Yosh avlodning huquq va majburiyatlari
Jamiyatda huquqiy ong va huquqiy madaniyatni yuksaltirib borish qonun ustivorligini taminlash va qonunchiylikni mustahkamlashning eng muhim shartlaridan biri hisoblanadi.
So’ngi yillarda milliy huquq tizimini tubdan isloh qilish, jamiyatda huquqiy madaniyatni tubdan shakllantirish borasida sezilarli ishlar amalga oshirildi.
Joriy yilning 17 aprel kunida talabalar yashash joyida 1-2-3 kurs talabalari o’rtasida “Yosh avlod ongidagi huquq va majburiyatlari” mavzusida davra suhbati bo’lib o’tdi.
Suhbatda, yoshlar bilan ishlash bo’yicha “Ma’naviyat va ma’rifat” bo’limi mutahassislari L.Shukurova, E. Sidelyova, “Ijtimoiy gumanitar fanlar” bo’limi kata o’qituvchisi D.Abdullaeva va talabalar yashash uyi boshlig’i R.Mirzaahmedov ishtirok etdilar.
Suhbat chog’ida D.Abdullaeva huquqbuzarlik, jinoyat, odam savdosi, giyohvandlik va ularni oldini olish masalalari mavzusiga to’xtalib o’tdi. D.Abdullaeva talaba yoshlar o’ziga xos ijtimoiy guruh ekanligini ta’kidlab o’tdi.
Ayni oliy ta’lim muassasasida o’qish davomida yoshlarni nafaqat professional bilimlarni egallash davri, balki ijtimoiy dunyoqarashi etilishi, huquqiy ongi va madaniyati intensiv shakllanish davri.
Yoshlar bilan ishlash bo’yicha “Ma’naviyat va ma’rifat” bo’limi uslubchilari talabalarni huquq va majburiyatlari bilan tanishnirdilar.
Yoshlar ongida to’g’rilik, vijdonlilik, odob-axloq normalari, Konstitusiyaning muhim qoidalari huquq va burchlari tushunchalarining muxrlanishi ularni yoshlik davridan boshlab talab qilinadi.
Chunki shaxsi shakllanish bosqichda bo’lgan yoshlar har qanday oqimlarga kirib qolishlari mumkun hamda ko’rgan va eshitgan narsalariga – yangiliklarga o’ta ta’sirchan ,bo’ladilar.
Ilmli, xarakatchan va mas’uliyatli odamlarning ijtivoiy hayotimizga yaqin orada quyila boshlashi ushbu jarayonlarning muvaffaqiyatli kechishiga bog’liq, aynan shunday odamlar esa jamiyatning zamonaviylashuv bosqichida Uzbekistonga zarurdirlar.

Права и обязанности в сознании молодого поколения
Повышение правосознания и правовой культуры в обществе является одним из важных условий обеспечения верховенства закона и укрепления законности. За последние годы в стране проводится большая работа по коренному реформированию национальной системы права, формированию в обществе правовой культуры.
17 апреля текущего года в Доме проживания студентов была проведена беседа среди студентов 1-2-3 курса беседа на тему – «Права и обязанности в сознании молодого поколения».
В беседе приняли участие сотрудники отдела «Маънавият и маърифат» по работе с молодёжью Е.Сиделёва, Л.Шукурова, старший преподаватель отделения «Социально-гуманитарные дисциплины» Д.Абдуллаева и заведующий Домом для проживания студентов Р.Мирзаахмедов.
Во время беседы со студентами Д. Абдуллаевой были затронуты вопросы правонарушения, преступления, торговли людьми, наркомании и меры по их предупреждению. Она отметила, что студенческая молодёжь является особой социальной группой. Именно в период обучения в ВОУ идёт не только овладения профессиональными навыками, но и становления социальной мировоззренческой зрелости, интенсивный процесс формирования правого сознания и правовой культуры молодых людей.
Методисты отдела «Маънавият и маърифат» по работе с молодёжью ознакомили студентов с их правами и обязанностями.
Было отмечено, что утверждение в сознании молодого поколения понятий прав и обязанностей, честности и добросовестности, этических норм, обучение важным положениям Конституции требуется с молодого возраста.
Поскольку молодёжь находится в решающей стадии становления личности, она наиболее подвержена всем веяниям, влияниям, течениям, наиболее восприимчива ко всему, что видит и слышит.
От успешности этих процессов зависит, насколько образованные, деятельные и ответственные люди вольются в общественную жизнь в ближайшем будущем, а именно такие люди необходимы Узбекистану на этапе модернизации общества.