Investitsiyalar insondan boshlanadi
Navro'z arafasida, Toshkent shahridagi IGU Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universitetining filiali talabalari O'zbekistondagi Xalqaro ta'lim muassasasi va GRBS sertifikatlash markaziga tashrif buyurdilar. "Men rahbarman" menedjment va marketing guruhining yig'ilishlari doirasida Filial talabalari GRBS asoschisi va rahbari Bahrur Qurbonov (Ozarbayjon Respublikasi) bilan uchrashdi.
Muvaffaqiyatli xorijiy tadbirkorlarning ishlashiga bog'liq bo'lgan qiziqish tasodifiy emas. Bugungi kunda O'zbekistonda davlat rahbari tomonidan xorijiy investitsiyalarni jalb qilish masalalari iqtisodiy siyosatning ustuvor yo'nalishi sanaladi. Ushbu dolzarb masala har doim kelgusidagi mutaxassislarni qiziqtirmoqda va zamonaviy texnologiyalar va echimlarni izlashda birinchi navbatda muvaffaqiyatli va tasdiqlangan innovatsiyalarga alohida e'tibor qaratayotganligi ajablanarli emas. GRBSda bizning delegatsiyamiz eng samimiy qabul qilindi. Ta'kidlash joizki, muloqot maxsus tayyorlangan aqlli auditoriyada bo'lib o'tdi, u erda o'rindiqlar soni mehmonlar soniga to'g'ri keldi.
Mashg'ulotning qattiq rejalariga qaramasdan, menejer bolalarning barcha savollariga batafsil javob berishga harakat qildi, investitsiyalarni jalb qilish, biznesni tashkil qilish va targ'ib qilish tajribasiga ega bo'ldi. Ma'lum bo'lishicha, "mo''jizaviy retseptlar" yo'q edi. GRBS boshlig'ining so'zlariga ko'ra, u kariyerasini erta yoshda boshlagan: otasi vafotidan keyin u neftni qayta ishlash zavodida ishlagan, ko'p yillar o'tgach oliy ma'lumotli bo'lib, Boku neft akademiyasini bitirgan va undan keyin tadqiqot faoliyati
"Agar kishi och bo'lsa va siz u bilan baliqni baham ko'rsangiz, u uzoq vaqt davomida emas, va agar siz unga baliq ovlash qilsangiz, u har doim o'zi uchun oziq-ovqat topishi mumkin" - bu printsip Bahram Qurbonovning hayot tajribasiga asoslanib: GRBS xalqaro sertifikatlashtirish sohasidagi dunyoda tanilgan etakchi sifatida paydo bo'ldi: bu professional jamoa va martaba uchun zaruriy va ba'zan yagona bosqich.
Hayotni to'xtatib turish, uni yangi g'oyalarni oshkor qilishdan, adolatsizlikka yo'l qo'ygan holda, ochiq sud majlisiga kirishga to'sqinlik qilishdan qo'rqmaslikka o'rgatdi va amalda bunday holatlar juda oz edi. Adolat, ishonchlilik, ishonch: axloqiy fazilatlar har qanday loyihaning boshlanishi va biznes muvaffaqiyatining asosi hisoblanadi, deya hisoblaydi investor.
Menejment va marketing sohasidagi parvozlarning ikki soatlik "debriefing" natijalari samarali bo'ldi, xalqaro darajadagi taniqli mutaxassisning muvaffaqiyatli biznes va investitsiya strategiyasini namoyish etdi.

Инвестиции начинаются с человека
В канун Навруза студенты Филиала Российского государственного университета нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в городе Ташкенте посетили Международное образовательное учреждение и сертификационный центр GRBS в Узбекистане. В рамках выездного заседания кружка по менеджменту и маркетингу «Я - руководитель» «губкинцы» встретились с основателем и руководителем GRBS, доктором Бахрамом Гурбановым (Республика Азербайджан).
Интерес к успешному зарубежному предпринимателю неслучаен. Сегодня в Узбекистане вопросы привлечения иностранных инвестиций руководителем государства поставлены во главу угла экономической политики. Актуальная тема не может не волновать будущих специалистов уже со студенческой скамьи, и не удивительно, что в поисках незаурядных эффективных технологий и решений студенты, в первую очередь, обратили свой взор на успешные и апробированные инновации. В GRBS они встретили самый радушный прием. Примечательно, что общение прошло в специально подготовленной смарт-аудитории, где количество мест строго соответствовало числу гостей.
Несмотря на жесткий рабочий график, руководитель детально ответил на все вопросы ребят, поделился накопленным опытом в сфере привлечения инвестиций, организации и продвижения бизнеса. Как оказалось, каких-то чудодейственных рецептов не было и в помине. По словам главы GRBS, свой трудовой путь он начал очень рано: после смерти отца работал на нефтезаводе, высшее образование получил многими годами позже, окончил Нефтяную академию в Баку, занимался научной работой.
«Если человек голоден, и ты поделишься с ним рыбой, он насытится, но ненадолго, а если ты подаришь ему удочку, он всегда сможет найти себе пропитание»… Похоже, что древняя восточная мудрость стала настоящим жизненным кредо Бахрама Гурбанова: именно знания, образовательные технологии стали его капиталом. За годы своего существования GRBS вышел в признанные лидеры в сфере международной сертификации: это необходимая и порой единственная ступень на олимп профессионального сообщества и карьеры.
Жизненная закалка научила не бояться трудностей в освоении новых горизонтов, открыто, вплоть до суда, выступать в случае несправедливостей, а таких случаев было немало на практике. Порядочность, надежность, доверие: именно нравственные человеческие качества - это начало начал любого проекта и основа делового успеха, считает инвестор.
Более двухчасовой «разбор» полетов сферы менеджмента и маркетинга прошел продуктивно, продемонстрировал успешные бизнес- и инвестстратегии известного специалиста международного класса.