Yangi O’zbekiston – yangicha saylov
5 dekabr kuni I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz (MTU) universitetining Toshkent shahridagi Filialida yurtimizda bo’lib o’tadigan saylovga bagishlangan uchrashuv o’tkazildi. Uchrashuvda  Filialning ma’muriy-ho’jalik bo’limi vakillari, kabinet mudirlari, laborantlar va bo’limlarda faoliyat yuritayotgan professor-o’qituvchilar ishtirok etdi. Uchrashuv davomida hozirgi zamonning mazmun-mohiyatini aks etayotgan yangi saylov, ushbu tadbir 22 dekabrda – yagona ovoz berish kunida bo’lib o’tishi muhim ahamiyatga ega ekanligi  ma’ruzachilar chiqishlarida bayon etildi. Ta’kidlanib o’tildiki, bo’lib o’tadigan saylov  dasta’vval joriy etilgan beshta qonunning o’rniga qabul qilingan yangi Kodeksga asoslanadi. Yani, bu yangi sharoitlarda o’tkaziladigan yangisha tizimning ko’rinishidir.
Ma’ruzachilar saylovga tayyorgarlik ko’rishda kiritilgan boshqa o’zgarishlar, aynan saylov jarayonini takomillashtirishga qaratilgan xalqaro kuzatuvchilarning tavsiyalari inobatga olinganiga e’tibor qaratdi. Hususan, respublika miqyosida ma’lumotlar bazasini tashkil etgan saylovchilarning yagona elektron ro’yhati joriy etilishi. Bundan tashqari, ular birinchi marta ijtimoiy xavfi katta bo’lmagan va unchalik og’ir jinoyat sodir etmagan mahkumlarga ovoz berish huquqi berilgani. Saylov kuzatuvchisi bo’lishi mumkin bo’lgan fuqarolar toifalari kengaytirilgani. Agar oldingi davrlarda ularning tarkibini faqat siyosiy partiyalarning vakillari, xorijiy va xalqaro kuzatuvchilar tashkil etgan bo’lsa, endigina mahalla vakillari ham saylov kampaniyasi jarayonini kuzatib borishi mumkinligi, shunda ovoz berish ochiq, oshkora va qonun doirasida amalga oshirilishiga urg’u berildi.
Yana bir yangilik - bu chet elda saylovchilar bilan keng ko’lamli ish olib borishdir.
Turli manbalarga ko’ra, deb ta’kidladilar ma'ruzachilar, ikki millionga yaqin fuqarolar chet elda ekanliklari  va shu munosabat bilan ularning saylovda ishtirok etishlari uchun barcha imkoniyatlar yaratilgani diqqatga sazovor. Buning uchun tashqi ishlar idoralari, elchixonalar va konsullik xizmatlari bilan yaqin hamkorlikda ishlar olib borilayotgani ma’lum qilindi.
Uchrashuv so’ngida ishtirokchilar o’zlarini qiziqtirgan savollari bilan murojaat etdi, mavzu doirasida qizg’in bahs va fikr almashuvi bo’lib o’tdi. Uchrashuv filialning “Ijtimoiy-gumanitar fanlar” bo’limi o’qituvchilari tashabbuslari bilan tashkil etildi.

New Uzbekistan - updated elections
On December 5, a meeting dedicated to the upcoming elections in our country was held at the Branch of the Russian State University of Oil and Gas (NRU) named after I.M. Gubkin in Tashkent. It should be noted that representatives of the administrative staff of the Branch, heads of offices, laboratory assistants and professors and teachers of the departments attended the meeting. During the meeting speeches devoted to the modern essence and content of the upcoming elections were made. Elections will be held on a single voting day - December 22. It was noted that the current election is based on the new Code adopted in place of the five previous laws. That is, it is an updated system with new conditions.
The speakers focused on other changes in preparation for the election, namely, taking into account the recommendations of international observers on improving the electoral process. In particular, uniform electronic voter lists were introduced. These voting papers turned into a database of throughout the republic. In addition, for the first time they provided the right to vote to convicted persons who committed less serious public danger and less serious crimes. The categories of citizens who may be election observers have been expanded. If earlier they included only representatives of political parties, foreign and international observers, now representatives of makhallyas can also monitor the process of the election campaign so that voting takes place openly, transparently and without breaking the law.
Another innovation is a comprehensive work with our voters abroad. According to various sources, speakers emphasized that about two million citizens are abroad, and in this regard, every effort has been made to provide them with the opportunity to participate in the elections. For this, a lot of work is being done on close cooperation with our foreign affairs agencies, embassies and consulates.