Kasb-hunarga oid to'g'ri tanlov kelajakka erishish uchun asosdir!
Aqlli kasb tanlash kelajak hayotiga ta'sir qiladi, o'z-o'zini anglash, sotsializm, kasb va professional o'sishning muvaffaqiyatini belgilaydi. O'smirga yordam berishga qaratilgan samarali professional maslahatlarni tashkil etish zarurati bu muammolarni juda tezkorlik bilan hal qilish uchun jamoat va shaxsiy talablarga javob beradi.
Joriy yilning 29 oktyabr kuni Toshkent shahar Uchtepa tumanidagi 129-sonli maktabning 10-sinf o'quvchilari direktor o'rinbosari Xurshidiy Ahmadovna Isayeva va sinf o'qituvchilari: G. Ruzieva, N. Abdullaeva, S. Koraxodjayeva Toshkentdagi Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti filialiga tashrif buyurdilar.
Fakultet dekani muovini Arzaym Madreimovna Erezhepova I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz (MTU) universiteti Toshkent shahridagi filiali, ixtisoslashtirilgan akademik litsey faoliyati, tayyorgarlik kurslari, Yoshlar ittifoqi, sport klublari va filiallar faoliyati haqida o'qib berdi.
"Sizga ma'lumki, talabalarning professional hayot rejalarini qurish, ularning ishini tanlash va ushbu tanlovning asosliligi yosh avlodning kelajakdagi professional sohasini amalga oshirishda muvaffaqiyatga erishish darajasiga, shuningdek, ishni qoniqtirishga bog'liqdir", - dedi A.Erezhepova.
Fakultet dekani muovini Furqat Rixsievich Mirkamalov ta'kidlaganidek, "... professional faoliyatning muvaffaqiyati asosan talabalarning qobiliyatiga bog'liqdir. Tanlangan kasbning muvaffaqiyati ushbu faoliyat bilan shug'ullanish va u bilan bog'liq manfaatlar va niyatlarga ega bo'lish zarurati bilan belgilanadi.
Agar siz maqsadlarga ergashsangiz va ko'nikma va qobiliyatingizni oshirsangiz, unda har bir inson o'z ishlarida muvaffaqiyat qozonishi mumkin!

Правильный выбор профессии – основа будущего успеха!
Осознанный выбор профессии влияет на дальнейшую жизнь, определяет успешность самореализации, социализации, карьерного и профессионального роста. Необходимость организации эффективного профессионального консультирования, направленного на помощь подростку в этом, отвечает общественным и личностным требованиям, делает эту проблему чрезвычайно актуальной.
29 октября т.г. учащиеся 10 классов школы №129 Учтепинского района города Ташкента с заместителем директора Хуршиды Ахмадовны Исаевой и классными руководителями: Г.Рузиевой, Н.Абдуллаевой, С.Кораходжаевой посетили Филиал РГУ нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в городе Ташкенте.
Заместитель декана факультета Арзайым Мадреимовна Ережепова рассказала учащимся школы о структуре Филиала РГУ нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в городе Ташкенте, деятельности специализированного академического лицея, подготовительных курсов, активной деятельности Союза молодёжи, спортивных кружках и секциях Филиала.
«Как известно, построения профессиональных жизненных планов учащихся, выбор ими трудового пути и обоснованность этого выбора может оцениваться по степени успешности осуществления будущей профессиональной сферы подрастающего поколения, а также удовлетворенности трудом», - отметила А. Ережепова
Заместитель декана факультета Фуркат Рихсиевич Миркамалов, подчеркнул, что «..успешность профессиональной деятельности зависит, прежде всего, от имеющихся у школьников способностей. Успех выбранной профессии определяется потребностью заниматься именно данной деятельностью и иметь связанные с ней интересы и мотивы».
Если следовать целям и улучшать свои качества и умения, то каждый человек вполне может стать успешным в своем деле!