Litsey o'quvchilarining ekologik tafakkurni shakllantirishdagi birinchi qadami
Ekologik tafakkurning shakllanishi shaxsiy rivojlanish va o'z-o'zini rivojlantirishga, borliq barqarorligi va tabiat uyg'unligining sub'ektiv tuyg'usiga yordam beradi. Ekologik tafakkur odamlarning, ijtimoiy-madaniy guruhlarning va davlat organlarining sa'y-harakatlarini ekologik muvozanatni saqlashga, muayyan hududlarning tabiiy boyligini saqlashga va yerning tabiatini vaqtincha istiqbol uchun ajralmas ekotizim sifatida saqlashga yo'naltiradi.
Toshkent shahridagi I.M. Gubkin nomli Rossiya davlat neft va gaz universiteti filiali ma'muriyati ko'magi va “Umumiy kimyo va neft va gaz kimyosi” bo’limi tashabbusi bilan URG 16-03 guruh talabalari Tojiboev Sarvar va Abdumutalov Farrux akademik litseyga tashrif buyurdilar. Filial talabalari "Alternativ energiya manbalari" mavzusida informatsion-interfaol dars olib borishdi, shuningdek “Eko-Intellekt” mavzusida “Zakovat” intellektual o’yinini o’tkazishdi.
Dars davomida talabalar alternativ energiya manbalarining afzalliklari haqida gaplashdilar, o’quvchilar bilan alternativ manbalarning turlarini ko'rib chiqdilar, shuningdek an'anaviy energiya manbalarining atrof-muhitga ta'siri: issiqxona effekti, global isish haqida suhbatlashdilar. So'ngra, “Zakovat” o'yini davomida talabalar atrof-muhit va ekologiyaga oid savollar berishdi. Akademik litsey o'quvchilari har bir savolga ijodiy yondashdilar. O'yindan so'ng talabalar ishtirokchilarni faxriy yorliqlar bilan rag’batlantirdilar.
Mavzu hamda intellektual o'yin ma'lumotga boy va do'stona muhitda o'tdi. Akademik litsey direktori K.X.Muxitdinov va geografiya o'qituvchisi R.T.Qurbonova talabalar tomonidan o'tkaziladigan mashg'ulotlarning muhimligini ta'kidlab, litsey o'quvchilariga ekologik fikrni singdirganligi uchun Filialga o'z minnatdorchiligini bildirishdi.

Формировании экологического мышления
Формирование экологического мышления способствует личностному развитию и саморазвитию, субъективному ощущению стабильности мироздания и гармонии природы. Экологическое мышление направляет усилия личности, социокультурных групп, государственных органов на сохранение экологического равновесия, сохранение природного богатства определенных территорий, сохранение природы Земли как целостной экосистемы на временную перспективу.
Так, при поддержке администрации Филиала РГУ нефти и газа имени И.М.Губкина в городе Ташкенте и по инициативе отделения «Общей химии и химии нефти и газа», студенты группы УРГ 16-03 Тожибоев Сарвар и Абдумуталов Фаррух посетили академический лицей, где провели познавательное интерактивное занятие на тему «Альтернативные источники энергии», а также провели развлекательную спортивно-интеллектуальную игру «Что? Где? Когда?»  на тему «Эко-Интеллект».
Во время занятия, студенты рассказал о пользе альтернативных источников энергии, рассмотрели вместе с учениками виды альтернативных источников, а также провели с ними беседу об экологическом эффекте от традиционных источников энергии: парниковый эффект, глобальное потепление. Далее, ученики разделились на 4 команды для проведения игры «Что? Где? Когда?». В ходе игры, студенты задавали вопросы на экологическую тематику. Учащиеся академического лицея креативно подходили к рассмотрению каждого вопроса, чем удивили студентов. После игры, студенты наградили участников соответствующими грамотами.
Занятие и интеллектуальная игра были информационно-насыщенными и прошли в дружеской обстановке. Администрация и преподавательский состав академического лицея в лице Мухитдинова К.Х. и Курбановой Р.Т. отметили важность проведения занятий от студентов и выразили свою благодарность Филиалу за интеграцию экологического мышления  учащимся лицея.