Litsey o'quvchilarining ekologik tafakkurni shakllantirishdagi birinchi qadami
Ekologik tafakkurning shakllanishi shaxsiy rivojlanish va o'z-o'zini rivojlantirishga, borliq barqarorligi va tabiat uyg'unligining sub'ektiv tuyg'usiga yordam beradi. Ekologik tafakkur odamlarning, ijtimoiy-madaniy guruhlarning va davlat organlarining sa'y-harakatlarini ekologik muvozanatni saqlashga, muayyan hududlarning tabiiy boyligini saqlashga va yerning tabiatini vaqtincha istiqbol uchun ajralmas ekotizim sifatida saqlashga yo'naltiradi.
Toshkent shahridagi I.M. Gubkin nomli Rossiya davlat neft va gaz universiteti filiali ma'muriyati ko'magi va “Umumiy kimyo va neft va gaz kimyosi” bo’limi tashabbusi bilan URG 16-03 guruh talabalari Tojiboev Sarvar va Abdumutalov Farrux akademik litseyga tashrif buyurdilar. Filial talabalari "Alternativ energiya manbalari" mavzusida informatsion-interfaol dars olib borishdi, shuningdek “Eko-Intellekt” mavzusida “Zakovat” intellektual o’yinini o’tkazishdi.
Dars davomida talabalar alternativ energiya manbalarining afzalliklari haqida gaplashdilar, o’quvchilar bilan alternativ manbalarning turlarini ko'rib chiqdilar, shuningdek an'anaviy energiya manbalarining atrof-muhitga ta'siri: issiqxona effekti, global isish haqida suhbatlashdilar. So'ngra, “Zakovat” o'yini davomida talabalar atrof-muhit va ekologiyaga oid savollar berishdi. Akademik litsey o'quvchilari har bir savolga ijodiy yondashdilar. O'yindan so'ng talabalar ishtirokchilarni faxriy yorliqlar bilan rag’batlantirdilar.
Mavzu hamda intellektual o'yin ma'lumotga boy va do'stona muhitda o'tdi. Akademik litsey direktori K.X.Muxitdinov va geografiya o'qituvchisi R.T.Qurbonova talabalar tomonidan o'tkaziladigan mashg'ulotlarning muhimligini ta'kidlab, litsey o'quvchilariga ekologik fikrni singdirganligi uchun Filialga o'z minnatdorchiligini bildirishdi.

The first step of lyceum students in the formation of environmental thinking.
The formation of ecological thinking promotes personal development and self-development, a subjective feeling of the stability of the universe and the harmony of nature. Ecological thinking directs the efforts of individuals, sociocultural groups, and government bodies toward maintaining ecological balance, preserving the natural wealth of certain territories, and preserving the nature of the Earth as an integral ecosystem for a temporary perspective.
So, with the support of the administration of the Branch of the Russian State University of Oil and Gas named after I.M. Gubkin in the city of Tashkent and by the initiative of the department of “General chemistry and chemistry of oil and gas”, students of the URG 16-03 group Tozhiboev Sarvar and Abdumutalov Farrukh visited academic lyceum where they held an informative – interactive lesson on the topic "Alternative Energy Sources", and also held intellectual game "Million dollar mind game” On the topic “Eco-Intellect ”.
During the lesson, students talked about the benefits of alternative energy sources, revise with students a type of alternative sources, and also talked with them about the environmental effect of traditional energy sources: the greenhouse effect, global warming. Further, the students were divided into 4 teams for the game “Million dollar mind game". During the game, students asked questions on environmental topics. Students of the academic lyceum creatively approached each issue. After the game, students awarded participants with appropriate certificates.
Occupation and intellectual game were information-rich and passed in a friendly atmosphere. The administration and teaching staff of the academic lyceum in the person of K.X.Mukhitdinov and R.T.Kurbanova noted the importance of conducting classes from students and expressed their gratitude to the Branch for the integration of environmental thinking to students of the lyceum.