“Губкинчи талабалар” Оролда инновацион лойиҳани ишга туширдилар
“Губкинчи талабалар” ташаббуси билан Орол денгизининг қуриган тубини кўкаламзорлаштириш бўйича минтақа бизнеси учун истиқболли ҳамда илм-фан нуқтаи назаридан маърифий лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Оролбўйи Халқаро инновация марказида муваффақиятли синовдан ўтказиляпти. Уни амалга оширишда бутун карантин даврида И.М.Губкин номидаги Россия нефть ва газ Давлат университетининг Тошкент шаҳридаги Филиалини УРН 17-01 гуруҳи талабаси Махида Махамбетова фаол иштирок этмоқда.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг бош ташаббуси - Оролбўйини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш ва бу билан минтақада кенг кўламли экологик таназзулнинг салбий оқибатларини бартараф қилиш мақсадида амалий механизм яратиш нуқтаи назаридан “губкинчи талабалар” лойиҳасининг долзарблигига муносиб баҳо бермаслик мушкул. Ҳозирги кунда Оролни қуриш оқибатларини юмшатиш бўйича қуриб қолган сатҳда кўм-кўк қоплама яратиш каби йўналиш имконқадар фаоллаштирилган. Айнан шу мақсадда И.М.Губкин университети мутахассислари шўрланган тупроқни махсус тупроқ-модификатор билан қайта ишлов беришни таклиф этдилар, бу эса, натижада чорва молларини ўтлатиш учун собиқ Орол денгизининг алоҳида кўкаламзорлаштирилган ҳудудларидан фойдаланиш имконини беради.
Эътиборга лойиқ жиҳати шундаки, мазкур лойиҳа инновацион ривожлантириш Вазирлиги ва Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Оролбўйи Халқаро маркази томонидан қўллаб – қувватланди. Тажриба майдонининг махсус бўлинган пайкалларда гумин-минерал комплекслар, сапропеллар, монтмориллонитлар, глауконитлар каби мелиорантларнинг таъсир жараёни устида тадқиқот олиб борилади. Навбатдаги вазифа – саксовул, черкес, кандим, кедр сингари маҳаллий шўрак ва қурғоққа бардошли “галофитлар”нинг унувчанлиги ва тутиб кетишини орттиришдан иборат. Шу мақсадда уруғликларни гуминоминерал комплекслар ва биополимер эритмаларда ивитилади, яъни гидроли экиш деб ном олган ёндашув татбиқ этилади. Мазкур йўналиш бўйича ишлар алоҳида долзарб, зеро, иккиламчи шўрланган ҳудудларда қишлоқ хўжалиги ва озуқа экинларининг чидамлилиги ва ҳосилдорлигини орттириш усулидан фойдаланишда муҳим аҳамият касб этади.
Бундан ташқари, тадқиқотларнинг яна бир умумий босқичи Ўзбекистон ҳудудида мавжуд ва эҳтимоли бор углеводорлар билан ифлосланишга қарши кураш бўйича биологик услубларни қўллаш билан боғлиқ. Бунинг учун алоҳида пайкаллар нефть ва дизель ёқилғи билан модель ифлосланишга учрайди, сўнгра махсус технология бўйича фаоллашган биопрепаратлар киритилади. И.М.Губкин номидаги Россия нефть ва газ Давлат Университетининг “Саноат экологияси” кафедраси (ассистент Оксана Остах) илмий қўллови остида ўтган йилдан буён илғор жаҳон тажрибаси имплементацияси форматида амалга оширилаётган тадқиқотлар карантин жорий қилингач, тўхтатилгани йўқ, аксинча янада ривожлантирилди.
Ўз устози – техника фанлари номзоди А.В.Деньгаевнинг илмий-тадқиқот ишларини давом эттириб, Филиал талабаси Маҳида Махамбетова ҳайратомуз натижалар олди: қайта ишлов берилган шўрли тупроқда дастлабки кўм-кўк нишоналар униб чиқди.
Тажрибавий майдонни ташкил қилиниши билан боғлиқ бир неча саволларимизга жавоб олиш мақсадида Маҳидага юзландик.
- Маҳидахон, минтақа учун “губкинчилар” иннновациясининг долзарблигини қандай баҳолайсиз?
- Маълумки, ҳозирги пайтда Ўзбекистон ҳудудидаги Оролнинг қуриб қолган тубида 3,34 миллион гектарлик шўрли чўл ҳосил бўлган. Унинг юзасидаги зарарли моддалар минглаб километрларга қадар – Хоразм вилоятидан Самарқандгача тузли-қумли бўҳронлар орқали тарқалиб боряпти. Бундай офатга фақат ҳудудни кўкаламзорлаштириш орқали бас келиш мумкин. Бироқ Орол яқинидаги тупроқнинг шўрланиш даражаси 60 фоизга етаётгани, қуруқ иқлим деярли бундай шароитларга мослашган ўсимликларни пайдо бўлишини истисно этади. Галофитлар бундан мустасно, улар аксинча шўр бўлмаган муҳитда ўса олмайдилар: асосий эътибор ҳам уларга қаратилган. Галофитлардан ташқари, биз ишлов берилган пайкалларга қишлоқ хўжалик экинларидан дуккакли, бошоқли, гречихага оид экинлар уруғликларини экдик. Шу тариқа биз тажриба қиляпмиз, нефть-газ тармоғида қўлланиладиган мелиорантлар билан тупроққа қайта ишлов беришни қўллаб кўряпмиз.
- Халқаро марказдаги тадқиқот олиб бораётган майдонларга тез-тез келиб турасизми, инновация ривожи билан шуғулланишга нима туртки берди?
- Пайкалли майдонларга ҳафтада бир келаман, негаки, тез-тез суғориш имкони бўлмаган айнан қуруқ жой шароитларига мослашиш жоиз. Олис туманга қадар асосан Марказнинг бошқа ходимлари билан биргаликда таксида етиб оламан. Бу ерда жойида биз тупроқни кўкаламзорлаштиришнинг энг қулай ва тежамкор усулини излаймиз. Бунга мени, менимча, мени фуқаролик нуқтаи назарим туртки бўлди. Ўзим муаммо марказига бевосита яқин ерда яшаганим боис, мен учун ўзимни она тупроғимда флора – ўсимлик дунёсининг қайта тикланиши жуда муҳим, бу эса, ўз навбатида ҳайвонларнинг ҳам кўпайишига сабаб бўлади.
Илмий ишим раҳбари Деньгаев Алексей Викторич асосий вуздаги ҳамкасабаларим билан баробар бултур октябрда бу ерда тупроққа турли мелиорантлар билан қайта ишлов бериб, катта ишларни амалга оширдилар. Мен эса баҳор охирларидан, яъни вегетатив даврдан on-line йўриқномаларга мувофиқ, уруғлар билан ишўлашни давом эттирдим.
Дастлабки яшил нишоналарнинг барқ уриб униб чиққани ҳаммамизни қувонтирди, бу эса тадқиқотларни давом этттиришга рағбатлантирди. Ҳозирги пайтда мен ўсимликларнинг ўсиши динамикасини кузатиб боряпман. Лойиҳада иштироким туфайли мен амалиётда: уруғ танлаш, уларга ишлов беришдан тортиб уруғлик экишга қадар кўплаб қимматли илмий маълумотлардан воқиф бўлдим.
- Маҳидахон, нима учун нефть-газ соҳаси мутахассислигини танладингиз, бу оилавий анъанами ё?
- Нефть соҳасида мутахассис менга қадар оиламизда бўлмаган! Онажоним умрбўйи университетда иқтисодий факультетда ўқитувчилик қилганлар, дадам – футбол, яъни спорт соҳасида, аслида Ломоносов номли Москва Давлат университетининг физика факультети битирувчиси. Ўзимга келсак, юқори синфлардан бошлаб нефть-газга қизиқишим катта эди. Зеро, углеводород қазиб олиш жараёнини тасаввуримга ҳам келтирмасдим.
Ўша пайтлардан бошлаб физика ва математика менинг энг севимли фанларимга айланди ва халқаро фан олимпиадаларида муваффақиятли иштироким мени техникавий йўналишлар сари етаклади. Йилдан йилга ўз касбимга тобора ошиқ бўляпман, мени бизнинг ажойиб ўқитувчи-домлаларимиз, улкан амалий тажрибага эга бўлган мутахассисларимиз энг мураккаб илмий маълумотни қизиқарли қилиб етказиб бериб, илхомлантирмоқда.
Алексей Викторичдан ўз қўлларим билан тажриба ўтказиб кўраолаётганим, у ёки бу қонун-қоидалар натижаларини кўра олаётганим, тажриба орқали ўқиб-ўрганаётганим бу фанга кириб келганим учун жуда миннатдорман. И.М.Губкин номидаги Россия нефть ва газ Давлат Университети мутахассислари инновацион тадқиқотлар натижалари ва технологик ечимларга Орол денгизига ҳар йилги экспедиция таркибида келаси вегетацион давр якунида сўнгги баҳони берадилар.
Тажриба тугагач, инновациянинг кенг йўлга қўйилиши минтақа экологиясини соғломлаштиришда асосий мезон бўлишига умид қиламиз.

«Губкинцы» запустили инновационный проект на Арале
Перспективный для региона бизнес- и научный обучающий проект по озеленению высохшего дна Аральского моря, инициированный «губкинцами», успешно проходит апробацию в Международном инновационном центре Приаралья при Президенте Республики Узбекистан. Активное участие в его осуществлении принимает на протяжении всего карантинного периода студентка группы УРН 17-01 Филиала РГУ нефти и газа (НИУ) имени И.М. Губкина в городе Ташкенте Махида Махамбетова.
Трудно недооценивать актуальность «губкинского» проекта в свете главной инициативы Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева - объявить Приаралье зоной экологических инноваций и технологий, тем самым создать практический механизм с целью устранения негативных последствий масштабного экологического кризиса в регионе. Сегодня здесь максимально активизировано такое направление по смягчению последствий усыхания Арала, как создание зеленого покрова на высохшем дне. С этой целью специалисты Губкинского университета предложили обрабатывать засоленные земли специальным почво-модификатором, что в итоге позволит использовать озелененные отдельные территории бывшего Аральского моря для выпаса скота. Примечательно, что проект поддержан Министерством инновационного развития и Международного центра Приаралья при Президенте Республики Узбекистан.
На специально разбитых делянках испытательного участка исследуется действие таких мелиорантов, как гумино-минеральные комплексы, сапропели, монтмориллониты, глауконит. Следующая задача - увеличение всхожести и приживаемости «галофитов»: местных соле- и засухостойких видов растений, таких, как саксаул, черкес, кандым, кендр. С этой целью проводится вымачивание семян в растворах гумино-минеральных комплексов и биополимерных растворах, то есть, отрабатывается подход, именуемый гидропосевом. Работы по данному направлению особенно актуальны, так как представляют интерес для использования на вторично-засоленных территориях метода по увеличению выносливости и урожайности сельскохозяйственных и кормовых культур. Кроме того, еще один обширный этап изысканий связан с применением биологических методов по борьбе с имеющимися и возможными загрязнениями углеводородами на территории Узбекистана. Для этого отдельные делянки подвергаются модельному загрязнению нефтью и дизельным топливом, после чего вносятся активированные по специальной технологии биопрепараты.
Исследования в формате имплементации передового мирового опыта, осуществляемые с прошлого года при научной поддержке кафедры «Промышленная экология» (ассистент Оксана Остах) РГУ нефти и газа (НИУ) имени И.М. Губкина, с введением карантина не только не приостановились, но и получили дальнейшее развитие. Продолжив научно-исследовательские изыскания своего наставника – к.т.н. А.В. Деньгаева - студентка Филиала Махида Махамбетова получила сенсационные результаты: первые зеленые всходы на обработанной соленой почве.
Мы попросили Махиду ответить на несколько наших вопросов в связи с организацией экспериментальной площадки.
- Махида, как ты оцениваешь актуальность «губкинской» инновации для региона?
- Как известно, в настоящее время на месте осушенного дна Арала на территории Узбекистана образовалась солевая пустыня в 3,34 миллиона гектаров. Вредные вещества с ее поверхности разносятся соляно-песчаными бурями на окружающие районы на расстояния в тысячи километров: от Хорезмской области до Самарканда. Противодействовать этому бедствию сможет лишь озеленение территории. Однако повышенная соленость почвы, достигающая вблизи Арала 60 процентов, засушливый климат практически исключают появление растений, приспособленных к таким условиям. Исключение составляют галофиты, которые напротив, не могут расти не в соленой среде: на них и сконцентрировано основное внимание. Помимо галофитов, мы засеяли обработанные делянки семенами представителей сельскохозяйственных культур: бобовых, злаковых, гречишных семейств. Так мы экспериментируем, применяем для рекультивации почвы мелиоранты, используемые в нефтегазовой отрасли.
- Как часто ты приезжаешь на опекаемые тобой площадки в Международный центр, что тебя сподвигло заниматься развитием инновации?
- Приезжаю на деляночные площадки один в неделю, так как надо подстраиваться под условия именно засушливой местности, где нет возможности частого полива. Добираюсь до удаленного района в основном на такси вместе с другими сотрудниками Центра. Здесь на месте мы ищем самый оптимальный и экономичный вариант озеленения почвы. К тому меня сподвигла, наверное, моя гражданская позиция. Поскольку сама я живу в непосредственной близости от эпицентра проблемы, для меня очень важно, чтобы на моей родной земле восстановилась флора, что попутно приведет и к увеличению популяции животных. Руководитель моей научной работы Алексей Викторович Деньгаев вместе с коллегами из головного вуза еще в октябре проделали здесь масштабную работу с почвой, обработав ее различными мелиорантами. А я с конца весны, это вегетативный период, продолжила работать с семенами согласно on-line инструкциям. Появление первых зеленых ростков обрадовало всех, стало стимулом к продолжению испытаний. В настоящее время я наблюдаю за динамикой роста растений. Благодаря участию в проекте я на практике узнала много ценных научных сведений: от выбора семян, их обработки до посева.
- Махида, почему ты выбрала своей профессией нефтегазовую сферу, это семейная традиция?
- Нефтяников до меня в нашей семье пока не было! Моя мама все годы работала преподавателем университета на экономическом факультете, папа – в сфере футбола, сам выпускник физического факультета МГУ имени Ломоносова. Но сама я уже со старших классов интересовалась нефтегазом, хотя не представляла сам процесс добычи углеводородов. С того времени моими любимыми предметами были физика и математика, и успешное участие в международных олимпиадах определили меня в техническом направлении. И с каждым годом я все больше влюбляюсь в свою профессию, Филиал, где меня вдохновляют наши замечательные преподаватели, специалисты самого высокого уровня с огромным практическим опытом, которые всегда очень интересно преподносят самую сложную научную информацию. Благодарна Алексею Викторовичу за свой приход в науку, где могу своими руками проделывать эксперименты, видеть результаты тех или иных закономерностей, немалое количество которых выведены опытным путем. Итоговую оценку результатов и технологических решений инновационных изысканий выполнят специалисты РГУ нефти и газа (НИУ) имени И. М. Губкина в конце следующего вегетационного периода в составе ежегодной экспедиции на Аральское море. Надеюсь, что широкий запуск по окончании эксперимента инновации станет отправной точкой в оздоровлении экологии региона.