Akademik litseyida ochiq ma’ruza darsi o’tkazildi
2019 yil 16 sentyabr kuni Filialning akademik litseyida 2 kurs T3-18 guruhuda insonning ijtimoiy-tipologik hususiyatlari mavzusiga bag’ishlangan ochiq ma’ruza darsi o’tkazildi. Mazkur ma’ruza Toshkent shahar I.M.Gubkina nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti filialining “Ijtimoiy-gumanitar fanlar” bo’limi dotsenti Usmanova A.A. tomonidan o’tkazildi. Ma’ruzada litseyning rus tili va adabiyot fani o’qituvchilari Ratushina O.B. va Radjabova S.M., akademik guruh o’quvchilari ishtirok etdi.
Ma’ruza boshida Filial va litsey o’rtasidagi hamkorlik ishlarini olib borishni takomillashtirish, gumanitar fanlarni o’qitishda tajriba almashish, ta’lim berish samaradorligi hamda litsey o’quvchilari va o’qituvchilarining bilimlarini yuksaltirish to’g’risida so’z yuritildi.
Ma’ruza davomida insonga tegishli bo’lgan temperament, xarakter va qobiliyatlarning psixologik jihatlari o’rganildi. Psixologik bilimlarning bo’lgusi kasbi, oilani rejalashtirishi, o’z imkoniyatlarini baholashi va Men-konsepsiyasini shakllantirishdagi muhimligi qayd etildi. Insonning psixologik madaniyatini tashkil etuvchi elementlariga alohida e’tibor qaratildi. Ijtimoiy muhitda o’rnatiladigan shaxslararo muloqot va hatti-xarakatlar bo’yicha maslahatlar berildi. Mashg’ulot davomida yangi axborot va pedagogik texnologiyalardan foydalanildi. Ma’ruza yakunida mavzu yuzasidan o’quvchilar o’zlarini qiziqtirgan savollari bilan murojaat etdi.

Открытая лекция в академическом лицее
16 сентября 2019 года в лицее Филиала среди учащихся 2-курса группы Т3-18 была проведена открытая лекция, посвященная изучению социально-типологических особенностей человека. Лекцию провела доцент отделения «Социально-гуманитарные дисциплины» Филиала Российского государственного университета нефти и газа им. И.М.Губкина в г. Ташкенте Усманова А.А. На лекции приняли участие преподаватели русского языка и литературы Ратушина О.В и Раджабова С.М., студенты академической группы.
В начале лекционного занятия было отмечена необходимость совершенствования совместной деятельности между Филиалом и лицеем, обмена опытом в преподавании гуманитарных дисциплин, повышения эффективности обучения и уровня знаний, учащихся и преподавателей лицея.
На лекции были изучены психологические аспекты темперамента, характера, способностей и склонностей человека. Подчеркнута важность психологических знаний для будущей профессии, планирования семьи, самооценки и формирования Я-концепции. Особое внимание обращено элементам психологической культуры человека. Даны советы по установлению межличностного общения и поведения в социуме. На занятии использовались новые информационные и педагогические технологии. В конце лекции, учащиеся задали интересующие вопросы по теме.