Boshqalarga g'amxo'rlik har bir kishining burchidir!
Bugungi kunda O'zbekiston Respublikasida mamlakatimizni rivojlantirish uchun ko'plab tadbirlar amalga oshirilmoqda. Bu Vatanimiz iqtisodiy va siyosiy farovonligi bilan cheklanib qolmay, jamiyatimizni rivojlantirishga qaratilgan. Ixtiyoriy harakatlar faol rivojlanmoqda, ular bolalar uylariga, internatlarga, keksa yoshdagi va nogironlarga yordam berishga qaratilgan. Bu hodisalar muhtojlarga moddiy yordam berish bilan birga ularning kayfiyatini ko'tarish, ma'naviylikni kuchaytirish va bu odamlarning hayotini yanada yorqinroq qilishga qaratilgan. Bugun mamlakatimiz yoshlari bunday tadbirlarda faol ishtirok etmoqda.
Shunday qilib, 2019 yil 30 yanvarda I.M. Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti filialining ma'muriyati ko'magida URG-15-01 guruhi talabalari Alixanov D., Jamilov D., Kanaki D., Ishenko V. va Pak T. 329-sonli "Gulliver" bolalar bog'chasiga tashrif buyurishdi va u yerda o'quv-ko'ngil ochish dasturini o'tkazdilar. Nutqning birinchi qismida talabalar bolalarga Yerdagi hayotning kelib chiqishi va sayyoramiz tabiatining boyligi haqida gapirib berishdi. Ikkinchi bo'limda esa informatsion va qiziqarli o'yinlar o'tkazildi. O'yinlarning so'ngida g'olib jamoalar e'lon qilindi va ularga sovg'alar topshirildi. Shuningdek, qolgan jamoalar ham musobaqada faol ishtiroki uchun sovg'alar bilan taqdirlandi.
Ushbu tadbirning asosiy maqsadi bolalarda atrof muhitga qiziqish uyg'otish, ularda tabiatga nisbatan ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo'lish va atrofimizdagi cheksiz xilma-xillik haqidagi bilimlarini boyitishdir.
Bundan tashqari, talabalar Vatanimizning kelajagi - yosh avlodni tarbiyalash maqsadida bolalar bog'chalarida boshqa ta'lim va ko'ngilochar tadbirlarni o'tkazishni rejalashtirmoqda!
Bizning filialimiz nafaqat yaxshi kadrlarni tayyorlashga, balki doimo yordam berishga tayyor bo'lgan mas'ul avlodni tayyorlaydi.
27 yanvar kuni Umumiy kimyo va Neft va gaz kimyosi kafedrasi tashabbusi bilan URN-15-01 guruhi talabalari Toshkent viloyatida "Sholikor" shahar tipidagi posyolkada istiqomat qiluvchi pensionerlarni ziyorat qildilar.
Kelgandan so'ng, talabalarimiz yozgi uynito zalashdan va quritilgan barglardan tozalashdi, meva daraxtlari va gullarni ekildi.
Bunday harakatlar bir martalik hodisa emas, talabalar alloqa chon bunday loyihalarda ishtirok etish uchun rejalar mavjud. Har bir inson shaharning tozaligi va mamlakatning ijtimoiy hayoti uchun mas'ul dirva har kimo'z vatanlari uchun mazmun liva foydalinarsalarni qila oladi.

Забота об окружающих - долг каждого!
В настоящее время в Республике Узбекистан проводится множество мероприятий по развитию нашей страны, и это касается не только экономического и политического благополучия нашей Родины, но и развития нашего общества. Активно развиваются волонтерские движения, которые направлены на помощь детям из детских домов и интернатов, пожилым людям и инвалидам. Эти мероприятия не только оказывают материальную поддержку нуждающимся, но и повышают их настроение, укрепляют моральный дух и делают жизнь этих людей ярче. На сегодняшний день в таких мероприятиях активно участвует молодежь нашей страны.
Так, 30 января 2019 года по инициативе отделения «Общей химии и химии нефти и газа» и при поддержке администрации Филиала РГУ нефти и газа имени И.М.Губкина студенты группы УРГ-15-01 Алиханов Д., Жамилов Д., Канаки Д., Ищенко В. и Пак Т. посетили детский сад №329 «Гулливер» и выступили там с образовательно-развлекательной программой. В ходе первой части выступления студенты рассказали детям о происхождении жизни на Земле и о богатстве природы нашей планеты. Во второй части были проведены познавательно-развлекательные игры. После игр были объявлены команды-победители, и они были награждены призами. Также остальные команды были награждены призами за активное участие в конкурсах.
Главной целью этого мероприятия является привитие детям интереса к окружающей среде, воспитание в них бережливого отношения к природе и обогащение их знаний о безграничном многообразии окружающего нас мира.
Также студентами планируется проведение других познавательно-развлекательных мероприятий в детских садах по развитию подрастающего поколения – будущего нашей Родины!
Наш Филиал готовит не только достойные кадры, но и ответственное поколение, которое всегда готово прийти на помощь. Так, наши студенты активно принимают участие во всевозможных акциях, мероприятиях, хашарах, и не забывают о наших пенсионерах.
27 января, студенты группы УРН-15-01 навестили пенсионеров в Ташкентской области в поселке городского типа «Шоликор».
По прибытию, наши студенты занялись облагораживанием территории коттеджа, сбором мусора и высохших листьев, а также посадили фруктовые деревья и декоративные цветы, внеся свою лепту в озеленение и благоустройство территории.
Работа на благо общества - часть нашей культуры, олицетворяющая сплоченность, укрепление в обществе атмосферы мира и согласия, созидания и великодушия.
Подобные акции не являются разовым мероприятием. Уже сейчас у губкинцев есть планы для дальнейшего участия в подобных проектах. Каждый в ответе за чистоту города и социальный уровень жизни страны и каждый может сделать что-то значимое и полезное для своей Родины. Не стоит забывать о нашем старшем поколении и быть всегда готовым протянуть им руку помощи!