Yuksak rassomlik san’atiga ihlos qo’yib
2019 yil 18 oktyabr kuni I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universitetining (ITU) Toshkent shahridari Filiali talabalari va o’qituvchilari rassomlik Akademiyasi Markaziy ko’rgazmalar zalida O’zbekiston xalq rassomi, akademik Akmal Nurning "Onaizor" shahsiy ko’rgazmasiga tashrif buyurdi. Ko’rgazma xalq rassomining 60- yilligiga bag’ishlandi. Ko’rgazmaning asosiy g’oyasi – ona obrazining buyuk siymosiga cheksiz sajda qilishdir. Yubiley ekspozitsiyasida namoyish etilgan asarlar, rassomning ijodiy izlanishidagi ma’lum bir bosqich ekanligidan dalolatdir.
Rassomning asarlari dunyoqarashning yaxlitligiga, izlanishlarning o’zgaruvchanligiga ustozning falsafiy mulohaza va she’riy-lirik chekinishlariga intilishini aks etadi. Talabalar muallifning ko’p yillar davomida yaratgan asarlarini tomosha qildi. Ayniqsa, ona, mehribon ayol, olijanob erkaklarning obrazlari diqqatga sazovor bo’ldi.Yaqin insonlar va jojajon makoniga bo’lgan Sevgi-muhabbat, Haqiqat, Uyg’unlak va Sadoqat kabi muhim bo’lgan tushunchalarga urg’u berildi.
Talabalar va o’qituvchilar ko’rgazma zallarida bo’lib, taqdim etilgan asarlarning tarixiy-geografik ma’nosidan bahra oldi, ta’ssurotlari bilan o’rtoqlashdi.

Introduction to the high art of painting
October 18, 2019, students and teachers of the Branch of the Russian State University of Oil and Gas (NRU) named after I.M. Gubkin in Tashkent visited the Central Exhibition Hall of the Academy of Arts, where a personal exhibition of the national artist of Uzbekistan, Academician Akmal Nur “Onaizor” ". The exhibition is dedicated to the 60th anniversary of the national artist. The main idea of the exhibition is the endless worship of the great image of the mother. The works presented in the jubilee exhibition are a certain stage in the artist’s creative quest.
The artist’s paintings represent the integrity of the worldview, the dynamism of searches, the master’s focus on philosophical reflection and poetical digression. Students saw the author’s paintings made in various years of his work. Particularly attracted attention was the picturesque images of a mother, a loving woman, a noble husband. The main line is the thought of Love, Truth, Harmony and Fidelity to the closest people and home.
Students and teachers visited the exhibition halls, got the opportunity to join the historical and geographical essence of the presented paintings, exchanged their impressions.