I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti (MTU)Toshkent shahar filialining (bundan keyin - Filial) Monitoring va ichki nazorat sektori 2007-yilda tashkil etilgan va O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2007 yil 12 yanvardagi PQ - 564_sonli "Toshkent shahrida I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti filiali faoliyatini tashkil etish to'g'risida" gi qarori, Vazirlar Mahkamasining 1999 yil 12 yanvardagi 12-sonli “Ijro intizomini mustahkamlash chora-tadbirlari to'g'risida”gi, 1999 yil 29 martdagi 140-sonli “O'zbekiston Respublikasi Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarida ish yuritish va ijro nazoratini tashkil etish bo’yicha normativ xujjatlarni tasdiqlash haqida” gi, O'zbekiston Respublikasi Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirining 2013 yil 6 noyabrdagi 407-son “Oliy ta'lim muassasalarida ijro intizomini mustahkamlash” to'g'risidagi buyrug'iga asosan faoliyat ko'rsatadi.
Bundan tashqari, filial direktori tomonidan «I.M.Gubkin nomidafi Rossiya davlat neft va gaz universiteti (MTU) Toshkent shahridagi filialining monitoring va ichki nazorat sektori to'g'risida " Nizom” tasdiqlangan bo’lib, sektorning maqsadi va vazifalari, huquq va majburiyatlarini, shuningdek sektorning faoliyatini tashkil etish tartibini belgilaydi.
Sektor filialning tarkibiy bo'linmasi bo'lib, filial Direktoriga, direktor o’rinbosari - ijrochi direktorga bo'ysunadi.
Sektorning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
- O'zbekiston Respublikasi Qonunlari, Oliy Majlis Palatasi qarorlari, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining qarorlari, farmon va farmoyishlari, Vazirlar Mahkamasining qarorlari va farmoyishlari, O'zbekiston Respublikasi Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligi topshriqlari, buyruqlari va kengashi qarorlari, "O'zbekneftgaz" AJ ning, I.M.Gubkin nomidafi Rossiya davlat neft va gaz universitetining, Filial kengashining qarorlari, direktor, direktorining o'rinbosari -ijrochi direktorning buyruqlarinini samarali va o'z vaqtida bajarilishini monitoringi va ichki nazorati amalga oshirish;
- fuqarolarning huquqiy jihatdan yozma va og'zaki murojaatlarni ko'rib chiqish va ichki nazoratini, hamda Filial rahbariyatining topshiriqlarini bajarilishi, bo’limlar tomonidan va Filialning tizimidagi boshqa tarkibiy bo’linmalari tomonidan is yuritilishni ta’minlashni amalga oshirish.

Сектор по работе с обращениями юридических и физических лиц, контроля и мониторинга
Сектор по работе с обращениями юридических и физических лиц, контроля и мониторинга Филиала Российского государственного университета нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в городе Ташкенте (далее – Филиал) был образован в 2007 году и функционирует на основании Постановления Президента Республики Узбекистан от 12 января 2007 года № ПП-564 «Об организации деятельности Филиала Российского государственного университета нефти и газа имени И.М.Губкина в городе Ташкенте», постановлений Кабинета Министров «О мерах по укреплению исполнительской дисциплины» от 12 января 1999 года №12, «Об утверждении нормативных документов по делопроизводству и организации контроля исполнения в органах государственной власти и управления Республики Узбекистан» от 29 марта 1999 года №140, по приказу Министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан «Об укреплении исполнительской дисциплины в высших учебных заведениях» от 6 ноября 2013 года №407. Кроме того, Положение «О секторе мониторинга и внутреннего контроля Филиала Российского государственного университета нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в городе Ташкенте», утвержденное директором Филиала, определяет цель и задачи, права и обязательства, а также порядок организации деятельности сектора.
Сектор является структурным подразделением Филиала и подчиняется директору, заместителю директора – исполнительному директора Филиала.
Основными задачами сектора являются:
- осуществление мониторинга и внутреннего контроля за эффективным и своевременным исполнением законов Республики Узбекистан, постановлений палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, постановлений, указов и распоряжений Президента Республики Узбекистан, указов и распоряжений Кабинета Министров Республики Узбекистан, поручений, приказов и решений Коллегии Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, АО «Узбекнефтегаз», Российского государственного университета нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина, решений Совета Филиала, приказов директора, заместителя директора – исполнительного директора Филиала;
- осуществление внутреннего контроля за рассмотрением письменных и устных обращений граждан на законной основе, а также за исполнением поручений руководства Филиала, за соблюдением делопроизводства отделениями и другими структурными подразделениями Филиала.