Yugurish ihlosmandlari uchun katta voqea
Mamlakatimizninig eng ulug’ bayrami mustaqillikning 27 yilligi munosabati bilan joriy yilning 9 sentyabr kuni “PAKHTAKOR” maydonida 10 kilometrga yugurish bo’yicha marafon bo’lib o’tdi. 16 yoshgacha bo’lgan va sog’lom turmush tarziga rioya qiluvchilar uchun bu juda katta voqea bo’ldi. Odamlar faqatgina yugurish uchun emas, balki do’stlari bilan uchrashish, muloqot va tajriba almashish uchun ham tashrif buyurdilar. Eslatib o’tamiz-yugurish bu og’ir darajadagi aerobik ta’sir, chidamlilikni sinovchi, suyaklar tonusini qo’llab quvatlovchi, organizmdagi metabolism jarayonini kuchayishi, modda almashinuvini yahshilovchi, tanani faol soflash, toksinlar chiqarish, yomon kayfiyat va depressiyani yo’qotuvchi, shuningdek, vazn yoqotishning yahshi usulidur. Tadbir milliy Olimpiya qo’mitasi, O’zbekiston yoshlar Ittifoqi, Jismoniy tarbiya va sport Vazirligi tomonidan tashkil etildi.
Musobaqa natijalariga ko’ra I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universitetining Toshkent shahar filiali talabalari eng yahshi yuguruvchilar 50 taligiga kirib, medal va estalik sovg’alarini qo’lga kiritdilar.

Большое событие для любителей бега
9 сентября текущего года в честь главного государственного праздника страны - 27-летия независимости Республики Узбекистан в городе Ташкенте состоялся спортивный марафон на 10 километров. Мероприятие стало большим событием для любителей бега, для молодежи, которая поддерживает здоровый образ жизни. Люди пришли не только для того, чтобы пробежаться, но и ради встречи с друзьями, общения и поддержки участников забега. Напомним, что бег – это отличная аэробная нагрузка, развитие выносливости, поддержание тонуса мышц, ускорение метаболизма и улучшение обмена веществ, активное очищение организма, выведение токсинов,средство для борьбы с плохим настроением и депрессией, а также хороший способ сбросить несколько лишних килограммов. Организаторами мероприятия выступили Национальный Олимпийский комитет, Союз молодежи Республики Узбекистан, Министерство физической культуры и спорта.
По результатам соревнований студенты-активисты Союза молодежи Филиала РГУ нефти и газа имени И.М. Губкина в городе Ташкенте и вошли в топ 50 лучших бегунов и были вознаграждены памятными медалями и подарками.