Mahalladagi uchrashuv
2019 yil 24 - oktyabr kuni Toshkent shahrining Yashnabod tumanidagi “Do’stobod” mahallasida I.M.Gubkin nomli Rossiya davlat neft va gaz (MTU) universiteti Toshkent shahridagi filiali Ma’naviyat va ma’rifat va yoshlar bilan ishlash bo’limi xodimlari va o’qituvchilari tomonidan o’zbek tiliga davlat maqomi berilganligining 30 - yilligiga bag’ishlangan tadbir o’tkazildi.
Mahalla fuqorolari va vakillari bilan ushrashuv boshida ona tilimizningning jamiyat va millat hayotidagi tutgan o’rnida muxim axamiyatga ega bo’lgan tadbirning asosiy g’oyasi –Til boyligi – dil boyli e’lon qilindi.
Psixologiya fanlari nomzodi, dosent I.M.Gubkin nomli Rossiya davlat neft va gaz (MTU) universiteti Toshkent shahridagi filiali “Ijtimoiy – gumanitar fanlari” bo’limi mudiri majburiyatlarini vaqtinchalik bajaruvchi – Usmanova A.A. o’zining nutqida o’z - o’zini anglash, milliy fikirlash, farzandlarimizni ma’naviy – axloqi til orqali yoritilishini va ifodalanishini, barcha yahshi olijanob maqsadlar va intilishlar, milliy madaniyatimizning takrorlanmas go’zalligi, inson ongiga uning ona allasi orqali singdirilishini ta’kidlab o’tdi.
I.M.Gubkin nomli Rossiya davlat neft va gaz (MTU) universiteti Toshkent shahridagi filiali “Ma’naviyat va ma’rifat” va yoshlar bilan ishlash bo’limi boshlig’I Shukurova L.R. yurtimizning har-bir mahallasida turli millat vakillari istiqomat qilishlarini, shu sababli “O’zbekiston respublikasi davlat tili Qonuni”ning ikkinchi moddasida “O‘zbek tiliga davlat tili maqomining berilishi respublika hududida yashovchi millat va elatlarning o‘z ona tilini qo‘llashdan iborat konstitutsiyaviy huquqlariga monelik qilmaydi deb yozilganligini, va mamlakatimizda boshqa elatlarni va tillarni rivojlanishi uchun barcha sharoitlar yaratilganligini, til do’stligimiz va birligimiz ifodasi ekanligini ta’kidladi.

24 октября 2019 года в махалле «Дўстобод» Яшнабадского района города Ташкента сотрудниками отдела «Маънавият ва маърифат» и по работе с молодёжью и преподавателями Филиала РГУ нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в городе Ташкенте было проведено мероприятие, посвященное 30-летию принятия Закона Республики Узбекистан «О государственном языке». На встрече с представителями схода граждан махалли прозвучала главная идея мероприятия  – «Богатство языка-богатство души», где большое внимание было уделено роли и значению родного языка в жизни страны и его народа.
Кандидат психологических наук, доцент, и. о. заведующего отделением “Социально-гуманитарные дисциплины” РГУ нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в городе Ташкенте Усманова А.А.,  в своей речи подчеркнула, что выражение самосознания, национального мышления, духовно - нравственности нашего поколения проявляется посредством языка. Все благородные цели и устремления внедряются в сознание человека через него, колыбельную песню матери, неповторимую красоту национальной культуры.
Начальник отдела «Маънавият ва маърифат» и по работе с молодёжью Шукурова Л.Р. отметила, что в каждой махалле нашей страны проживают люди разных национальностей, в этой связи вторая Статья Закона «О государственном языке» Республики Узбекистан гласит: «Придание узбекскому языку статуса государственного  не ущемляет конституционных прав наций и народностей, проживающих на территории республики, в употреблении родного языка». Государство создаёт все условия для развития других языков и народностей. Язык является олицетворением дружбы и единства.
Участники мероприятия выразили общее мнение о том, что наш родной язык – это наша культура и бесценное богатство, уберечь его – самое дорогое наследие для будущих потомков.