«Qabul – 2018: shaffoflik, halollik, adolat mezonlari va innovatsion yondashuv»
«Qabul – 2018: shaffoflik, halollik, adolat mezonlari va innovatsion yondashuv» – Xalqaro press-klubning navbatdagi mavzusi bo’ldi. 2018-yilning 21-iyul kuni video-selektor yig’ilishi formatida bo’lib o’tgan sessiyada oliy ta’lim muassasalariga qabul qilish va test sinovlariga tayyorgarlik jarayonlari tahlil qilindi.
Tadbirda Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligi, Davlat test markazi, Ta'lim sifatini nazorat qilish davlat inspektsiyasi, poytaxtimiz oliy ta'lim muassasalari rektorlari ishtirok etishdi. Qoraqalpog'iston Respublikasi hamda viloyatlar oliy o'quv yurtlarining rektorlari va mas'ul xodimlari mahalliy studiyalar yordamida aloqaga chiqishdi.
2018/2019 o'quv yili kvotasiga muvofiq bakalavriatning umumiy miqdori 69200 nafarni tashkil etadi. Ularning 17654 tasi davlat grantlari, 51546 tasi esa to’lov-shartnoma asosida ajratilgan. Magistraturaga 5903 kishi qabul qilinadi, shundan davlat granti bo'yicha 1552 ta, to'lov-kontrakt asosida - 4 351 kishi.
Oliy o'quv yurtlarining sirtqi va kechki bo'limlarida ta'lim olish qiymati tegishli bakalavrning kunduzgi bo'limida o'qitish qiymatidan kam bo'lmagan miqdorda aniqlanadi. Umuman olganda, 60 ta oliy o'quv yurtida 675 ming 49 nafar abiturient va 19 ta filial tomonidan hujjatlar topshirildi.
Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligi hujjatlarni va professional (ijodiy) imtihonlarni yuqori darajada qabul qilish va ushbu jarayonning adolatli va oydinligini ta'minlash, abiturientlar va ularning ota-onalari uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish maqsadida juda ko'p ishlarni amalga oshirdi. Test sinovisiz, professional (ijodiy) imtihonlar asosida qabul qiladigan OTM yo’nalishlarida kirish imtihonlari shu yilning 25-iyulidan 10-avgustigacha bo’lib o’tishi aniqlandi.
Ijodiy mahorat talab etadigan sohalarda professional (ijodiy) imtihon o'tkazishning adolatli va shaffofligini ta'minlash maqsadida bu yil birinchi marta OTMda deputatlar va abiturientlarning ota-onalari ishtirokida jamoatchilik nazorati o'rnatildi
Shuningdek, sessiyada O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari tarixida birinchi marta Rektorlarning Murojaati havola etildi va qabul qilindi.
Murojaat matnida abituriyentlar faqat o'z bilimlariga tayanishi kerakligi ta'kidlangan: "Ko'rib turganingizdek, yoshlarning ta’kim olishi va kasb-hunar sirlarini egallashlari uchun yurtimizda barcha sharoitlar yaratilmoqda. Bugun siz o’qishga kirishga, kasb egallashga qaror qildingiz. Demak, o‘z bilimingizga, mahoratingizga tayaning. Shunday sharoitlar yaratib bergan Prezidentimiz ishonchiga munosib bo’ling. Test sinovlariga puxta tayyorlanib, kirish imtihonlaridan o’z bilimingiz bilan o’tishga tayyor turing».
Shu bilan birga ota-onalar ham halollikka chaqirildi. «Afsuski, tovlamachilar va firibgarlarning dunyoqarashi o‘zgarmayapti. Ular hamon eskicha o‘y-xayollarda, mo‘may va qing‘ir yo‘llar bilan daromad topish ilinjida yuribdi. Ularning tuzog‘iga ilinib qolmang», deyiladi murojaatda. Xalqimizda «qars ikki qo‘ldan chiqadi» degan naql bor. «Korrupsiya to‘g‘risida»gi qonunning tegishli bandlariga ko‘ra pora bergan ham, pora olgan ham qonun oldida teng javobgar sanaladi va muqarrar jazoga tortiladi. Farzandingizga yordam beraman desangiz, noo‘rin va pinhona xatti-harakatlarga yo‘l qo‘ymang! Bu yo‘ldagi nojo‘ya qadam, bilingki, kun o‘tib bir kun bolangiz kelajagi uchun qattiq zarba bo‘lishi mumkin.

"Прием - 2018: прозрачность, честность, критерии справедливости и инновационный подход"
"Прием - 2018: прозрачность, честность, критерии справедливости и инновационный подход" – такой была тема очередной сессии Международного пресс-клуба. 21 июля 2018 года на сессии, прошедшей в формате видеоселекторного совещания, анализировались процессы приема в высшие учебные заведения и подготовки к тестированию.
В мероприятии приняли участие руководство Министерства высшего и среднего специального образования, Государственного центра тестирования, Государственной инспекции по контролю качества образования, ректоры вузов столицы. Ректоры и ответственные работники высших учебных заведений Республики Каракалпакстан и областей выходили на связь через местные студии.
Общее число квот на бакалавриат на 2018/2019 учебный год составляет 69 тысяч 200. Из них на обучение по государственным грантам выделено 17 тысяч 654, на платно-контрактной основе - 51 546 мест. В магистратуру будет принято 5 тысяч 903 человека, из них на обучение по государственным грантам одна тысяча 552, на платно-контрактной основе - 4 тысячи 351 человек.
Стоимость обучения на заочных и вечерних отделениях вузов будет определена в размере не менее стоимости обучения на дневном отделении соответствующего бакалавриата. В целом по стране в 60 вузов и 19 филиалов сдали документы 675 тысяч 49 абитуриентов.
Министерством высшего и среднего специального образования проделана большая работа с целью проведения приема документов и профессиональных (творческих) экзаменов на высоком уровне и обеспечения принципов справедливости и прозрачности этого процесса, создания необходимых условий для абитуриентов и их родителей. Определено, что вступительные экзамены в вузы по направлениям образования, прием по которым осуществляется на основе профессиональных (творческих) экзаменов без тестовых испытаний, пройдут с 25 июля до 10 августа текущего года.
В целях справедливого и прозрачного проведения профессионального (творческого) экзамена по направлениям, требующим творческих навыков, в нынешнем году в вузах впервые был установлен общественный контроль с участием депутатов и родителей абитуриентов.
На сессии также впервые в истории высших учебных заведений было представлено и принято Обращение ректоров.
В тексте обращения отмечено, что абитуриентам следует опираться только на свои знания: “Как вы видите, молодежи страны создаются все условия для образования и приобретения профессий. Сегодня вы решили поступить на учебу, получить профессию, используйте для этого свои знания, навыки, поступайте так, чтобы быть достойным доверия Президента, создавшего вам эти условия. Серьезно готовьтесь к тестированию и будьте готовы к сдаче вступительных экзаменов в соответствии со своими знаниями”.
Вместе с тем к честности призваны и родители. “К сожалению, не меняется мировоззрение аферистов и мошенников. Они и сегодня живут по-старому, мечтают получать легкую прибыль нечестным путем. Будьте бдительны, не попадите в их сети”, говорится в обращении. В народе говорят: "чтобы хлопать - нужны две ладони". Согласно соответствующим главам закона “О коррупции” и взяточник, и взяткодатель несут равную ответственность перед законом и безусловно подвергаются наказанию. Если вы хотите помочь своему ребенку, не допускайте неуместных и скрытых действий! Помните, неуместный шаг на этом пути со временем может негативно отразиться на будущем вашего ребенка".