«Bilim olish uchun sayohat zarur»
2019 yil 3-noyabr kuni I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universitetining Toshkent shahridagi filiali o'qituvchisi M.R.Mustaev URB-19-01 akademik guruh talabalari uchun Toshkent viloyati Parkent tumanining Quyosh qishlog'ida joylashgan O'zbekiston Fanlar akademiyasining "Fizika - Quyosh" ilmiy-ishlab chiqarish birlashmasining Fizika va texnologiya institutigailmiy-amaliy ekskursiya tashkil etdi.
Talabalarga tadqiqotchi Sobirov Yo'ldosh hamrohlik qildi, u institutning tarixi, faoliyati va kelajakdagi istiqbollari haqida batafsil so'zlab berdi va talabalarni barcha qiziqtirgan savollariga javob berdi. Ma'ruza juda qiziqarli va mazmunli o'tdi. Talabalar quyosh energiyasidan ilmiy, ishlab chiqarish maqsadlarida foydalanish imkoniyatlari bilan bog'liq innovatsion ishlanmalar bilan tanishdilar.
Dunyoda ikkita o'xshash tuzilma mavjud: biri Frantsiyada, ikkinchisi - bizning mamlakatimiz Markaziy Osiyoda. Ammo Quyosh institutini nafaqat shu sababdan noyob ilmiy va texnik ob'ekt sifatida hisoblash mumkin.
"Quyosh instituti" loyihasi akademik Sodiq Azimovich Azimovning sa'y-harakatlari va g'ayratlari tufayli amalga oshirildi. "Quyosh instituti" Sodiq Azimovning farzandi deb ataladi, chunki u O'zbekistonda quyosh materialshunosligi faniga asos solgan.
Fizika-Quyosh kompleksining noyob bazasi Quyoshni ko'p maqsadli kuzatish va nazariy va eksperimental tadqiqotlarni o'tkazish imkonini beradi. Ushbu bebaho bilimlarning barchasi Quyosh va Quyosh tizimining kelib chiqishi va evolyutsiyasini tushunishga, eng muhimi, quyosh radiatsiyasining Er iqlimiga, odamga va uning atrof-muhitiga ta'sirini o'rganishga yordam beradi.
Yoshlarning bo'sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish - bu Oliy o'quv yurtining dolzarb vazifasidir.
Toza havoda jismoniy faollikni oshirish bilan bog'liq tiklanish vazifasi sayyohlik, piyoda sayohatlar, tog'larda, ta'til va dam olish vaqtida hal qilinishi mumkin, bu esa talabalarni kayfiyatlarini tiklash va jismoniy holatini yaxshilashga imkon beradi.

“Traveling is necessary for those who are studying”
On November 3, 2019, the teacher of the Branch of the Russian State University of Oil and Gas (NRU) named after I.M. Gubkin in Tashkent M.R.Mustaev organized an excursion lesson: a scientific and practical seminar for students of the academic group URB-19-01 with a study trip to the physical and technical Institute of NGOs "Physics of the Sun" of the Academy of Sciences of Uzbekistan located in the Parkent district of Tashkent region.
The students were also accompanied by a researcher Sobirov Yuldash, who provided a comprehensive explanation about the history of creation, activities and future prospects of the institute and answered all questions of students. The on-site lecture was very interesting and informative. Students got acquainted with innovative developments related to the possibilities of using solar energy for scientific and industrial purposes.
There are two similar structures in the world: one in France, the second one - in our country in Central Asia. However, this is not the only reason why the Institute of the Sun can definitely considered a unique scientific and technical object.
This project “Institute of the Sun” was implemented thanks to the efforts and enthusiasm of Academician Sadyk Azimovich Azimov. The “Institute of the Sun" is called the brainchild of Sadyk Azimov, because it was he who laid the foundation for solar materials science in Uzbekistan.
The unique base of the Physics-Sun complex enables for multi-purpose observations of the Sun, and theoretical and experimental research. All this invaluable knowledge will help to understand the origin and evolution of the Sun and the Solar system, and, most importantly, to study the effect of solar radiation on the Earth’s climate, on man and his environment.
Organization of the efficient leisure for youth is considered to be an urgent task for the Higher educational institutions.
The task of physical training associated with an increase in physical activity in the fresh air can be solved precisely through tourism, outdoor activities in hiking, in the mountains, during holidays, vacation and vacation time. This makes it possible to strengthen health, providing emotional lift and physical performance of students.