“Davlat tili to’g’risida”
11 оktyabr kuni I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universitetining Toshkent shahridagi Filialida, O’zbekiston Respublikasi “Davlat tili to’g’risida”gi Qonini qabul qilinganligining 30-yilligiga bag’ishlangan tarbiyaviy soat o’tkazildi. Mazkur tadbirda universitetning 1va 2 kurs talabalari, akademik guruhlarning ustoz-murabbiylari, professor-o’qituvchilar ishtirok etdi. “Tariximsan, taqdirimsan, kelajagimsan, ona tilim!” mavzusida taqdimot namoyish etildi.
Filialning “Ijtimoiy-gumanitar fanlar” bo’limi o’qituvchilari Usmanova A.A., Shukurova L.R.lar talabalarga milliy tilimizning umumbashariy qadriyatlar va tarixni aks etuvchi mohiyati, u siz hech bir xalq o’zligini tushunib etolmasligi to’g’risida gapirib o’tdi. Til muomala uchun kerakligi, o’ziga xos hususiyatga ega bo’lgani, millatning ma’naviy salohiyatini ko’rsatib turishi ta’kidlanib o’tildi. Aynan u xalqning o’tmishini va davlatning rivojini namoyon etishga haqlidir.Bu haqda yuksak lirikaning betakror namoyondalarini yaratgan hamda o’zbek tilining keng imkoniyatlarini, uning boyligi, nazokatliyligi va jozibadirligini yoritib o’tgan Alisher Navoiy ham yozib o’tkanini e’tirof etish lozim.
Davlat tilida she’r va qo’shiqlar yangradi. Talabalar Alisher Navoiy, Zahiriddin Muxammad Bobur sheriyatiga mansub o’z bilimlarini namoyish etdi. Buyuk ajdodlarimizning g’azallari va ruboiylarini o’qib eshittirdi.

“On the state language”
On October 11, 2019, a class of academic advisers dedicated to the 30th anniversary of the adoption of the Law of the Republic of Uzbekistan “On the State Language” was held at the Branch of the Russian State University of Oil and Gas named after I.M. Gubkin in Tashkent city. The event was attended by the 1-st and 2-nd year students, the faculty staff and academic advisers of academic groups. The event was devoted to the presentation “My native language, my story, my destiny, my future”!
The faculty staff of the department "Social and Humanitarian Disciplines" of the Branch: Usmanova A.A., Shukurova L.R. told students about the significance of the national language as a universal value and history, without which no nation can survive. It has been emphasized that language is necessary for communication, testifies to its identity, determines the spiritual potential of the nation. It was our state language which was admitted as a reflection of the past of the people and the development of the state. This was written by Alisher Navoi, who created magnificent examples of high lyricism and demonstrated the wide possibilities of the Uzbek language, its affluence, flexibility and grace.
The poems and songs in the state language were recited. Students demonstrated their knowledge in the poetry of Alisher Navoi, Zakhiriddin Muhammad Bobur. In this regard they cited the gazelles and rubyes of our great poets and writers.