Xalqaro hamkorlikni kengaytirish maqsadida 2018 yil 20 noyabr kuni I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti (MTU) Toshkent shahridagi filialida Yaponiyaning O'zbekistondagi elchisi janob Yatsushi janoblari tomonidan qabulxona tashkil etildi. Uchrashuv dasturida Filial bilan tanishish, uning tarixi, tarkibi, o'quv va laboratoriya binolari jihozlari, o'quv jarayoni, o'quv jarayoniga yuqori texnologik va axborot texnologiyalaridan foydalanish, filial o'qituvchilari uchun amaliyotlar, treninglar va amaliyotlar o'tkazish kiradi.
Filial rahbariyati neft-gaz sanoati uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash bo'yicha tajriba almashish bo'yicha o'quv safari va muzokaralar o'tkazdi. Xulosa qilib aytganda, janob Yatushining sudi akademik uyali aloqa, xodimlarni rivojlantirish, masofali konferentsiyalar va davra suhbatlarini tashkil qilish bo'yicha kelgusida hamkorlik qilish bo'yicha takliflarni taqdim etdi.

Международное сотрудничество
В целях расширения международного сотрудничества 20 ноября 2018 года в Филиале Российского государственного университета нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в городе Ташкенте был организован приём Советника посла Японии в Узбекистане Господина Суда Яцуши. Программа встречи предусматривала ознакомление с Филиалом, его историей, структурой, оснащением учебных и лабораторных корпусов, учебно-воспитательным процессом, использования наукоёмких и информационных технологий в учебном процессе, проведение практик, повышения квалификации и стажировок преподавателей Филиала.
Руководство Филиала организовало ознакомительную экскурсию и переговоры по обмену опытом подготовки высококвалифицированных кадров для нефтегазовой отрасли. В заключении господином Суда Яцуши были представлены предложения о дальнейшем сотрудничестве, в части академической мобильности, повышения квалификации кадров, а также организации проведения дистанционных конференций и круглых столов.