Zulfiya nomidagi davlat mukofoti laureatlari bilan uchrashuv
28 mart kuni I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti Filialida talabalarning Zulfiya nomidagi davlat mukofoti laureatlari Umarova Nigora hamda Asadova Dilnozalar bilar uchrashuvi bo’lib o’ydi.
Mazkur uchrashuvni Filialning hotin-qizlar q’omutasi raisi dotsent Namazova Sh.A. tashkil etib, o’zlarining kirish so’zlari bilan chiqish qildi. Namazova Sh.A. Zulfiya nomidagi davlat mukofoti laureati unvoniga kimlar sazovor bo’lishi, uning uchun medal berilishi va eng kam ish haqining 50 baravari to’lanishi to’g’risida gapirib o’tdi.
So’ngra professor Mansurova G.X. ma’ruza qildi. Ular xalq shoiri Zulfiyaning ijodiga to’htalib o’tdi va rus tiliga o’girilgan sherlarini o’qib eshittirdi.
Uchrashuvga so’zga chiqqan Umarova N., Xalqaro Vestminster universitetining 3 bosqich talabasi. U ingliz tilida nutq so’zlab qaysi davlatlarda bo’gani va qanday tanlovlarda ishtirok etgani haqida gapirib o’tdi. Jumladan, 2016 yilda Angliyada talabalar almashuvi dasturi, 2017 yilda AQSh departamenti va Xalqaro ta’lim muassasasi tomonidan tashkil etilgan YuGRAD musobaqasida ishtirok etganini ma’lum qildi, ayniqsa, 2018 yilda BMTning Xalqaro musobaqasida ishtirok etishga muyassar bo’lgani va ushbu tashkilotning elchisi unvonini qo’lga kiritgani to’g’risida so’zlab berdi.
Yana bir mehmon Asadova Dilnoza R.Gliyer nomidagi respublika ixtisoslashgan musiqa akademik litseyining 9 sinf o’quvchisi. U violonchelda musiqiy kompozitsiya ijro etdi va o’zbek tilida qo’shiq kuyladi.

Встреча с лауреатами Государственной премии имени Зульфии
28 марта в Филиале РГУ нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина состоялась встреча студентов с лауреатами Государственной премии имени Зульфии Умаровой Нигорой и Асадовой Дильнозой.
Встреча была организована женсоветом Филиала и отделением социально-гуманитарныx дисциплин. Доцент Намазова Ш.А. рассказала о том, кто бывает удостоен звания лауреата Государственной премии имени Зульфии, за которую получает медаль и 50 кратный размер минимальной заработной платы.
Профессор Мансурова Г.Х. выступила с докладом о творчестве народной поэтессы Зульфии и прочитала переводы ее стихотворений на русском языке.
Выступившая на встрече Умарова Нигора, является студенткой 3 курса Международного Вестминстерского университета. В своем выступлении на английском языке она рассказала в каких странах ей удалось побывать и на каких конкурсах участвовать. В частности, она участвовала в конкурсе в Англии по программе обмена студентами в 2016 году, в 2017-ом приняла участие в соревновании ЮГРАД, организованном департаментом США и Международным образовательным учреждением, особо подчеркнула она свое участие в Международном конкурсе в 2018 году, организованном ООН и была удостоена звания посланника ООН.
Приглашенная Асадова Дильноза является ученицей 9 класса Республиканского Специализированного музыкального академического лицея имени Р.Глиэра. Она исполнила музыкальную композицию на виолончели и спела песню на узбекском языке.
Победители Государственной премии поделились своими впечатлениями о проведении конкурса и что им дала эта награда.