Tilning millat va jamiyat hayotidagi roli va axamiyati
2019 yil 22- oktabr kuni O'zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari akademiyasida I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti (MTU) "Ma'naviyat va ma'rifat" va yoshlar bilan ishlash bo’limi tomonidan O'zbekiston
Respublikasi davlat tili haqidagi qonuni qabul qilinganligining 30 yilligiga bag'ishlangan uchrashuv tashkillandi. Uchrashuvda Filial o'qituvchilari va talabalari, kursantlar va Qurolli Kuchlar akademiyasining xodimlari ishtirok etdilar. Uchrashuvning asosiy mavzusi: “Tilning millat va jamiyat hayotidagi roli va ahamiyati” deya e’lon qilindi.
Uchrashuvga O'zbekiston Respublikasi Yozuvchilar uyushmasi "O'quv-uslubiy va harbiy - vatanparvarlik bo'limi" boshlig’i Zoxidova Mamura Nasrullaevna taklif qilingan edi. U yoshlarni harbiy - vatanparvarlik ruhida tarbiyalashda o'zbek tilining ahamiyatini juda katta ekankigini ta'kidladi.
Psixologiya fanlari nomzodi, dosent I.M.Gubkin nomli Rossiya davlat neft va gaz (MTU) universiteti Toshkent shahridagi filiali “Ijtimoiy – gumanitar fanlari” bo’limi mudiri majburiyatlarini vaqtinchalik bajaruvchi – Usmanova A.A. o'z nutqida o'zbek tilining yuksak nufuzi, uning boyligi va go'zalligi, mamlakatning xalqaro miqyosdagi obro'sini shakllantirishda beqiyos rol o'ynashini ta'kidladi.
Filial talabalari va Akademiya kursantlari Alisher Navoiy, Zaxiriddin Muhammad Bobur g'azallarini, shuningdek, boshqa zamonaviy o'zbek shoirlarining she'rlarini o'qib berishdi.
Ishtirokchilar o'zbek tilining paydo bo'lishi tarixi haqida so'zlab berdilar va buyuk Alisher Navoiy ijodining o'zbek adabiy tilini shakllantirishdagi ulkan hissasini qayd etdilar.

Роль и значение языка в жизни нации и общества
22 октября 2019 года  в Академии Вооружённых сил Республики Узбекистан отделом “Маънавият ва маърифат” и по работе с молодёжью,   РГУ нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в городе Ташкенте была организована встреча, посвященная 30-летию принятия Закона Республики Узбекистан «О государственном языке». На встрече присутствовали преподаватели и студенты Филиала, курсанты и сотрудники Академии Вооружённых сил. Прозвучала главная тема встречи: “Роль и значение языка в жизни нации и общества”.
На встречу была приглашена начальник «Учебно-методического и военно - патриотического отдела» Союза писателей Республики Узбекистан Зохидова Маъмура Насруллаевна. Она отметила важность узбекского языка в военно-патриотическом воспитании молодёжи.
Кандидат психологических наук, доцент, и. о. заведующего отделением “Социально-гуманитарные дисциплины” РГУ нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в городе Ташкенте  – Усманова А.А. в своем выступлении подчеркнула высокий авторитет узбекского языка, его богатство и красоту, неоценимую роль в формировании международного имиджа страны.
Студенты Филиала и курсанты Академии декламировали газели Алишера Навои, Захириддина Мухаммада Бобура, а также стихи других современных узбекских поэтов.
Участники рассказали об истории зарождения узбекского языка и отметили огромный вклад творчества великого Алишера Навои в становлении узбекского литературного языка.