YANGI O'QUV YILI - YANGI FORMAT
2018-yilning 14-sentabr kuni Filial Kengashining 2018/2019 o'quv yilidagi birinchi yig'ilishi bo'lib o'tdi. Direktor o'rinbosari- ijrochi direktor professor A.Magrupov Kengashga murojaatida ularni o'tgan 2017/2018 o'quv yilidagi yutuqlar bilan tabrikladi, kamchilikarni ta'kidladi, Filialning 2018/2019 o'quv yili uchun strategik yo'nalishlarini aniqladi.
Filial Kengashi "Matematika va informatika" bo'limi katta o'qituvchisi Sedov Sergey Stanislavovichni fiziko-matematika fanlari falsafa doktori unvoni bilan tantanali ravishda tabrikladi va uni ijrochi dotsent sifatida tavsiya qildi.
Direktor o'rinbosarlari E.Yuzlikayeva va S.Mexmonov tomonidan 2017/2018 o'quv yili hosobotlari eshitirildi. Filial Kenfashi filialning ichki qoidalariga o'zgartirishlar kiritdi, Talabarning etik qoidalari, Kuratorlar sistemasi ta'sis etildi.
Yig'ilish yakunida direktor o'rinbosari - ijrochi direktor professor A.Magrupov shuni ta'kidlab o'tdi: "Bizning umumiy vazifamiz- yangi o'quv yilini yangi formatda boshlashdir. Filialning barcha jamoat tashkilotlari ishini aktivlashtirish, o'quv-tarbiya jarayoni va material-texnik bazani mukammallashtirish, hamma kuchimizni kelajakdagi neft va gaz sanoati ishchilarini raqobatbardosh bo'lishini ta'minlash zarur".

On September 14, 2018 the Branch held the first meeting of the Academic Council for 2018/2019 academic year. The Deputy Director - Executive Director Professor A.Magrupov in his addressing speech to the Council members congratulated the successes achieved by the Branch in the 2017/2018 academic year, noted omissions and shortcomings, and determined strategic directions for further improvement of the Branch’s activities for the 2018/2019 academic year.
The Council of the Branch solemnly congratulated Sedov Sergey Stanislavovich, the senior lecturer of the “Mathematics and Informatics” Department with awarding the PhD degree in Physics and Mathematics, and recommended him to the position of the Acting Associate of the “Mathematics and Informatics” Department.
In addition, at the Council were heard the reports for the 2017/2018 academic year of the deputy directors on the areas of activity of E.Yuzlikayeva and S.Mekhmonov. The Council of the Branch has amended and approved the Internal Regulations of the Branch, the Ethical Rules of Students, as well as the Regulation on the supervision system. The issue of approving the composition of the Public Council of the Branch and the regulations on its activities was raised for discussion.
Summarizing the results of the meeting of the Council, Deputy Director-Executive Director Professor A.Marupov said: “Our common goal is to launch a new academic year in a new format, encourage the activity of all public organizations of the Branch, improve the educational process, material and technical base, make all efforts to educate our students - future specialists of the oil and gas industry as worthy highly qualified and competitive personnel of the Republic of Uzbekistan.