Sog’lom turmush tarsi
Sog’lom turmush tarzini targ'ib etish orqali yoshlar sog’ligini mustahkamlash faol vazifalardan biri bo’lib qolmoqda.
Talabalarda sihat – salomatlik qadriyatlarini singdirish maqsadida 2019 yilning 3 aprel kuni I.M.Gubkin nomli Rossiya Davlat neft va gaz Universiteti (MTU) Toshkent shahridagi Filialida “Jismoniy tarbiya va sport” bo’limi hamda “Ma’naviyat va marifat, yoshlar bilan ishlash bo’limi” hamkorlikda “Soglom turmush tarzi” mavzusida ahborot davra suhbati tashkillandi. Davra suhbatida UEE – 17 – 01, URG – 17 – 01, URB – 17 – 01, URN – 17 – 02, URB -18 – 01 guruh talabalari va bo’lim professor – o’qituvchilari qatnashdilar. Suhbatda soglom turmush tarziga tegishli dolzab masalalar ko’rib chiqildi.
Sog’lik bu insonning birinchi muhim extiyoji bo’lib, uning ishga yaroqliligini, shahsning har tomonlama rivojlanishini taminlaydi. Sog’lom va ma’naviy rivojlangah kisi baxtlidir. U o’zini yaxshi his etadi, o’z ishidan qoniqadi, yoshlikning so’nmas hissiyoti va icki go’zalligi ila ilm olishga intiladi.
Sog’lom turmush tarsi qoidalari inson sog’ligini ta’minlashda xizmat qiladi, kasalliklarning boshlang’ich profilaktikasi, sog’likning muxim omili sifatida tan olinadi. Sog’lom turmush tarzining eng ustivor yo’nalisi – bu xarakatlar tartibidir. Uning asosini to’g’ri ovqatlanish xamda tizimli jismoniy mashqlar, sport bilan shug’ullanishni tashril etadi.

Здоровый образ жизни
Укрепление здоровья молодёжи через приобщение к здоровому образу жизни стало одной из актуальных задач. В целях формирования у студентов установки на здоровый образ жизни. 03.04.2019 года в Филиале Российского государственного университета нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в городе Ташкенте отделением «Физическое воспитание и спорт» и отделом «Маънавият ва Маърифат» была проведена информационная беседа на тему «Здоровый образ жизни». В беседе приняли участие студенты групп УЭЭ-17-01, УРГ-17-01, УРБ-17-01, УРН-17-02, УРБ-18-01 и преподаватели отделения.
В беседе были рассмотрены актуальные вопросы, касающиеся сохранения здоровья и здорового образа жизни. Здоровье - это первая и важнейшая потребность человека, определяющая способность его к труду и обеспечивающая гармоничное развитие личности. Здоровый и духовно развитый человек счастлив. Он отлично себя чувствует, получает удовлетворение от своей работы, стремится к самосовершенствованию, достигая неувядающей молодости духа и внутренней красоты.
Здоровый образ жизни является наиболее эффективным средством и методом обеспечения здоровья, первичной профилактики болезней и удовлетворения жизненно важной потребности в здоровье. Важнейшее условие здорового образа жизни - оптимальный двигательный режим. Его основу составляют правильное питание, систематические занятия физическими упражнениями и спортом. Беседа прошла в дружелюбной атмосфере.