Islom dini falsafasini o’rganib
9 iyun kuni UEE-17-01 guruhi talabalari hamda Filialning dotsentlari Namazova Sh.A., Usmanova A.A., Taktasheva D. R. ishtirokida “Falsafa” va “Dinshunoslik” fanlari doirasida “Qadimgi o’rta asr arab-musulmon falsafasi” mavzusida sayyor amaliy mashg’ulot darsi tashkil etildi.
Mazkur sayyor dars O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligining 2019 yil 13 apreldagi 340-sonli “Oliy ta’lim muasassalarida dars mashg’ulotlarini mavzular bo’yicha tegishli joylarda sayyor o’tkazilishini ta’minlash to’g’risida’gi buyrug’i ijrosini ta’minlash maqsadida o’tkazildi. Amaliy mashg’ulot Toshkent shahrining qadimgi hududida joylashgan Xazrati Imom tarixiy-arxitektura majmuasida tashkil etildi.
Amaliy-mashg’ulotga talabalar gid sifatida yondashdi. To’rt soat mobaynida davom etgan darsda talabalar va o’qituvchilar Xazrati Imom masjidi, Barok-Xon va Tilla Sheyx madrasalari, Abu Bakr Kaffol Shoshi maqbarasi va kutubxonani ko’zdan kechirdi. Dars davomida gidlar Qadimgi Sharqda mavjud bo’lgan islom madaniyati, borliqni anglab yetish bo’yicha islom dinining mohiyati, insoniylik hususiyatlarni shakllantirish masalalariga urg’u berdi. Hozirgi kunda din va siyosat o’rtasidagi o’zaro ta’sirlanish kuchi to’g’risida so’z yuritildi.

Learning the philosophy of the Islamic religion
On June 9, 2019, a seminar on the topic «Medieval Arab-Muslim Philosophy» was held on the subject of «Philosophy», «Religious Studies» with the participation of students of group UEE-17-01 and teachers of the Branch of Associate Professors Namazova Sh.A., Usmanova A.A., Taktasheva D.R. This seminar was organized pursuant to the Order of the Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan dated April 13, 2019 No. 340 «On ensuring the conduct of on-site training sessions in accordance with the topic under study». The seminar was held in the historical and architectural complex Hazrati Imam in the old part of the city.
At the seminar, students acted as guides. During the four-hour tour of the complex, students and teachers visited the Hazrati Imam mosque, Barak Khan and Thilla Sheikh Madrasahs, the mausoleum of St. Abu Bakr Kaffal Shashi and the library. At the seminar, guides focused on the philosophy of Islam in the Ancient East, the essence of Islamic religion in the knowledge of life, the formation of human nature. Particularly noted was the power of mutual influence of religion and politics in the modern world.