Ilmiy-amaliy seminar
24 мay kuni “Ijtimoiy-gumanitar fanlar” bo’limi tomonidan «Komil insonni shakllantirishda ijtimoiy-gumanitar fanlarning roli: muammo va istiqbollar” mavzusida ilmiy-amaliy seminar tashkil etildi. Ushdu seminarga falsafa fanlari nomzodi, dotsent Djurayeva LR., tarix fanlari nomzodi, dotsent Farmanova B.A. Filialning o’qituvchilar va talabalar ishtirok etdi.
Professor Mansurova G.X. kirish nitqi bilan seminarni ochib berdi. Komil insonni shakllantirishda ijtimoiy-gumanitar fanlarning roli qanday ekanligiga e’tibor qaratildi. Taklif etilgan mehmonlar falsafa, tarix, rus tili, psixologiya va boshqa fanlarni o’rganishda yangi pedagogik va axborot texologiyalardan foydalanish muhimligini ta’kidlab o’tdi. O’zbekiston Respublikasining rivojlanish Strategiyasini amalga oshirishda, millatlararo totuvlik, diniy bag’ikenglik, tinchlik va barqarorlikni ta’minlashda milliy g’oyaning ma’naviy-tarbiyaviy ahamiyati muhim ekanligi e’tirof etildi.
Seminar mavzusi doirasida talabalar o’z chiqishlarini namoyish etdi. Inson shaxsining shakllanishida, ijtimoiy jarayonlarni boshqarishda ijtimoiy-gumanitar fanlarning etakchi roli borligini gapirib o’tdi. Filialda gumanitar fanlar bo’yicha bilim beruvchi mutaxassislarning kasbiyligi, yoshlar ahloqiy qiyofasi, dunyoqarashini shakllantirishga qo’shayotgan hissalarini ta’kidlab o’tdi,
Seminar yakunida Filialda ijtimoiy-gumanitar fanlarning o’tilishi bilan bog’liq bo’lgan muammolar va istiqbollar muhokama etildi.

Scientific and practical seminar
On May 24, 2019 the Department of Social and Humanitarian Disciplines held a scientific and practical seminar on the topic “The role of social and humanitarian disciplines in the formation of a harmoniously developed person: problems and prospects”. Candidate of Philosophical Sciences, Associate Professor Djuraeva L.R., Candidate of Historical Sciences, Associate Professor Farmanova B.A., the faculty staff and students of the Branch took part in the seminar.
Professor Mansurova G.Kh. made a welcome speech focusing on the role of social and humanitarian disciplines in the formation of a harmoniously developed generation. The workshop guests emphasized the significance of applying new pedagogical and information technologies in teaching philosophy, history, Russian language, psychology and other sciences. In addition, guests mentioned a particular importance of the spiritual and educational significance of the national idea in the implementation of the Development Strategy of the Republic of Uzbekistan, achieving inter-ethnic harmony, religious tolerance, and preserving peace and stability.
Students spoke on the topic of the seminar. They told about the leading role of the social sciences and humanities in the development of the individual, the management of social processes. Moreover, students noted the professionalism of the specialists of the humanities in the Branch, their contribution to the formation of the moral and ethical image of young people, their world outlook. In conclusion, they discussed the problems and prospects of the development of social and humanitarian disciplines in the Branch.