Akademik litseyida ochiq ma’ruza darsi o’tkazildi
2019 yil 16 sentyabr kuni Filialning akademik litseyida 2 kurs T3-18 guruhuda insonning ijtimoiy-tipologik hususiyatlari mavzusiga bag’ishlangan ochiq ma’ruza darsi o’tkazildi. Mazkur ma’ruza Toshkent shahar I.M.Gubkina nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti filialining “Ijtimoiy-gumanitar fanlar” bo’limi dotsenti Usmanova A.A. tomonidan o’tkazildi. Ma’ruzada litseyning rus tili va adabiyot fani o’qituvchilari Ratushina O.B. va Radjabova S.M., akademik guruh o’quvchilari ishtirok etdi.
Ma’ruza boshida Filial va litsey o’rtasidagi hamkorlik ishlarini olib borishni takomillashtirish, gumanitar fanlarni o’qitishda tajriba almashish, ta’lim berish samaradorligi hamda litsey o’quvchilari va o’qituvchilarining bilimlarini yuksaltirish to’g’risida so’z yuritildi.
Ma’ruza davomida insonga tegishli bo’lgan temperament, xarakter va qobiliyatlarning psixologik jihatlari o’rganildi. Psixologik bilimlarning bo’lgusi kasbi, oilani rejalashtirishi, o’z imkoniyatlarini baholashi va Men-konsepsiyasini shakllantirishdagi muhimligi qayd etildi. Insonning psixologik madaniyatini tashkil etuvchi elementlariga alohida e’tibor qaratildi. Ijtimoiy muhitda o’rnatiladigan shaxslararo muloqot va hatti-xarakatlar bo’yicha maslahatlar berildi. Mashg’ulot davomida yangi axborot va pedagogik texnologiyalardan foydalanildi. Ma’ruza yakunida mavzu yuzasidan o’quvchilar o’zlarini qiziqtirgan savollari bilan murojaat etdi.

An open lecture was held at the academic lyceum of the Branch
On September 16, 2019, an open lecture was held at the Lyceum of the Branch among 2nd-year students of group T3-18, dedicated to the study of the socio-typological characteristics of a person. The lecture was held by the assistant professor of the Social and Humanitarian Disciplines branch of the Branch of the Russian State University of Oil and Gas named after I.M. Gubkina in Tashkent, Usmanova A.A. The lecture was attended by teachers of the Russian language and literature Ratushina O.V. and Radjabova S.M., students of the academic group.
At the beginning of the lecture, the need was noted for improving joint activities between the Branch and the Lyceum, sharing experience in teaching humanitarian disciplines, increasing the effectiveness of training and the level of knowledge of students and teachers of the Lyceum.
At the lecture, the psychological aspects of temperament, character, abilities and inclinations of a person were studied. The importance of psychological knowledge for the future profession, family planning, self-esteem and the formation of self-concept is emphasized. Particular attention is paid to the elements of the psychological culture of man. Advice on establishing interpersonal communication and behavior in society is given. The lesson used the latest information and pedagogical technologies. At the end of the lecture, students asked interesting questions on the topic.