Hamkorlik sarhadlarini kengaytirib!
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 20 apreldagi PQ-2909-sonli "Oliy ta'lim tizimini yanada rivojlantirish bo'yicha chora-tadbirlar to'g'risida"gi farmoniga muvofiq, oliy ta'lim, fan sohasida to'g'ridan-to'g'ri va o'zaro manfaatli hamkorlikni yo'lga qo'yish, o'quv-uslubiy va ilmiy-tadqiqot ishlarining samaradorligini oshirish maqsadida I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti Toshkent shahridagi filiali va M.Auezov nomidagi Janubiy Qozog'iston davlat universiteti (Shimkent shahri, Qozog'iston Respublikasi) o'rtasida o'zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
M. Auezov nomidagi Janubiy Qozog'iston Davlat Universiteti yetmish besh yillik tarix va rivojlangan ta'lim va tadqiqot infratuzilmasiga ega eng yirik ko'p tarmoqli universitet hisoblanadi va dunyoning eng yaxshi top-500 universitetlari (QS World University Rankings bo'yicha 498-chi) qatoriga kiritilgan. Oliy ta’lim muassasining bakalavr va magistr tayyorlov yo’nalishlari iqtisodiyotning bir qator sohalarini o’z ichiga olib, jumladan, “Neft va gaz ishi” yo’nalшshi bo’yicha ham mutaxassis kadrlarni yetishtirib kelmoqda.
Ushbu Memorandumda ko’zlangan maqsadga erishishda quyidagilar o’zaro hamkorlikning asosiy yo’nalishlari etib belgilandi:
- talabalar, magistrantlar, doktorantlar va professor-o'qituvchilar almashinuvi asosida ularning stajirovkasi va amaliyotini (o'quv, ishlab chiqarish, tadqiqot, diplomoldi, pedagogik) tashkil qilish;
- o'zaro manfaatli sohalarda yuqori malakali ilmiy va pedagogik kadrlar va mutaxassislarni tayyorlashda hamkorlik qilish;
- tomonlar professor-o'qituvchilari va ma'muriyat xodimlari ishtirokida ma'ruzalar, master-klasslar (shu jumladan onlayn) tashkil qilish va o’tkazish;
- yosh mutaxassislarning magistrlik va doktorlik dissertatsiyalari ishlariga har ikkala tomon professor-o'qituvchilarning birgalikda rahbarlik qilishi ilmiy maslahatlar berib borishi orqali birgalikda ilmiy-texnik tadqiqotlar o'tkazish;
- qo'shma konferentsiyalar, seminarlar, simpoziumlar, davra suhbatlari va boshqa turdagi tadbirlarni o'tkazish;
- ilmiy nashrlar, ilmiy tadqiqotlar, o'quv-uslubiy adabiyotlar, davriy nashrlar, ta’lim sohasida hamda mutaxassislik yo’nalishlari bo’yicha amalga oshirilayotgan islohotlar haqidagi ma'lumotlar almashinuvi;
- har ikkala tomonlarda mavjud ta’lim dastrulari doirasida grantlar uchun qo'shma arizalarni tayyorlash va boshqalar.

Expanding the horizons of cooperation!
In order to establish direct and mutually beneficial cooperation in the field of higher education, science and increase the effectiveness of educational, methodological and research work in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 20, 2017 No. 2909 “On measures for further development of the higher education system” the branch Russian State University of Oil and Gas (NRU) named after I.M.Gubkin in Tashkent city signed Memorandum of Understanding with the South Kazakhstan State University named after M.Auezov (the Shymkent city, Republic of Kazakhstan).
South Kazakhstan State University named after M. Auezov, with seventy-five years of history, is the largest university with a developed educational and research infrastructure, is among the top-500 universities of the world (498th according to the QS World University Rankings), prepares bachelor's and master's degrees profile, including "Petroleum engineering".
To achieve the goal of this Memorandum, the parties have reached an agreement to cooperate in the following areas:
- academic exchange of students, and teaching staff for internships (training, industrial, production, research, pre-diploma, pedagogical) practices;
- cooperation in the training of highly qualified scientific and pedagogical personnel and specialists in areas of mutual interest;
- holding lectures, master classes (including online) by faculty and administrative staff of the Parties;
- organizing joint scientific and technical research with the involvement of professors for joint guidance and scientific advice in writing master's and doctoral dissertations;
- holding joint conferences, seminars, symposia, round tables, days devoted to the Parties and other educational initiatives;
- exchange of publications, scientific research, educational and methodical literature, periodicals, information about ongoing events;
- preparation of joint applications for grants in the framework of educational programs existing in both Parties and others.