Sog’lom turmush tarsi
Sog’lom turmush tarzini targ'ib etish orqali yoshlar sog’ligini mustahkamlash faol vazifalardan biri bo’lib qolmoqda.
Talabalarda sihat – salomatlik qadriyatlarini singdirish maqsadida 2019 yilning 3 aprel kuni I.M.Gubkin nomli Rossiya Davlat neft va gaz Universiteti (MTU) Toshkent shahridagi Filialida “Jismoniy tarbiya va sport” bo’limi hamda “Ma’naviyat va marifat, yoshlar bilan ishlash bo’limi” hamkorlikda “Soglom turmush tarzi” mavzusida ahborot davra suhbati tashkillandi. Davra suhbatida UEE – 17 – 01, URG – 17 – 01, URB – 17 – 01, URN – 17 – 02, URB -18 – 01 guruh talabalari va bo’lim professor – o’qituvchilari qatnashdilar. Suhbatda soglom turmush tarziga tegishli dolzab masalalar ko’rib chiqildi.
Sog’lik bu insonning birinchi muhim extiyoji bo’lib, uning ishga yaroqliligini, shahsning har tomonlama rivojlanishini taminlaydi. Sog’lom va ma’naviy rivojlangah kisi baxtlidir. U o’zini yaxshi his etadi, o’z ishidan qoniqadi, yoshlikning so’nmas hissiyoti va icki go’zalligi ila ilm olishga intiladi.
Sog’lom turmush tarsi qoidalari inson sog’ligini ta’minlashda xizmat qiladi, kasalliklarning boshlang’ich profilaktikasi, sog’likning muxim omili sifatida tan olinadi. Sog’lom turmush tarzining eng ustivor yo’nalisi – bu xarakatlar tartibidir. Uning asosini to’g’ri ovqatlanish xamda tizimli jismoniy mashqlar, sport bilan shug’ullanishni tashril etadi.

Improving the health of young people through adherence to a healthy lifestyle has become one of the urgent tasks. With the aim of formulating the idea of the students about healthy lifestyle, on April 3, 2019, in the Branch of the Russian State University of Oil and Gas (NRU) named after I.M.Gubkin in Tashkent city, the Department “Physical Education and Sport” and the Department “Manaviyat va Marifat” held an informational conversation on the theme "Healthy Lifestyle". The conversation was attended by students of groups UEE-17-01, URG-17-01, URB-17-01, URN-17-02, URB-18-01 and teachers of the department.
The conversation addressed topical issues relating to the preservation of health and a healthy lifestyle. Health is the first and most important human need, which determines his ability to work and ensures the harmonious development of the individual. A healthy and morally developed person is happy. He feels great, gets satisfaction from his work, strives for self-improvement, achieving unfading youth of spirit and inner beauty.
A healthy lifestyle is the most efficient means and method of ensuring health, primary prevention of disease and meeting the vital need for health. The most important condition for a healthy lifestyle is an optimal motion state. It is based on proper nutrition, systematic exercise and sports. The conversation took place in a friendly atmosphere.