реализации. Акцентировалось внимание на предусмотренные меры, в частности, развитие государственно-частного партнерства в вузах, включение 10 национальных вузов страны впервые 1000 позиций вузов с мировым рейтингом, поэтапный переход на кредитно-модульную систему, формирование прочных практических навыков на основе международного опыта, поднятие на качественно новый уровень  систему подготовки высококвалифицированных кадров, обеспечение академической самостоятельности  вузов. Было отмечено, что в к 2030 году в вузах страны будут созданы технопарки, форсайт-центры, трансферные технологии, стартапы и акселераты. Предусмотрено обеспечение опубликования статей ППС, соискателей, аспирантов, докторантов, студентов бакалавриата и магистратуры в международных журналах с высоким инпакт-фактором, а также поэтапное включение республиканских журналов в международную базу.
Выступившие изложили стратегические цели и приоритетные направления развития системы высшего образования в стране. Речь коснулась будущих планов и перспективах совершенствования образовательной среды в Филиале.