Talabalar o'rtasida huquqiy savodxonlik va huquqiy madaniyatni oshirish maqsadida 2019 yil 29 noyabr kuni I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti (NRU) Toshkent shaxri filiali talabalari uchun O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xalq qabulxonasi rahbari Rasulov Zikiril Kudratovich bilan uchrashuv tashkil etildi. Uchrashuvda URG-17-02, URB-17-01 va UGF-17-01 akademik guruhlari talabalari, professor Xodjetov A.A., dotsent Usmanova A.A., Filial Ayollar kengashi raisi Namozova Sh.A , katta o’qituvchilar Abdullaeva D.U., Shalieva E.S., Demina E.I. ishtirok etishdi.
Ma'lumki, fuqarolarning konstitutsiyaviy huquqlaridan biri bu jismoniy va yuridik shaxslarning davlat organlariga murojaat qilish huquqidir. Rasulov Z.K. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016 yil 28-dekabrdagi 4904-sonli qaroriga muvofiq Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida, shuningdek, har bir tuman va shaharda Xalq qabulxonalari tashkil etilganligini ta’kidladi. Xalq qabulxonalari va Virtual qabulxonalarining asosiy vazifalari aholi bilan to'g'ridan-to'g'ri muloqotni tashkil etish, ularning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini to'liq himoya qilishga qaratilgan bo’lib, jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlashning sifat jihatidan yangi va samarali tizimining ishlashini ta'minlashdan iborat.
Rasulov Z.K. bugungi kunda fuqarolarning O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga, Oliy Majlisga, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga, hukumat, sud, huquqni muhofaza qilish va nazorat qilish organlariga, mahalliy davlat hokimiyati organlariga murojaat qilishlari uchun barcha sharoitlar yaratilganligini ta’kidladi. Uchrashuv ishtirokchilariga 2017 yil 11 sentyabrda qabul qilingan "Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to'g'risida" gi O'zbekiston Respublikasi Qonunining asosiy qoidalari, murojaatlarni ko'rib chiqish tartibi va muddatlari, murojaatlarni o'z vaqtida va talabga javob bermaydigan darajada ko'rib chiqilganligi uchun masul shaxslarning javobgarligi to'g'risida ma'lumot berildi.
Oxirida talabalar mutaxassislarga davlat hokimiyati va boshqaruvi, xo'jalik boshqaruvi organlari, barcha darajadagi hokimliklarning fuqarolar bilan o'zaro munosabatlari, aholining eng dolzarb muammolarini hal qilishga imkon beradigan samarali mexanizmlari to'g'risida savollar berishdi.

Правовая грамотность молодежи - как основа формирования правовой культуры
В целях повышения правовой грамотности и правовой культуры среди студенческой молодежи 29 ноября 2019 года для студентов Филиала Российского государственного университета нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина была организована встреча с заведующим Народной Приемной Президента Республики Узбекистан Юнусабадского района Расуловым Зикирилла Кудратовичом. На встрече приняли участие студенты академических групп УРГ-17-02, УРБ-17-01 и УГФ-17-01, профессор Ходжиметов А.А., доцент Усманова А.А., Председатель женсовета Филиала Намазова Ш.А., старшие преподаватели Абдуллаева Д.У., Шалиева Э.С., Демина Е.И.
Как известно, одним из конституционных прав граждан является право на обращение физических и юридических лиц в органы государственной власти. Докладчик Расулов З.К. отметил, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 28 декабря 2016 года за № 4904 были созданы Народные приемные в Республике Каракалпакстан, областях и г.Ташкенте, а также в каждом районе и городе. Основными задачами Народных приемных и Виртуальной приемной является организация прямого диалога с населением, обеспечение функционирования качественно новой и эффективной системы работы с обращениями физических и юридических лиц, направленной на полноценную защиту их прав, свобод и законных интересов.
Расулов З.К. подчеркнул, что на сегодняшний день созданы все условия для реализации конституционных прав граждан по обращению к Президенту Республики Узбекистан, в Олий Мажлис, Администрацию Президента Республики Узбекистан, Правительство, органы государственного управления, судебные, правоохранительные и контролирующие органы, органы государственной власти на местах. Участники встречи были проинформированы об основных положениях Закона Республики Узбекистан от 11 сентября 2017 года «Об обращениях физических и юридических лиц», о порядке и о сроке рассмотрения обращений, об ответственности должных лиц за несвоевременное и ненадлежащее рассмотрение обращений.
В завершении студенты задали специалисту вопросы касательно эффективных механизмов взаимодействия органов государственной власти и управления, органов хозяйственного управления, хокимиятов всех уровней с гражданами, позволяющим решать самые насущные проблемы населения.