«Конституция – экологиянинг ҳуқуқий асослари»
“Умумий кимё ва нефт ва газ кимёси” бўлими ҳар йили Ўзбекистон Республикаси “Конституция куни” байрами арафасида, Конституция - экологиянинг ҳуқуқий асослари мавзусида семинар ташкил этилиб, семинарда талабалар ўз мақолалари билан иштирок этади. Бу йил ҳам анъанадан четлашмаган ҳолда, 2018 йил 5 декабр куни И.М.Губкин номидаги Россия давлат нефт ва газ университети (МТУ) Тошкент шаҳар Филиалида учрашув бўлиб ўтди.
“Умумий кимё ва нефт ва газ кимёси” бўлими мудири ўринбосари к.ф.д., профессор Шарафутдин Султанович Арсланов қатнашчиларни Ўзбекистон Республикаси “Конституция куни” байрами билан муборакбод этиб, экологик фикрларни ривожлантиришнинг муҳим жиҳатлари ҳақида таъкидлаб ўтди.
Филиал талабалари томонидан 6 та мақола тақдим этилди, қуйидаги мавзуларда: “Ўзбекистон Республикасида Конституция экологиянинг асослари”, “Конституциянинг экологиянинг ҳуқуқий асослари”, “Конституция - экологиянинг ҳуқуқий асоси”, “Атроф – муҳит муҳофазаси ва атроф – муҳитни бошқариш”, “Экологик ҳуқуқ ва унинг манбалари”, “Ўзбекистон Республикаси нефт ва газ соҳасидаги муқобил энергия манбалари”.

Семинар «Конституционные основы экологического права»
В преддверии Дня Конституции Республики Узбекистан отделением «Общая химия и химия нефти и газа» ежегодно проводится семинар, посвященный конституционным основам экологического права, на котором студенты представляют свои доклады. Этот год не стал исключением. 5 декабря 2018 года в Филиале РГУ нефти и газа (НИУ) имени И.М. Губкина в городе Ташкенте состоялась встреча. Она началась со слов приветствия д.х.н., профессора, заместителя заведующего отделением «Общая химия и химия нефти и газа» Арсланова Шарафутдина Султановича, который поздравил всех присутствующих с наступающим праздником и подчеркнул важность развития экологического мышления.
Студентами было представлено 6 докладов на темы: «Конституционные основы экологии в Республике Узбекистан», «Конституционные основы экологических правоотношений», «Конституция-основа экологического права», «Охрана окружающей среды и рациональное природопользование», «Экологическое право и его источники», «Альтернативные источники энергии в нефтегазовом секторе на территории Республики Узбекистан».