Mahalladagi uchrashuv
2019 yil 24 - oktyabr kuni Toshkent shahrining Yashnabod tumanidagi “Do’stobod” mahallasida I.M.Gubkin nomli Rossiya davlat neft va gaz (MTU) universiteti Toshkent shahridagi filiali Ma’naviyat va ma’rifat va yoshlar bilan ishlash bo’limi xodimlari va o’qituvchilari tomonidan o’zbek tiliga davlat maqomi berilganligining 30 - yilligiga bag’ishlangan tadbir o’tkazildi.
Mahalla fuqorolari va vakillari bilan ushrashuv boshida ona tilimizningning jamiyat va millat hayotidagi tutgan o’rnida muxim axamiyatga ega bo’lgan tadbirning asosiy g’oyasi –Til boyligi – dil boyli e’lon qilindi.
Psixologiya fanlari nomzodi, dosent I.M.Gubkin nomli Rossiya davlat neft va gaz (MTU) universiteti Toshkent shahridagi filiali “Ijtimoiy – gumanitar fanlari” bo’limi mudiri majburiyatlarini vaqtinchalik bajaruvchi – Usmanova A.A. o’zining nutqida o’z - o’zini anglash, milliy fikirlash, farzandlarimizni ma’naviy – axloqi til orqali yoritilishini va ifodalanishini, barcha yahshi olijanob maqsadlar va intilishlar, milliy madaniyatimizning takrorlanmas go’zalligi, inson ongiga uning ona allasi orqali singdirilishini ta’kidlab o’tdi.
I.M.Gubkin nomli Rossiya davlat neft va gaz (MTU) universiteti Toshkent shahridagi filiali “Ma’naviyat va ma’rifat” va yoshlar bilan ishlash bo’limi boshlig’I Shukurova L.R. yurtimizning har-bir mahallasida turli millat vakillari istiqomat qilishlarini, shu sababli “O’zbekiston respublikasi davlat tili Qonuni”ning ikkinchi moddasida “O‘zbek tiliga davlat tili maqomining berilishi respublika hududida yashovchi millat va elatlarning o‘z ona tilini qo‘llashdan iborat konstitutsiyaviy huquqlariga monelik qilmaydi deb yozilganligini, va mamlakatimizda boshqa elatlarni va tillarni rivojlanishi uchun barcha sharoitlar yaratilganligini, til do’stligimiz va birligimiz ifodasi ekanligini ta’kidladi.

Meeting in the makhallya
On October 24, 2019, the Department of “Manaviyat va marifat” of the Branch of the Russian State University of Oil and Gas (NRU) named after I.M. Gubkin in Tashkent held the meeting dedicated to the 30th anniversary of the adoption of the Law of the Republic of Uzbekistan “On the state language” at the makhallya “Dustobod” of Yashnabad district of Tashkent city. The main idea of the meeting with representatives of the makhallya was “The richness of the language is the wealth of the soul”, where much attention was paid to the role and significance of the mother tongue in the life of the country and its people.
PhD in Psychology, Associate Professor, acting head of the “Social and Humanitarian Disciplines” Department Usmanova A.A., in her speech emphasized the high role of the Uzbek language, its richness and beauty, an invaluable role in creating the country’s international image.
Head of the Department “Manaviyat wa marifat” and for work with youth Shukurova L.R. noted that people of different nationalities live in each makhallya of our country, in this regard, the second Article of the Law “On the state language” of the Republic of Uzbekistan states that “Assigning the Uzbek language the status of the state language does not infringe on the constitutional rights of the nations and nationalities living in the republic in their native language”.
The participants of the event expressed their general opinion that our mother tongue is our culture and invaluable wealth and its protection is the most valuable inheritance for future descendants.