Ogohlik - davr talabi
I.M.Gubkin nomidagi Rossiya neft va gaz universitetining (NRU) Toshkent shahridagi Filiali Talabalar turar joyida diniy ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashish bo'yicha Mirzo Ulug'bek tumani Ichki ishlar organlarini muvofiqlashtirish idorasi xodimi Tajidinov Salim Anvarovich bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Uchrashuvda talabalar, "Ijtimoiy-gumanitar fanlar" bo’limi o'qituvchilari, "Manaviyat va ma'rifat" bo’limi va yoshlar bilan ish yurituvchi rahbarlar, pedagog-tarbiyachilar ishtirok etdi.
Tajidinov Salim Anvarovich o'z nutqida dolzarb muammolarga e'tibor qaratdi, mamlakatimizda olib borilayotgan tergov harakatlari to'g'risida so’z yuritdi. Mazkur jinoyatning kriminalistik ta’rifi, tegishli ma'lumotlar to'plami, jinoyatchilar va jabrlanuvchilar shaxsini tavsiflovchi dalillarga urg’u berdi. Isbotlashga loyiq holatlar, jinoyat ishini qo'zg'atish uchun tegishli bo’lgan sabablar va asoslar, dastlabki tergov o'tkazish tartibi o’rganilib chiqildi. Uchrashuv davomida tergovning odatiy holatlari, dastlabki bosqichidagi tergovchining tahminlari va tartiblari, tergov harakatlari va odam savdosi qurbonlariga bo’lgan xavfsizlik choralarini qo'llash bo'yicha taktik tavsiyalar o'rganildi. Ushbu jinoyatlar to'g'risida statistik ma'lumotlar keltirildi.
“Ijtimoiy-gumanitar fanlar” bo’limi dotsenti Usmanova Aziza Abdullajonovna, mamlakatning yangilanishidagi muhim ustuvor yo'nalishlardan biri bo’lgan izchil demokratlashtirish, sud tizimini liberallashtirish, qonun ustuvorligini ta'minlash, shaxslarning huquq va manfaatlarini ishonchli himoya qilishiga urg’u berdi. Shu tariqa xozirgi zamonda odam savdosi inson huquqi va erkinliklarining eng qo'pol va ommaviy buzg’unchilik ko’rinishi bo'lib, milliy xavfsizlikka real tahdiddir, deb ta’kidlab o’tdi. Ma'ruzachi kuchaib borayotgan muammoning bir qator sabablarini aniqlab o’tdi, yani iqtisodiy globallashuv, texnologik taraqqiyot, siyosiy o'zgarishlar va butun dunyo bo'ylab odamlarning madaniy o'zaro ta'siriga e’tibor qaratdi.
“Ma'naviyat va ma'rifat” bo’limining uslubchisi Shukurova Lola Renatovna, O'zbekistonda odam savdosiga qarshi kurashish sohasidagi munosabatlarni tartibga solish maqsadida 2008 yil 17 aprelda O'zbekiston Respublikasining “Odam savdosiga qarshi kurashish to'g'risida” gi qonuni va shu yilning 16 sentyabrida O'zbekiston Respublikasi "Odam savdosi to'g'risida"Jinoyat kodeksining yangi tahriri qabul qilinganligini eslatib o’tdi. Ushbu hujjatda odam ustidan oldi-sotti ishlarni olib borish, yoki uni yonllash, tashish, topshirish va yashirish yo’lida jinoiy javobgarlikka tortilish nazarda tutilganligi ta’kidlanib o’tilganligini ma’lum qildi.
Uchrashuv yakunida mavzu yuzasidan fikr almashildi. Talabalar tomonidan mutahassisga savollar berildi, hushyor bo’lish, o'z hayoti va mamlakat taqdiri uchun javobgarlik hissini oshirish, mafkuraviy immunitetni mustahkamlash, bunyotkorlik va osoishtalik uchun haqiqiy bilimlarga ega bo'lishga da’vat etildi.

Vigilance is the demand of time
A meeting with Salim Anvarovich Tajidinov, an employee of the Office for the Coordination of Internal Affairs of the Mirzo-Ulugbek District in the fight against religious extremism and terrorism was held in the Students' Dormitory of the Branch of the Russian University of Oil and Gas (NRU) named after I.M. Gubkin in Tashkent. The meeting was attended by students, teachers of the department "Social and Humanitarian Disciplines", the heads of the department "Manaviyat va marifat" and the work with the youth and teachers.
Tajidinov Salim Anvarovich in his speech drew the attention of the event participant to the urgency of the problem, spoke about the ongoing investigations in our country. He spoke in details on the forensic characteristics of this crime, the collection of relevant information, information characterizing the identities of criminals and victims. The circumstances to be proved, characteristic reasons and grounds for initiating a criminal case, the procedure for conducting a preliminary investigation were given. During the meeting, typical investigative situations, versions and procedures of the investigator at the initial stage of the investigation, tactical recommendations on investigative actions and the application of security measures to victims of trafficking were examined. The statistics on the crimes committed have been announced.
Usmanova Aziza Abdullajonovna, an associate professor of the Social and Humanitarian Disciplines department, emphasized that one of the key priorities of the country’s renewal is consistent democratization, liberalization of the judicial system, ensuring the rule of law, reliable protection of the rights and interests of individuals. Therefore, in the modern world, human trafficking is one of the most flagrant and massive violations of human rights and freedoms, and also represents a real threat to national security. The speaker named a number of reasons contributing to the growing problem, namely economic globalization, technological progress, political changes, and cultural interaction between people around the world.
Shukurova Lola Renatovna, a specialist of the “Manaviyat va marifat” Department recalled that in Uzbekistan in order to regulate relations in the field of combating human trafficking, the Law of the Republic of Uzbekistan “On combating human trafficking” was adopted on April 17, 2008, and a new wording of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan “On human trafficking” was adopted on September 16, 2008. It provides for criminal liability for the purchase and sale of a person, or his recruitment, transportation, transfer and harboring.
At the end of the meeting participants exchanged the views on the current issues. Students raised many questions and called for vigilance, responsibility for their own lives and the fate of the country, the strengthening of ideological immunity, as well as gaining true knowledge for the prosperity.