Yuksak rassomlik san’atiga ihlos qo’yib
2019 yil 18 oktyabr kuni I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universitetining (ITU) Toshkent shahridari Filiali talabalari va o’qituvchilari rassomlik Akademiyasi Markaziy ko’rgazmalar zalida O’zbekiston xalq rassomi, akademik Akmal Nurning "Onaizor" shahsiy ko’rgazmasiga tashrif buyurdi. Ko’rgazma xalq rassomining 60- yilligiga bag’ishlandi. Ko’rgazmaning asosiy g’oyasi – ona obrazining buyuk siymosiga cheksiz sajda qilishdir. Yubiley ekspozitsiyasida namoyish etilgan asarlar, rassomning ijodiy izlanishidagi ma’lum bir bosqich ekanligidan dalolatdir.
Rassomning asarlari dunyoqarashning yaxlitligiga, izlanishlarning o’zgaruvchanligiga ustozning falsafiy mulohaza va she’riy-lirik chekinishlariga intilishini aks etadi. Talabalar muallifning ko’p yillar davomida yaratgan asarlarini tomosha qildi. Ayniqsa, ona, mehribon ayol, olijanob erkaklarning obrazlari diqqatga sazovor bo’ldi.Yaqin insonlar va jojajon makoniga bo’lgan Sevgi-muhabbat, Haqiqat, Uyg’unlak va Sadoqat kabi muhim bo’lgan tushunchalarga urg’u berildi.
Talabalar va o’qituvchilar ko’rgazma zallarida bo’lib, taqdim etilgan asarlarning tarixiy-geografik ma’nosidan bahra oldi, ta’ssurotlari bilan o’rtoqlashdi.

Приобщение к высокому искусству живописи
18 октября 2019 г., студенты и преподаватели Филиала Российского государственного университета нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в г. Ташкенте побывали в Центральном выставочном зале Академии Художеств, где состоялась персональная выставка народного художника Узбекистана, Академика Акмаля Нура «Онаизор». Выставка посвящена 60-летию народного художника. Главная идея выставки – бесконечное поклонение великому образу матери. Произведения, представленные в юбилейной экспозиции – определенный этап творческих исканий живописца.
Картины художника представляют цельность мировоззрения, динамичность поисков, нацеленности мастера на философское размышление и поэтико-лирическое отступление. Студенты увидели картины автора выполненные в различные годы его творчества. Особенно привлекли внимание живописные образы матери, любящей женщины, благородного мужа. Главной линией проходит мысль о Любви, Истине, Гармонии и Верности самым близким людям и родному дому.
Студенты и преподаватели побывали в залах выставки, получили возможность приобщиться к историко-географической сути представленных картин, обменялись своими впечатлениями.