I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti (MTU) Toshkent shahridagi filiali "Manaviyat va ma'rifat" bo'limi va yoshlar bilan ishlash. Toshkent shahridagi Gubkin (keyingi o'rinlarda - Filial) 2007 yilda tashkil etilgan va O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2007 yil 12 yanvardagi PQ-564-sonli "Filial faoliyatini tashkil etish to'g'risida" gi Farmoni asosida faoliyat yuritmoqda. I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti (MTU) Toshkent shahridagi filiali "deb nomlangan.
Filialning "Manaviyat va ma'rifat" bo'limi va yoshlar bilan ishlash tarbiya jarayoni tizimining asosiy boshqaruv bo'limlaridan biri hisoblanadi. Kafedra talabalarni milliy istiqlol g'oyasi ruhida tarbiyalashni shakllantiradi va tartibga soladi, milliy o'ziga xoslikning o'sishini rag'batlantiradi, kasbiy ufqni kengaytiradi, bilim qiziqishini rivojlantirishga va kasbni chuqur rivojlantirishga yordam beradi. Bundan tashqari, kafedra filialda va talabalar turar joyida bo'sh vaqtni uyg'un rivojlantirish va tashkil etish uchun sharoit yaratadi.
Filialda o'quv jarayonlarini yanada takomillashtirish va samaradorligini oshirish uchun kafedraning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
yoshlar orasida sog'lom turmush tarzini tasdiqlash, ularni giyohvandlik, axloqsizlik, zararli ta'sirlardan, reaktsion mafkuralar va tashqi tomondan kirib kelayotgan ekstremistik shiorlar tahdidi va ta'siridan himoya qilish;
Filial talabalari o'rtasida har tomonlama huquqiy targ'ibotni tizimli asosda tashkil etish;
• ota-onalar, mahalla (mahalliy hokimiyat organlari) va turli jamoat tashkilotlari bilan bevosita aloqalarni kuchaytirish;
• talabalar o'rtasida turli xil tanlovlar, sport va ko'ngilochar dasturlar, festivallar, musobaqalar, ijodiy ko'rgazmalar, ekskursiyalar o'tkazish;

Отдел "Маънавият и маърифат" и по работе с молодёжью
Отдел «Маънавият и маърифат» и по работе с молодёжью Филиала Российского государственного университета нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в городе Ташкенте (далее – Филиал) был образован в 2007 году и функционирует на основании Постановления Президента Республики Узбекистан от 12 января 2007 года № ПП-564 «Об организации деятельности Филиала Российского государственного университета нефти и газа имени И.М.Губкина в городе Ташкенте».
Отдел «Маънавият и марифат» и по работе с молодёжью Филиала является одним из основных управляющих отделов в системе духовно-воспитательного процесса образования. Отдел формирует и регулирует воспитание студентов в духе идеи национальной независимости, стимулирует рост национального самосознания, расширяет профессиональный кругозор, способствует к развитию познавательного интереса и более глубокому освоению профессии. Отдел также создаёт условия для гармоничного развития и организации содержательного досуга в Филиале и в Домах проживания студентов.
В целях дальнейшего совершенствования и повышения эффективности образовательно-воспитательных процессов в Филиале основными задачами отдела являются:
- утверждение среди молодёжи здорового образа жизни, ограждения ее от наркомании, безнравственности, пагубных воздействий, угроз и влияний проникающих извне реакционных идеологий и экстремистических лозунгов;
- организация на системной основе массовой информационно-разъяснительной работы и правовой пропаганды среди студентов Филиала;
- укрепление непосредственной связи с родителями, институтом махалли и различными общественными организациями;
- проведение различных конкурсов, спортивно–оздоровительных программ, фестивалей, олимпиад и спартакиад среди студентов, творческих выставок, экскурсий;
- повышение уровня музыкальной культуры студентов Филиала;
- обеспечение эффективного проведения “Информационного и Духовного часа”, проводимых преподавателями-наставниками.