Kouch-psixolog bilan uchrashuv
2019 yil 15 oktyabr kuni I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universitetining (MTU) Toshkent shahridagi Filialida, “Baxtli oila” Markazining kouch-psixologi Yusupova Karima Gafurovna bilan uchrashuv o’tkazildi. Mazkur uchrashuv Filialning Xotin-qizlar qo’mitasi tashabussi bilan tashkil etildi. Uchrashuvda talaba-qizlar, o’qituvchilar, akademik guruh ustoz-murabiylari ishtirok еtdi.
Uchrashuv O’zbekiston Respublikasi Prezidentining Beshta tasabbuslarini amalga oshirishga qaratilgan bo’lib, xususan yoshlarni, aynan, talaba-qizlarni oilaviy hayotga tayyorlash masalasiga bag’ishlandi. Oila bo’lg’usi fuqaroni ma’naviy-ma’rifiy jihatdan shaxs sifatida komillika erishishida muhim rol o’ynaydi. Оilada
insonning fe’l-atvori, uning axloqiy fazilatlari va qadriyatlari belgilanadi va shakllanadi. Mutaxassis fikricha, har bir inson oiladagi ichki munosabatlarga, erkak va ayol o’rtasidagi muomalaga, farzandlarni tarbiyalash bilan bo’g’liq bo’lgan dastlabki tasavvurga ega bo’ladi. Ayol-ona oiladagi ma’naviy aloqalarni mustahkamlashga, farzandlar dunyoqarashini shakllanishiga, ularning tabiat va jamiyatga bolgan ijtimoiy va shaxsiy munosabatini namoyish etishga asos soladi. Ular insonparvarlik an’analarini tarbiyalash, jamiyatning madaniy-tarixiy merosini boyitishda namunadir.
Uchrashuv davomida mavzu doirasida muhokama bo’lib o’tdi. Ishtirokchilar oiladagi muammolar, ota-onalar va farzandlar o’rtasidagi nizolar haqida o’z fikrlarini bildirdi. Kouch-psixolog qizlarni oilaviy hayotga tayyorlashning o’ziga xos xususiyatlariga e’tibor qaratdi, qimmatli maslahatlar va tavsiyalar bilan o’rtoqlashdi.

Встреча с коуч-психологом
15 октября 2019 г. в Филиале Российского государственного университета нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в г. Ташкенте состоялась встреча с коуч-психологом из Центра «Счастливая семья» Юсуповой Каримой Гафуровной. Данная встреча была организована по инициативе Женского совета Филиала. На встрече присутствовали студентки-девушки, преподаватели и наставники-кураторы академических групп.
Встреча направлена на реализацию Пяти инициатив Президента Республики Узбекистан, а именно, подготовке молодежи, особенно студенток-девушек к семейной жизни. Семья играет важную роль в духовно-нравственном становлении личности будущего гражданина. В семье закладываются и формируются характер человека, его нравственные качества и ценностные ориентиры. Специалист отметила, что в семье каждый человек получает свои первые представления о внутрисемейных отношениях, взаимоотношениях между мужчиной и женщиной, воспитании детей. Женщина-мать закладывает основы для укрепления духовных связей в семье, формирования мировоззрения детей, их общественного и личного отношения к явлениям природы и общества. Она является примером в воспитании гуманистических традиций, приумножении культурно-исторического наследия общества.
В ходе встречи состоялась дискуссия по теме. Присутствующие высказали свое мнение о семейных проблемах, конфликтах между родителями и детьми. Коуч-психолог обратила внимание на специфические особенности подготовки девушек к семейной жизни, поделилась ценными советами и рекомендациями.