Yangi O’zbekiston – yangicha saylov
5 dekabr kuni I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz (MTU) universitetining Toshkent shahridagi Filialida yurtimizda bo’lib o’tadigan saylovga bagishlangan uchrashuv o’tkazildi. Uchrashuvda  Filialning ma’muriy-ho’jalik bo’limi vakillari, kabinet mudirlari, laborantlar va bo’limlarda faoliyat yuritayotgan professor-o’qituvchilar ishtirok etdi. Uchrashuv davomida hozirgi zamonning mazmun-mohiyatini aks etayotgan yangi saylov, ushbu tadbir 22 dekabrda – yagona ovoz berish kunida bo’lib o’tishi muhim ahamiyatga ega ekanligi  ma’ruzachilar chiqishlarida bayon etildi. Ta’kidlanib o’tildiki, bo’lib o’tadigan saylov  dasta’vval joriy etilgan beshta qonunning o’rniga qabul qilingan yangi Kodeksga asoslanadi. Yani, bu yangi sharoitlarda o’tkaziladigan yangisha tizimning ko’rinishidir.
Ma’ruzachilar saylovga tayyorgarlik ko’rishda kiritilgan boshqa o’zgarishlar, aynan saylov jarayonini takomillashtirishga qaratilgan xalqaro kuzatuvchilarning tavsiyalari inobatga olinganiga e’tibor qaratdi. Hususan, respublika miqyosida ma’lumotlar bazasini tashkil etgan saylovchilarning yagona elektron ro’yhati joriy etilishi. Bundan tashqari, ular birinchi marta ijtimoiy xavfi katta bo’lmagan va unchalik og’ir jinoyat sodir etmagan mahkumlarga ovoz berish huquqi berilgani. Saylov kuzatuvchisi bo’lishi mumkin bo’lgan fuqarolar toifalari kengaytirilgani. Agar oldingi davrlarda ularning tarkibini faqat siyosiy partiyalarning vakillari, xorijiy va xalqaro kuzatuvchilar tashkil etgan bo’lsa, endigina mahalla vakillari ham saylov kampaniyasi jarayonini kuzatib borishi mumkinligi, shunda ovoz berish ochiq, oshkora va qonun doirasida amalga oshirilishiga urg’u berildi.
Yana bir yangilik - bu chet elda saylovchilar bilan keng ko’lamli ish olib borishdir.
Turli manbalarga ko’ra, deb ta’kidladilar ma'ruzachilar, ikki millionga yaqin fuqarolar chet elda ekanliklari  va shu munosabat bilan ularning saylovda ishtirok etishlari uchun barcha imkoniyatlar yaratilgani diqqatga sazovor. Buning uchun tashqi ishlar idoralari, elchixonalar va konsullik xizmatlari bilan yaqin hamkorlikda ishlar olib borilayotgani ma’lum qilindi.
Uchrashuv so’ngida ishtirokchilar o’zlarini qiziqtirgan savollari bilan murojaat etdi, mavzu doirasida qizg’in bahs va fikr almashuvi bo’lib o’tdi. Uchrashuv filialning “Ijtimoiy-gumanitar fanlar” bo’limi o’qituvchilari tashabbuslari bilan tashkil etildi.

Новый Узбекистан – обновленные выборы
5 декабря в Филиале Российского государственного университета нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в г. Ташкенте состоялась встреча, посвященная предстоящим выборам в нашей стране. На встрече приняли участие представители административно-хозяйственной части Филиала, заведующие кабинетами, лаборанты и профессора-преподаватели отделений. Во встрече прозвучали выступления, отражающие современную суть и содержание предстоящих выборов, они пройдут в единый день голосования – 22 декабря. Было отмечено, что нынешние выборы основаны на новом Кодексе, принятым взамен пяти ранее действующих законов. То есть это обновленная система с новыми условиями проведения.
Докладчики акцентировали внимание на других изменениях в подготовке к выборам, а именно учет рекомендаций международных наблюдателей по совершенствованию избирательного процесса. В частности, были внедрены единые электронные списки избирателей, превратившиеся в базу данных республиканского масштаба. Помимо этого, впервые предоставили право голоса осужденным лицам, которые совершили не представляющие большой общественной опасности и менее тяжкие преступления. Расширены категории граждан, которые могут быть наблюдателями на выборах. Если раньше в их число входили только представители политических партий, зарубежные и международные наблюдатели, то теперь и представители махаллей также могут следить за ходом избирательной кампании, чтобы голосование проходило открыто, прозрачно и без нарушений закона.
Еще одно нововведение – это более масштабная работа с нашими избирателями за рубежом. По разным данным, подчеркнули выступающие, около двух миллионов граждан находятся за границей, и в этой связи были приложены все усилия, чтобы обеспечить им возможность принять участие в выборах. Для этого проводится большая работа по тесному взаимодействию с нашими внешнеполитическими ведомствами, посольствами и консульствами.
В заключении встречи присутствующие задали интересующие вопросы, состоялась оживленная дискуссия и обмен мнениями по теме. Встреча была организована по инициативе преподавателей отделения «Социально-гуманитарные дисциплины» Филиала.