Kotlyarova Yelena Mixaylovna
Kotlyarova Yelena Mixaylovna – texnika fanlari nomzodi, dotsent, neft, gaz va gaz kondensati konlarini ishlab chiqarish boʻlinmasi mudiri.
1966 yil 7 fevralda Totorston Respublikasi, Almetyevsk shahrida tugʻilgan.
1988 yilda I.M. Gubkin nomidagi Moskva neft va gaz institutining “Neft va gaz konlarini ishlab chiqarish texnologiyasi va kompleks mexanizatsiyasi” mutaxassisligini tugatgan. 2006 yilda I.M. Gubkin nomidagi Moskva neft va gaz institutida aspiranturani muvaffaqiyatli tamomlagan.
I.M. Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz (milliy tadqiqot universiteti) universitetining “Gaz va gaz kondensati konlarini ishga tushirish va ulardan foydalanish” boʻlinmasining dotsenti hamda boʻlinma mudirining oʻquv ishlari boʻyicha oʻrinbosari.
Nomzodlik dissertasiyasi: “Bir jinsli boʻlmagan past mahsuldorlikga ega qatlamli gorizontal gaz quduqlarini tadqiqiot qilish usullari va texnologiyasi (Orenburg neft-gaz-kondensat koni mislodia)” 2006 yil
50 dan ortiq ilmiy va oʻquv metodik nashrlar muallifi.
2014 yilda “Gaz va gazkondensat konlarini ishlatishda gorizontal ququdlarni qoʻllash nazariy asoslarini yaratish va samaradorligini oshirish” ishi uchun akademik I.M. Gubkin nomidagi mukofot laureati.
2015 yilda Tabiiy resurslar va Rossiya Federatsiyasi ekologiyasi vazirligi Faxriy yorligʻi bilan taqdirlangan.
2016 yildan Rossiya tabiiy fanlar akaemiyasinining korrespondent-a’zosi
Aloqa uchun telefon: (+99871) 262-86-67
E-mail: lena_cherni@mail.ru
Yusupov Bunyod
Neft va gaz yo'nalishiga oid. Yog' ishlab chiqarish texnalogiyasi va texnikasi haqida ma'lumot bersangiz iltimos . Oldindan rahmat

Elena Mikhaylovna Kotlyarova - candidate of technical sciences, associate professor, head of the department development of oil, gas and gas condensate fields.
She was born on February 7, 1966 in Almetyevsk, Tatarstan.
In 1988 she graduated from the Moscow Institute of Oil and Gas. THEM. Gubkin, specialty "Technology and complex mechanization of development of oil and gas fields", qualification Mining engineer, in 2006 - postgraduate study there.
Position in the Russian State University of Oil and Gas (NIU) Gubkina - Associate Professor, Deputy Head of the Department of Development and Operation of Gas and Gas Condensate Fields for Academic Work.
Ph.D. thesis "Development of research methods and technologies for operation of horizontal gas wells that opened heterogeneous low-productive strata (for example, ONGKM), 2006.
Author of more than 50 scientific and educational works.
The laureate of the Academician I.M. Gubkin in 2014 for work Creation of theoretical foundations and increase of profitability of development of gas and gas-condensate fields using horizontal wells.
In 2015 she was awarded with the Certificate of Honor of the Ministry of Natural Resources and Ecology of the Russian Federation.