Islom dini falsafasini o’rganib
9 iyun kuni UEE-17-01 guruhi talabalari hamda Filialning dotsentlari Namazova Sh.A., Usmanova A.A., Taktasheva D. R. ishtirokida “Falsafa” va “Dinshunoslik” fanlari doirasida “Qadimgi o’rta asr arab-musulmon falsafasi” mavzusida sayyor amaliy mashg’ulot darsi tashkil etildi.
Mazkur sayyor dars O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligining 2019 yil 13 apreldagi 340-sonli “Oliy ta’lim muasassalarida dars mashg’ulotlarini mavzular bo’yicha tegishli joylarda sayyor o’tkazilishini ta’minlash to’g’risida’gi buyrug’i ijrosini ta’minlash maqsadida o’tkazildi. Amaliy mashg’ulot Toshkent shahrining qadimgi hududida joylashgan Xazrati Imom tarixiy-arxitektura majmuasida tashkil etildi.
Amaliy-mashg’ulotga talabalar gid sifatida yondashdi. To’rt soat mobaynida davom etgan darsda talabalar va o’qituvchilar Xazrati Imom masjidi, Barok-Xon va Tilla Sheyx madrasalari, Abu Bakr Kaffol Shoshi maqbarasi va kutubxonani ko’zdan kechirdi. Dars davomida gidlar Qadimgi Sharqda mavjud bo’lgan islom madaniyati, borliqni anglab yetish bo’yicha islom dinining mohiyati, insoniylik hususiyatlarni shakllantirish masalalariga urg’u berdi. Hozirgi kunda din va siyosat o’rtasidagi o’zaro ta’sirlanish kuchi to’g’risida so’z yuritildi.

Познавая духовное наследие
Студенты и преподаватели Филиала РГУ нефти и газа имени И.М.Губкина (НИУ) в городе Ташкенте провели выездной семинар в историко-архитектурном комплексе Хазрати Имам в столице Узбекистана.
В выездном мероприятии на тему «Средневековая арабо-мусульманская философия» по предметам «Философия» и «Религиоведение» участвовали студенты группы УЭЭ-17-01 и доценты Ш.А.Намазова, А.А.Усманова, старший преподаватель Д.Р. Такташева.
Данный семинар организован в соответствии с приказами Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан от 13 апреля 2019 года № 340 «Об обеспечении проведения выездных учебных занятий согласно изучаемой темы».
Примечательно, что во время четырехчасовой экскурсии по комплексу в качестве гидов выступили сами студенты.
Участники семинара посетили мечеть Хазрати Имам, медресе Барак-Хана и Тилла Шейх, мавзолей святого Абу-Бакра Каффаля Шаши и библиотеку. В ходе мероприятия экскурсоводы акцентировали внимание на философии ислама в Древнем Востоке, ее сущности в познании бытия и формировании человеческой личности.