«Конституция – экологиянинг ҳуқуқий асослари»
“Умумий кимё ва нефт ва газ кимёси” бўлими ҳар йили Ўзбекистон Республикаси “Конституция куни” байрами арафасида, Конституция - экологиянинг ҳуқуқий асослари мавзусида семинар ташкил этилиб, семинарда талабалар ўз мақолалари билан иштирок этади. Бу йил ҳам анъанадан четлашмаган ҳолда, 2018 йил 5 декабр куни И.М.Губкин номидаги Россия давлат нефт ва газ университети (МТУ) Тошкент шаҳар Филиалида учрашув бўлиб ўтди.
“Умумий кимё ва нефт ва газ кимёси” бўлими мудири ўринбосари к.ф.д., профессор Шарафутдин Султанович Арсланов қатнашчиларни Ўзбекистон Республикаси “Конституция куни” байрами билан муборакбод этиб, экологик фикрларни ривожлантиришнинг муҳим жиҳатлари ҳақида таъкидлаб ўтди.
Филиал талабалари томонидан 6 та мақола тақдим этилди, қуйидаги мавзуларда: “Ўзбекистон Республикасида Конституция экологиянинг асослари”, “Конституциянинг экологиянинг ҳуқуқий асослари”, “Конституция - экологиянинг ҳуқуқий асоси”, “Атроф – муҳит муҳофазаси ва атроф – муҳитни бошқариш”, “Экологик ҳуқуқ ва унинг манбалари”, “Ўзбекистон Республикаси нефт ва газ соҳасидаги муқобил энергия манбалари”.

The constitutional basis of environmental law
On the eve of the Constitution Day of the Republic of Uzbekistan, the department «General chemistry and chemistry of oil and gas» annually holds a seminar on the significance of the constitution as the basis of environmental law, in which students present their reports. This year is no exception. On December 5, 2018 a meeting was held at the branch of the NRU of Oil and Gas named after I.M. Gubkin in Tashkent. It began with the words of greetings from Arslanov Sharafutdin Sultanovich, Doctor of Chemical Sciences, Professor, Deputy Head of the Department of General Chemistry and Chemistry of oil and Gas, who congratulated all those present on the upcoming holiday and stressed the importance of developing environmental thinking.
The students presented 6 reports on the topics: «Constitutional foundations of ecology in the Republic of Uzbekistan», «Constitutional foundations of environmental legal relations», «Constitution – the basis of environmental law», «Environmental protection and rational nature management», «Environmental law and its sources», «Alternative energy sources in the oil and gas sector in the territory of the Republic of Uzbekistan».