Oliy Majlisi Senati vakillari bilan uchrashuvi
2019 yil 14 оktyabr kuni I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz (MTU) universitetining Toshkent shahridagi Filialida, O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining yoshlar, madaniyat va sport masalalari Qo’mitasi raisi o’rinbo’sari Saidov Ro’ziboy Tuychiyevich hamda Senat devoni ma’sul hodimi, O’zbekiston yozuvchilar uyushmasi a’zosi Turdiyev Azizbek Anvarjonovich bilan uchrashuv o’tkazildi. Mazkur uchrashuv O’zbekiston Respublikasi “Davlat tili to’g’risida”gi Qonunining 30-yilligini nishonlashga bag’ishlandi. Uchrashuvda Filialning 1-3 kurs talabalari, akademik guruh murabbiylari, bo’lim o’qituvchilari ishtirok etdi.
Saidov R.T. o’z ma’ruzasida, o’zbek tilining mohiyati qadimgi va boy dunyoviy tillardan biriga aylangani, xalqimizning milliy o’zligini va davlatimizning istiqlolini aks etuvchi ramzi ekanligini e’tirof etdi. Uning bebaho ma’naviy boyligi mamlakatning ijtimoiy-siyosiy va ma’naviy-ma’rifiy rivojida muhim ahamiyatga ega. Tarixiy qonun asosida, o’tgan davrlar mobaynida, ona tilimiz mustahkam huquqiy bazaga va yuqori mavqega ega bolgani ta’kidlanib o’tildi. Bugungi kunda o’zbek tili hayotimizning barcha sohalarida – davlat va jamiyat boshqaruvida, mamlakatlararo munosabatlarda, ilm-fanda, ta’lim va tarbiyada, tibiyotda, madaniyat va sana’tda faol qo’llanilib kelinmoqda. Biroq ona tilimizning madaniy-tarixiy me’rosini saqlab qolish uchun, deb so’z yuritdi ma’ruzachi, o’z ustimizda ish olib borishimiz, bilimlarimizni oshirishimiz, dunyoqarash va tafakkurimizni yuksaltirishimiz lozim.
Turdiyev A.A., o’zbek tilining lingvistik asoslari, talaffuz etiladigan iboralar va atamalarning grammatik va stilistik mazmuniga e’tibor qaratdi. O’zbek yozuvida qo’llaniladigan arxaizm va neologizmlarga to’htalib o’tdi. Muallif o’z asarlaridan misralar o’qib eshittirdi.
Shukurova L.R., yoshlarni kitob mutolaasiga jalb etish, kitobga bo’lgan xurmat va muhabbatni uyg’otish, talabalar bo’sh vaqtini tashkil etish bilan bog’liq tadbirlarda yoshlar faol ishtirokini ta’minlashning muhimligiga urg’u berdi.
Usmanova A.A., o’tkazilayotgan uchrashuv O’zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan taklif etilgan Beshta tashabbusning bajarilaetganligi ekanligini ta’kidlab o’tdi. Filialda yaratilgan sharoitlar yoshlarni madaniyat, san’at, jismoniy tarbiya va sportga keng jalb etish, yigit va qizlarda axborot texnologiyalarni qo’llash malakalarini shakllantirish, bo’lg’usi kasbiy bilim va ko’nikmalarni oshirishga qaratilganligini gapirib o’tdi.

Meeting with representatives of the Senate of the Oliy Majlis
On October 14, 2019, the Branch of the Russian State University of Oil and Gas (NRU) named after I.M. Gubkin in Tashkent city held a meeting with the Deputy Chairman of the Committee on Youth, Culture and Sports of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan Saidov Ruzibay Tuychievich and a responsible employee of the Senate administration, member of the Union of Writers of Uzbekistan Turdiyev Azizbek Anvarzhonovich. The meeting has been dedicated to the 30th anniversary of the adoption of the Law of the Republic of Uzbekistan “On the state language”. The first, second and third year students, supervisors of academic groups, the faculty staff of the Branch participated in the meeting.
Saidov R.T. in his speech has outlined the essence of the Uzbek language as one of the ancient and richest languages in the world, symbols of national identity and independent statehood of our people, as well as invaluable spiritual wealth of the Uzbek language in the socio-political and spiritual and educational development of the country. In addition, he has emphasized that on the basis of historical law over the past years, our mother tongue has gained a solid legal base and high status. Today, the Uzbek language is actively used in all areas of our lives - state and public administration, interstate relations, science, education and upbringing, medicine, culture and art, it sounds loudly from international stands. However, in order to preserve the cultural and historical heritage of the native language, it is necessary to work on yourself, continue self-education and enhance your horizons and thinking.
Turdiev A.A. has paid a particular attention to the linguistic foundations in the Uzbek language, grammatical and stylistic content of pronounced phrases and terms. He especially focused on archaisms and neologisms in the Uzbek script. The author read the lines from his own works.
Shukurova L.R. emphasized the importance of introducing young people to the culture of reading, respectful attitude and love for the book, active participation of young people in activities in the framework of student leisure.
Usmanova A.A. noted that the meeting is a confirmation of the Five Initiatives of the President of the Republic of Uzbekistan. The conditions created at the Branch are aimed at attracting young people to culture, art, physical education and sports, developing skills in the use of information technologies for young men and women, and enhancing future professional knowledge and skills.