Yosh avlodning huquq va majburiyatlari
Jamiyatda huquqiy ong va huquqiy madaniyatni yuksaltirib borish qonun ustivorligini taminlash va qonunchiylikni mustahkamlashning eng muhim shartlaridan biri hisoblanadi.
So’ngi yillarda milliy huquq tizimini tubdan isloh qilish, jamiyatda huquqiy madaniyatni tubdan shakllantirish borasida sezilarli ishlar amalga oshirildi.
Joriy yilning 17 aprel kunida talabalar yashash joyida 1-2-3 kurs talabalari o’rtasida “Yosh avlod ongidagi huquq va majburiyatlari” mavzusida davra suhbati bo’lib o’tdi.
Suhbatda, yoshlar bilan ishlash bo’yicha “Ma’naviyat va ma’rifat” bo’limi mutahassislari L.Shukurova, E. Sidelyova, “Ijtimoiy gumanitar fanlar” bo’limi kata o’qituvchisi D.Abdullaeva va talabalar yashash uyi boshlig’i R.Mirzaahmedov ishtirok etdilar.
Suhbat chog’ida D.Abdullaeva huquqbuzarlik, jinoyat, odam savdosi, giyohvandlik va ularni oldini olish masalalari mavzusiga to’xtalib o’tdi. D.Abdullaeva talaba yoshlar o’ziga xos ijtimoiy guruh ekanligini ta’kidlab o’tdi.
Ayni oliy ta’lim muassasasida o’qish davomida yoshlarni nafaqat professional bilimlarni egallash davri, balki ijtimoiy dunyoqarashi etilishi, huquqiy ongi va madaniyati intensiv shakllanish davri.
Yoshlar bilan ishlash bo’yicha “Ma’naviyat va ma’rifat” bo’limi uslubchilari talabalarni huquq va majburiyatlari bilan tanishnirdilar.
Yoshlar ongida to’g’rilik, vijdonlilik, odob-axloq normalari, Konstitusiyaning muhim qoidalari huquq va burchlari tushunchalarining muxrlanishi ularni yoshlik davridan boshlab talab qilinadi.
Chunki shaxsi shakllanish bosqichda bo’lgan yoshlar har qanday oqimlarga kirib qolishlari mumkun hamda ko’rgan va eshitgan narsalariga – yangiliklarga o’ta ta’sirchan ,bo’ladilar.
Ilmli, xarakatchan va mas’uliyatli odamlarning ijtivoiy hayotimizga yaqin orada quyila boshlashi ushbu jarayonlarning muvaffaqiyatli kechishiga bog’liq, aynan shunday odamlar esa jamiyatning zamonaviylashuv bosqichida Uzbekistonga zarurdirlar.

Rights and duties in the minds of the young generation
Raising legal awareness and legal culture is one of the important conditions for ensuring the rule of law and strengthening the rule of law.
In recent years, a great deal of work has been done in the country to form a national legal system.
On April 17 of the current year, in the Students’ Hostel were held talks among students of the 1-2-3 courses on the topic “Rights and duties in the minds of the young generation”.
The conversation was attended by the staff of the “Morality and Enlightment” department for working with young people E.Sideleva, L.Shukurova, D.Abdullayeva, senior teacher of the department of “Social and Humanitarian Disciplines”, the head of the Students’ Hostel R.Mirzaakhmedov.
During the conversation with students D. Abdullayeva, issues of crime, crime, human trafficking, drug addiction and measures to prevent them were raised. She noted that student youth is a special social group. It is during the period of studies in HEU that not only mastering of professional skills occurs, but also the formation of social ideological maturity, the intensive process of the formation of legal consciousness and the legal culture of young people.
Methodists of the department “Morality and Enlightment” on work with young people familiarized students with their rights and duties.
It was noted that the approval in the minds of the young generation of the concepts of rights and duties, honesty and integrity, ethical standards, training in important provisions of the Constitution is required from a young age.
Since young people are in a crucial stage of personal development, they are most susceptible to all trends, influences, trends, and are most susceptible to everything that they see and hear.
The success of these processes depends on how well educated, active and responsible people will join public life in the near future, namely, such people are necessary for Uzbekistan at the stage of modernization of society.