https://www.gazeta.uz/ru/2018/05/06/mj/
"Majburiy mehnatning har qanday ko'rinishi inson huquqlarining buzilishi va har kimning fuqarolik burchidir" (O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi)
Yaqinda majburiy mehnat masalasi keng muhokama qilindi. Ushbu sohadagi qonunchilikda qanday qoidalar mavjud?
O'zbekiston Konstitutsiyasining 37-moddasiga binoan har kimning ish bilan shug'ullanishi, ishni erkin tanlashi, adolatli mehnat sharoitlari va qonun bilan belgilangan tartibda ishsizlikdan himoyalanish huquqi bor.
Majburiy mehnat jazosini sud hukmi bilan yoki boshqa qonunlarda nazarda tutilgan hollar bundan mustasno.
Majburiy mehnatni taqiqlash, shuningdek, umum qabul qilingan xalqaro hujjatlarda ham aks ettirilgan va uning har qanday ko'rinishi butun dunyoda qattiq qoralandi.
Majburiy mehnat nima va u qanday turlari mavjud?
Majburiy mehnat - jazo tahdidi ostida ishlash uchun majburlashdir. Hech kim ishdan bo'shatish, ish haqini kamaytirish, pasaytirish va boshqa bahonalar bilan majburiy mehnat bilan shug'ullanishga haqli emas.
Majburiy mehnat faoliyati deb hisoblanmaydi, buning bajarilishi talab etiladi:
• harbiy yoki muqobil xizmat to'g'risidagi qonunlar asosida;
• favqulodda holatlarda;
• qonuniy kuchga kirgan sud qaroriga ko'ra;
• qonun hujjatlarida nazarda tutilgan boshqa hollarda.
Bu shuni anglatadiki, yuqorida ko'rsatilgan holatlar bundan mustasno, zo'ravonlik yoki tahdidlardan (jazodan foydalanish, mehnatni cheklash va rag'batlantirish) foydalanib, xodimning kasbiy faoliyati bilan bog'liq bo'lmagan ishlarga jalb qilinishi majburiy mehnat deb e'tirof etiladi.
Xodimlarni takomillashtirish, mavsumiy qishloq xo'jaligi va qurilish ishlarini olib borish, shuningdek, turli faoliyatlarni jalb qilish majburiy mehnat turi sifatida baholanadi.
Majburiy mehnat bilan shug'ullanadigan kishi qayerga borishi kerak?
Bunday hollarda siz Mehnat va aholini ijtimoiy himoya qilish vazirligining mehnat inspektorlari va huquqni muhofaza qilish organlari bilan bog'lanishingiz mumkin.
Majburiy mehnat uchun jazo nima?
Fuqarolarni ish beruvchi yoki mansabdor shaxs majburiy mehnatga jalb qilish ma'muriy yoki jinoiy javobgarlikni nazarda tutadi. Ma'muriy javobgarlik kodeksining 51-moddasiga binoan, qonunda nazarda tutilgan hollar bundan mustasno, ma'muriy majburlash har qanday shaklda ishlashga eng kam oylik ish haqining 1 barobaridan 3 barobarigacha jarima solishga sabab bo'ladi; Eng kam ish haqining 5-10 baravarigacha.
Majburiy mehnatni jalb qilishning ijtimoiy xavf-xatar darajasiga qarab, mansabdor shaxslar Jinoyat kodeksining 205, 206-moddalari bo'yicha aybdor deb topilishi mumkin.
Og'ir holatlarga ko'ra, eng kam oylik ish haqining 300 baravaridan 600 baravarigacha miqdorda jarima yoki ikki yildan besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish yoki muayyan huquqdan mahrum qilib, 5 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo'llaniladi.
Majburiy mehnatga jalb qilingan fuqarolar jamoaviy ariza bera oladimi?
"Jismoniy shaxslar va yuridik shaxslarning murojaatlari to'g'risida" gi Qonunning 15-moddasiga binoan jismoniy va yuridik shaxslarga davlat organlari, tashkilotlari va ularning mansabdor shaxslariga yakka o'zi yoki birgalikda murojaat qilish huquqi kafolatlanadi.
Demak, fuqarolar yakka tartibda yoki birgalikda murojaat qilishlari mumkin.
Bunday murojaatlardan so'ng rasmiylar bosim o'tkazishi mumkin.
Bunday harakatlar uchun huquqiy baho va jazo qanday bo'ladi?
"Jismoniy shaxslar va yuridik shaxslarning murojaatlari to'g'risida" gi Qonunning 20-moddasiga binoan shaxslar o'zlarining huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish yoki himoya qilish, shuningdek, o'z fikr va tanqidlarini ifodalash maqsadida davlat organlariga, tashkilotlarga va ularning mansabdor shaxslariga murojaat qilishlari murojaatlarda.
Bunday hollarda majburiy mehnatni jalb qilish va "Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to'g'risida" gi Qonun talablarini buzganlik uchun aybdor tomonga ma'muriy va jinoiy javobgarlik qo'llaniladi.
"Majburiy mehnatning har qanday ko'rinishi inson huquqlarining buzilishi deb e'tirof etiladi va har bir kishining fuqarolik burchidir", deya ta'kidladi Adliya vazirligi.
Majburiy mehnat to'g'risidagi ma'lumotlarni,
Fuqarolarning murojaatlari bo'yicha filialning qabulxona ofisiga xabar qiling
Barcha toifalar va talabalarning majburiy mehnatini jalb qilishni oldini olish uchun TADBIRLAR REJASI

Мы против принудительного труда!
«Любое проявление принудительного труда является нарушением прав человека, и бороться против этого — гражданский долг каждого» (Министерство юстиции Республики Узбекистан)
В последнее время широко обсуждается вопрос принудительного труда. Какие нормы существуют в законодательстве в этой сфере?
В соответствии со статьей 37 Конституции Узбекистана, каждый имеет право на труд, на свободный выбор работы, на справедливые условия труда и на защиту от безработицы в порядке, установленном законом.
Запрещается принудительный труд иначе как в порядке исполнения наказания по приговору суда, либо в других случаях, предусмотренных законом.
Запрет принудительного труда также отражен в ряде общепризнанных международных документов, и всякое его проявление резко осуждается во всем мире.
Что такое принудительный труд, какие его виды существуют?
Принудительный труд — это принуждение к выполнению работы под угрозой применения какого-либо наказания. Никто не имеет права привлекать к принудительному труду под угрозой увольнения с работы, снижения зарплаты, понижения по должности и другими предлогами.
Не считается принудительным трудом работа, выполнение которой требуется:
- на основании законодательных актов о военной или альтернативной службе;
- в условиях чрезвычайного положения;
- вследствие вступившего в законную силу приговора суда;
- в других случаях, предусмотренных законом.
Это значит, что за исключением вышеуказанных случаев привлечение сотрудника к работе, не связанной с его профессиональной деятельностью, посредством применения насилия или угроз (применения наказания, ограничения трудовой деятельности и меры поощрения) признается принудительным трудом.
Привлечение без согласия сотрудника к благоустройству, сезонным сельскохозяйственным и строительным работам, а также различным мероприятиям оценивается как вид принудительного труда.
Куда должно обращаться лицо, привлекаемое к принудительному труду?
В таких случаях можно обратиться к инспекторам по охране труда Министерства занятости и трудовых отношений и правоохранительным органам.
Какое наказание предусмотрено за привлечение к принудительному труду?
Привлечение к принудительному труду граждан со стороны работодателя или должностного лица предусматривает административную или уголовную ответственности.
Согласно статье 51 Кодекса об административной ответственности, административное принуждение к труду в какой-либо форме, за исключением случаев, предусмотренных законом, влечет наложение штрафа от 1 до 3 минимальных размеров заработной платы, то же правонарушение, совершенное в отношении несовершеннолетнего, влечет наложение штрафа от 5 до 10 минимальных размеров заработной платы.
В зависимости от степени общественной опасности привлечения к принудительному труду должностные лица могут быть привлечены к уголовной ответственности по статьям 205, 206 Уголовного кодекса.
В зависимости от отягчающих обстоятельств применяется штраф от 300 до 600 минимальных размеров заработной платы или ограничение свободы от 2 до 5 лет либо лишение свободы до 5 лет с лишением определенного права.
Могут ли граждане, привлекаемые к принудительному труду, подавать коллективные обращения?
В соответствии со статьей 15 закона «Об обращениях физических и юридических лиц», физическим и юридическим лицам гарантируется право на обращения в государственные органы, организации и их должностным лицам индивидуально или коллективно. Это означает, что граждане могут обращаться индивидуально или коллективно.
После таких обращений должностные лица могут оказывать давление. Какой будут юридическая оценка и наказание за такие деяния?
Согласно статье 20 закона «Об обращениях физических и юридических лиц», запрещается преследование лиц в связи с их обращениями в государственные органы, организации и их должностным лицам в целях реализации или защиты своих прав, свобод и законных интересов, а также выражением своего мнения и критики в обращениях.
В таком случае к виновному применяется административная и уголовная ответственность за привлечение к принудительному труду и за нарушение требований закона «Об обращениях физических и юридических лиц».
«Любое проявление принудительного труда признается как нарушение прав человека, и бороться против этого — гражданский долг каждого», — говорится в сообщении Минюста.