Hamkorlik sarhadlarini kengaytirib!
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 20 apreldagi PQ-2909-sonli "Oliy ta'lim tizimini yanada rivojlantirish bo'yicha chora-tadbirlar to'g'risida"gi farmoniga muvofiq, oliy ta'lim, fan sohasida to'g'ridan-to'g'ri va o'zaro manfaatli hamkorlikni yo'lga qo'yish, o'quv-uslubiy va ilmiy-tadqiqot ishlarining samaradorligini oshirish maqsadida I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti Toshkent shahridagi filiali va M.Auezov nomidagi Janubiy Qozog'iston davlat universiteti (Shimkent shahri, Qozog'iston Respublikasi) o'rtasida o'zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
M. Auezov nomidagi Janubiy Qozog'iston Davlat Universiteti yetmish besh yillik tarix va rivojlangan ta'lim va tadqiqot infratuzilmasiga ega eng yirik ko'p tarmoqli universitet hisoblanadi va dunyoning eng yaxshi top-500 universitetlari (QS World University Rankings bo'yicha 498-chi) qatoriga kiritilgan. Oliy ta’lim muassasining bakalavr va magistr tayyorlov yo’nalishlari iqtisodiyotning bir qator sohalarini o’z ichiga olib, jumladan, “Neft va gaz ishi” yo’nalшshi bo’yicha ham mutaxassis kadrlarni yetishtirib kelmoqda.
Ushbu Memorandumda ko’zlangan maqsadga erishishda quyidagilar o’zaro hamkorlikning asosiy yo’nalishlari etib belgilandi:
- talabalar, magistrantlar, doktorantlar va professor-o'qituvchilar almashinuvi asosida ularning stajirovkasi va amaliyotini (o'quv, ishlab chiqarish, tadqiqot, diplomoldi, pedagogik) tashkil qilish;
- o'zaro manfaatli sohalarda yuqori malakali ilmiy va pedagogik kadrlar va mutaxassislarni tayyorlashda hamkorlik qilish;
- tomonlar professor-o'qituvchilari va ma'muriyat xodimlari ishtirokida ma'ruzalar, master-klasslar (shu jumladan onlayn) tashkil qilish va o’tkazish;
- yosh mutaxassislarning magistrlik va doktorlik dissertatsiyalari ishlariga har ikkala tomon professor-o'qituvchilarning birgalikda rahbarlik qilishi ilmiy maslahatlar berib borishi orqali birgalikda ilmiy-texnik tadqiqotlar o'tkazish;
- qo'shma konferentsiyalar, seminarlar, simpoziumlar, davra suhbatlari va boshqa turdagi tadbirlarni o'tkazish;
- ilmiy nashrlar, ilmiy tadqiqotlar, o'quv-uslubiy adabiyotlar, davriy nashrlar, ta’lim sohasida hamda mutaxassislik yo’nalishlari bo’yicha amalga oshirilayotgan islohotlar haqidagi ma'lumotlar almashinuvi;
- har ikkala tomonlarda mavjud ta’lim dastrulari doirasida grantlar uchun qo'shma arizalarni tayyorlash va boshqalar.

Расширяя горизонты сотрудничества!
В целях установления прямого и взаимовыгодного сотрудничества в области высшего образования, науки и повышения эффективности учебной, методологической и научно-исследовательской работы в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 20 апреля 2017 года № ПП-2909 «О мерах по дальнейшему развитию системы высшего образования» подписан меморандум о взаимопонимании между Филиалом РГУ нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в городе Ташкенте и Южно-Казахстанским государственным университетом имени М.Ауэзова (г.Шымкент, Республика Казахстан).
Южно-Казахстанский государственный университет имени М.Ауэзова, имеющий семидесятипятилетнюю историю, является крупнейшим многопрофильным университетом с развитой образовательной и исследовательской инфраструктурой, входит в топ-500 лучших ВУЗов стран мира (498-й по версии QS World University Rankings), готовит бакалавров и магистров широкого профиля, в том числе и по направлению подготовки «Нефтегазовое дело».
Для достижения цели настоящего Меморандума достигнута договорённость сотрудничать по следующим направлениям:
- академический обмен студентами, магистрантами, докторантами и ППС для прохождения стажировок, (учебно-производственных, производственных, исследовательских, преддипломных, педагогических) практик;
- сотрудничество в подготовке высококвалифицированных научно-педагогических кадров и специалистов в областях, представляющих взаимный интерес;
- проведение лекций, мастер-классов (в режиме «онлайн» в том числе) профессорско-преподавательским и административным составом Сторон;
- проведение совместных научных и научно-технических исследований с привлечением профессорского состава для совместного руководства и научной консультации в написании магистерских и докторских диссертаций;
- проведение совместных конференций, семинаров, симпозиумов, круглых столов, дней, посвященных Сторонам и других инициатив в области образования;
- обмен публикациями, научными исследованиями, учебно-методической литературой, периодическими изданиями, информацией о проводимых мероприятиях;
- подготовка совместных заявок на получение грантов в рамках образовательных программ, существующих у Сторон и другие.