I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti (MTU) Toshkent shahridagi filiali "Manaviyat va ma'rifat" bo'limi va yoshlar bilan ishlash. Toshkent shahridagi Gubkin (keyingi o'rinlarda - Filial) 2007 yilda tashkil etilgan va O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2007 yil 12 yanvardagi PQ-564-sonli "Filial faoliyatini tashkil etish to'g'risida" gi Farmoni asosida faoliyat yuritmoqda. I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti (MTU) Toshkent shahridagi filiali "deb nomlangan.
Filialning "Manaviyat va ma'rifat" bo'limi va yoshlar bilan ishlash tarbiya jarayoni tizimining asosiy boshqaruv bo'limlaridan biri hisoblanadi. Kafedra talabalarni milliy istiqlol g'oyasi ruhida tarbiyalashni shakllantiradi va tartibga soladi, milliy o'ziga xoslikning o'sishini rag'batlantiradi, kasbiy ufqni kengaytiradi, bilim qiziqishini rivojlantirishga va kasbni chuqur rivojlantirishga yordam beradi. Bundan tashqari, kafedra filialda va talabalar turar joyida bo'sh vaqtni uyg'un rivojlantirish va tashkil etish uchun sharoit yaratadi.
Filialda o'quv jarayonlarini yanada takomillashtirish va samaradorligini oshirish uchun kafedraning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
yoshlar orasida sog'lom turmush tarzini tasdiqlash, ularni giyohvandlik, axloqsizlik, zararli ta'sirlardan, reaktsion mafkuralar va tashqi tomondan kirib kelayotgan ekstremistik shiorlar tahdidi va ta'siridan himoya qilish;
Filial talabalari o'rtasida har tomonlama huquqiy targ'ibotni tizimli asosda tashkil etish;
• ota-onalar, mahalla (mahalliy hokimiyat organlari) va turli jamoat tashkilotlari bilan bevosita aloqalarni kuchaytirish;
• talabalar o'rtasida turli xil tanlovlar, sport va ko'ngilochar dasturlar, festivallar, musobaqalar, ijodiy ko'rgazmalar, ekskursiyalar o'tkazish;

Department "Manaviyat and Marifat" and on work with youth
Department "Manaviyat and Marifat" and on work with youth of the Branch of the Russian State University of Oil and Gas (NRU) named after I.M. Gubkin in Tashkent city (hereinafter – Branch) was established in 2007 and is functioning on the basis of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan as of January 12, 2007 № PP-564 “On the organization of the activities of the Branch of the Russian State University of Oil and Gas (NRU) named after I.M. Gubkin in Tashkent city”.
Department "Manaviyat and Marifat" and on work with youth of the Branch is one of the main managing departments in the system of the moral education process. The department formulates and regulates the education of students in the spirit of the idea of national independence, stimulates the growth of national identity, expands the professional horizons, contributes to the development of cognitive interest and a deeper development of the profession. In addition, the department creates conditions for the harmonious development and organization of meaningful leisure activities in the Branch and in the students’ dormitory.
In order to further improve and improve the efficiency of educational processes in the branch, the main tasks of the department are the following:
approval of a healthy lifestyle among young people, protecting them from drug addiction, immorality, harmful influences, threats and influences of reactionary ideologies and extremist slogans penetrating from outside;
organization on a systemic basis of comprehensive legal propaganda among the students of the Branch;
• Strengthening direct relations with parents, Mahalla (local authorities) and various public organizations;