Yugurish ihlosmandlari uchun katta voqea
Mamlakatimizninig eng ulug’ bayrami mustaqillikning 27 yilligi munosabati bilan joriy yilning 9 sentyabr kuni “PAKHTAKOR” maydonida 10 kilometrga yugurish bo’yicha marafon bo’lib o’tdi. 16 yoshgacha bo’lgan va sog’lom turmush tarziga rioya qiluvchilar uchun bu juda katta voqea bo’ldi. Odamlar faqatgina yugurish uchun emas, balki do’stlari bilan uchrashish, muloqot va tajriba almashish uchun ham tashrif buyurdilar. Eslatib o’tamiz-yugurish bu og’ir darajadagi aerobik ta’sir, chidamlilikni sinovchi, suyaklar tonusini qo’llab quvatlovchi, organizmdagi metabolism jarayonini kuchayishi, modda almashinuvini yahshilovchi, tanani faol soflash, toksinlar chiqarish, yomon kayfiyat va depressiyani yo’qotuvchi, shuningdek, vazn yoqotishning yahshi usulidur. Tadbir milliy Olimpiya qo’mitasi, O’zbekiston yoshlar Ittifoqi, Jismoniy tarbiya va sport Vazirligi tomonidan tashkil etildi.
Musobaqa natijalariga ko’ra I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universitetining Toshkent shahar filiali talabalari eng yahshi yuguruvchilar 50 taligiga kirib, medal va estalik sovg’alarini qo’lga kiritdilar.

A great event for fans of running
With the aim honoring the main state holiday of the country – the 27th Anniversary of Independence of the Republic of Uzbekistan, on September 9 this year Tashkent hosted a sports marathon for 10 kilometers. This event was a great activity for runners, for young people, who support a healthy lifestyle. People came not only to go for a run, but also for the sake of meeting friends, communicating and supporting the participants of the race. It should be noted, that running is an excellent aerobic load, development of endurance, maintaining muscle tone, accelerating and improving metabolism active cleansing of the body, removing toxins, a means to prevent bad mood and depression, and a good way to lose a few extra kilos. The organizers of the event were the National Olympic Committee, the Youth Union of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Physical Culture and Sports.
According to the results of the competitions, the students-activists of the Youth Union of the Branch of the Russian State University of Oil and Gas (NRU) named after I.M. Gubkin in Tashkent city joined the top 50 best runners and were rewarded with commemorative medals and gifts.