O’zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari akademiyasi muzeyiga ekskursiya
2019 yil 4 noyabr kuni, I.M.Gubkin nomidagi (MTU) Rossiya davlat neft va gaz universitetining Toshkent shahridagi Filiali talabalari tomonidan qadimiy ta’lim muassasalaridan biri bo’lgan – O’zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari akademiyasi muzeyiga ekskursiya uyushtirildi. Ekskursiyadan ko’zlangan maqsad – talaba-yoshlarni O’zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tarixi va hozirgi yutuqlari bilan tanishtirishga qaratildi.
Ekskursiya davomida talabalar оktyabr inqilobi, Ikkinchi jahon urushi davrlarini aks etuvchi eksponatlarni ko’zdan kechirdi, XX asr boshlarida umumqo’shin korpusini shakllanishida hal qiluvchi rol o’ynagan hujjatlar dastxatlari bilan tanishdi. Bundan tashqari, o’tgan asrning 80-yillarigacha davom etgan Turkiston harbiy o’krugining harbiy uskunalari to’g’risadi fаktlar katta qiziqish uyg’otdi. Akademiyaning mustaqillik yillaridagi faoliyatiga tegishli bo’lgan stendlar e’tiborni tortdi. Mazkur o’quv yurtida kursantlarning o’qishi uchun yaratilgan sharoitlar to’g’risida film namoyish etildi.
Ekskursiya yakunida talabalar akademiyaning kutubxona fondiga tashrif buyurdi u erda 320 mingga yaqin kitob va bosma nashrlar mavjudligi, ulardan 12,5 mingdan ortig’i o’quv, tarixiy va badiiy adabiyotlarga tegishliligining shohidi bo’ldilar.

Экскурсия в музей Академии вооруженных сил Республики Узбекистан
4 ноября 2019 года, студенты Филиала Российского государственного университета нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в городе Ташкенте совершили экскурсию в музей одного из старейших учебных заведений – Академии Вооруженных Сил Республики Узбекистан. Цель экскурсии – ознакомление студентов с историей и современными достижениями Вооруженных сил Республики Узбекистан.
Во время экскурсии студенты получили возможность увидеть экспонаты времен октябрьской революции, Второй мировой войны, ознакомились с документальной хроникой, сыгравшей решающую роль в становлении общевойскового корпуса в начале XX века. Кроме того, большой интерес вызвали фрагменты военных снаряжений туркестанского военного округа, просуществовавших до 80-х годов прошлого столетия. Привлекли внимание стенды, освещающие деятельность Академии за годы независимости. Был продемонстрирован фильм посвященный условиям обучения курсантов в стенах данного учебного заведения.
В завершении экскурсии студенты побывали в библиотечном фонде Академии, который насчитывает около 320 тысяч книг и печатных изданий, из них свыше 12,5 тысяч относятся к учебно-методической, исторической и художественной литературе.