Xalqaro hamkorlikni kengaytirish maqsadida 2018 yil 20 noyabr kuni I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti (MTU) Toshkent shahridagi filialida Yaponiyaning O'zbekistondagi elchisi janob Yatsushi janoblari tomonidan qabulxona tashkil etildi. Uchrashuv dasturida Filial bilan tanishish, uning tarixi, tarkibi, o'quv va laboratoriya binolari jihozlari, o'quv jarayoni, o'quv jarayoniga yuqori texnologik va axborot texnologiyalaridan foydalanish, filial o'qituvchilari uchun amaliyotlar, treninglar va amaliyotlar o'tkazish kiradi.
Filial rahbariyati neft-gaz sanoati uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash bo'yicha tajriba almashish bo'yicha o'quv safari va muzokaralar o'tkazdi. Xulosa qilib aytganda, janob Yatushining sudi akademik uyali aloqa, xodimlarni rivojlantirish, masofali konferentsiyalar va davra suhbatlarini tashkil qilish bo'yicha kelgusida hamkorlik qilish bo'yicha takliflarni taqdim etdi.

International cooperation
With the aim of expanding international cooperation on November 20, 2018 the Branch of the Russian State University of Oil and Gas (NRU) named after I.M.Gubkin in Tashkent city welcomed the Counselor of the Ambassador of Japan to Uzbekistan Mr. Souda Yatsushi. The program of the meeting included familiarization with the Branch, its history, structure, equipment of educational and laboratory buildings, the educational process, the use of high-tech and information technologies in the educational process, organization of practices, training and internships for the faculty staff of the Branch.
The administration of the Branch has arranged a study tour and negotiations on the exchange of experience regarding the process of the preparation of highly qualified personnel for the oil and gas industry. In conclusion, Mr. Yatushi expressed proposals for further cooperation in terms of academic mobility, enhancing staff development, as well as the organization of distant conferences and round tables.