Investitsiyalar insondan boshlanadi
Navro'z arafasida, Toshkent shahridagi IGU Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universitetining filiali talabalari O'zbekistondagi Xalqaro ta'lim muassasasi va GRBS sertifikatlash markaziga tashrif buyurdilar. "Men rahbarman" menedjment va marketing guruhining yig'ilishlari doirasida Filial talabalari GRBS asoschisi va rahbari Bahrur Qurbonov (Ozarbayjon Respublikasi) bilan uchrashdi.
Muvaffaqiyatli xorijiy tadbirkorlarning ishlashiga bog'liq bo'lgan qiziqish tasodifiy emas. Bugungi kunda O'zbekistonda davlat rahbari tomonidan xorijiy investitsiyalarni jalb qilish masalalari iqtisodiy siyosatning ustuvor yo'nalishi sanaladi. Ushbu dolzarb masala har doim kelgusidagi mutaxassislarni qiziqtirmoqda va zamonaviy texnologiyalar va echimlarni izlashda birinchi navbatda muvaffaqiyatli va tasdiqlangan innovatsiyalarga alohida e'tibor qaratayotganligi ajablanarli emas. GRBSda bizning delegatsiyamiz eng samimiy qabul qilindi. Ta'kidlash joizki, muloqot maxsus tayyorlangan aqlli auditoriyada bo'lib o'tdi, u erda o'rindiqlar soni mehmonlar soniga to'g'ri keldi.
Mashg'ulotning qattiq rejalariga qaramasdan, menejer bolalarning barcha savollariga batafsil javob berishga harakat qildi, investitsiyalarni jalb qilish, biznesni tashkil qilish va targ'ib qilish tajribasiga ega bo'ldi. Ma'lum bo'lishicha, "mo''jizaviy retseptlar" yo'q edi. GRBS boshlig'ining so'zlariga ko'ra, u kariyerasini erta yoshda boshlagan: otasi vafotidan keyin u neftni qayta ishlash zavodida ishlagan, ko'p yillar o'tgach oliy ma'lumotli bo'lib, Boku neft akademiyasini bitirgan va undan keyin tadqiqot faoliyati
"Agar kishi och bo'lsa va siz u bilan baliqni baham ko'rsangiz, u uzoq vaqt davomida emas, va agar siz unga baliq ovlash qilsangiz, u har doim o'zi uchun oziq-ovqat topishi mumkin" - bu printsip Bahram Qurbonovning hayot tajribasiga asoslanib: GRBS xalqaro sertifikatlashtirish sohasidagi dunyoda tanilgan etakchi sifatida paydo bo'ldi: bu professional jamoa va martaba uchun zaruriy va ba'zan yagona bosqich.
Hayotni to'xtatib turish, uni yangi g'oyalarni oshkor qilishdan, adolatsizlikka yo'l qo'ygan holda, ochiq sud majlisiga kirishga to'sqinlik qilishdan qo'rqmaslikka o'rgatdi va amalda bunday holatlar juda oz edi. Adolat, ishonchlilik, ishonch: axloqiy fazilatlar har qanday loyihaning boshlanishi va biznes muvaffaqiyatining asosi hisoblanadi, deya hisoblaydi investor.
Menejment va marketing sohasidagi parvozlarning ikki soatlik "debriefing" natijalari samarali bo'ldi, xalqaro darajadagi taniqli mutaxassisning muvaffaqiyatli biznes va investitsiya strategiyasini namoyish etdi.

Investments are launched from a human
On the eve of Navruz, students of the Branch of the Russian State University of Oil and Gas (NRU) in named after I.M. Gubkin in Tashkent visited the International Educational Institution and GRBS Certification Center in Uzbekistan. In the framework of the on-site meeting of the management and marketing group “I am the Leader”, the students of the Branch met with the founder and leader of GRBS, Dr. Bakhram Gurbanov (Republic of Azerbaijan).
Interest arisen to the performance of successful foreign entrepreneur is not accidental. Currently in Uzbekistan issues of attracting foreign investments by the head of the state are considered to be the forefront of economic policy. This topical issue always makes future specialists concerned, and it is not surprising that, in search of outstanding efficient technologies and solutions, students, first of all, are paying a particular attention to successful and proven innovations. At the GRBS our delegation had the most cordial welcome. It should be noted that the communication took place in a specially prepared smart audience, where the number of seats strictly corresponded to the number of guests.
Despite the hard work schedule, the manager tried to respond all the questions of the children in detail, shared his gained experience in attracting investments, organizing and promoting business. As it turned out, there were no so-called “miraculous recipes”. According to the head of the GRBS, he started his career at an early age: after his father’s death, he worked at an oil refinery, obtained his higher education many years later, graduated from the Oil Academy in Baku, and further was involved in research activities
“If a person is hungry and you share fish with him, he will be satisfied, but not for a long period of time, and if you give him a fishing rod, he can always find food for himself” – this principle has become the life credo of Bakhram Gurbanov: over the years of its existence, the GRBS has emerged as a world-wide known leader in the field of international certification: it is a necessary and sometimes the only stage in the professional community and career.
Life quenching taught him not to be afraid of obstacles in mastering new horizons, openly, right up to the court, to act in case of injustices, and there were quite a few such cases in practice. Decency, reliability, trust: moral qualities are the beginning of any project and the basis of business success, the investor believes.
A more than two-hour “debriefing” of flights in the sphere of management and marketing was productive, demonstrated successful business and investment strategies of a well-known specialist of the international class.