Mirzo-Ulug`bek tumani IIO FMB xotin-qizlar masalalari bo`yicha inspektorlar talabalar bilan uchrashishdi
I.M. Gubkin nomidagi Rossiya davlat neftь va gaz universitetining Toshkent shahridagi filialida Mirzo-Ulug`bek tumani IIO FMB xotin-qizlar masalalari bo`yicha katta inspektorlarning oliygoh talabalari va o`qituvchi-professorlari bilan uchrashuvi o`tkazildi. Xodimlar o`z chiqishlarida 2019-yilning sentabrida kuchga kirgan “Xotin-qizlarni tazyiq va zo`ravonlikdan himoya qilish to`g`risida”gi Qonun, Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 4-yanvar kunidagi “Xotin-qizlarni tazyiq va zo`ravonlikdan himoya qilish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to`g`risida”gi qarori haqida so`zladilar. Uchrashuvda shuningdek himoya orderi olish tartibi muhokama qilindi. Ishtirokchilarga mazkur hujjat qanday holatlarda va kimga berilishi tushuntirildi. Barvaqt turmush qurish va ajralish holatlari ham chetda qolmadi. Talabalar ham o`z fikr-mulohazalarini bildirdilar.
Tadbir davomida xotin-qizlar masalalari bo`yicha inspektorlar huquqbuzarlik va jinoyatlar ko`pincha oiladagi kelishmochiliklar sababli sodir etilishi haqida gapirdilar. Shuning uchun xodimlar yoshlarning e’tiborini mazkur mavzuga qaratdilar.
Tadbir yakunida talabalar o`zlarini qiziqtirgan barcha savollarga javob olishdi.

Инспектора по вопросам женщин УКД ОВД Мирзо-Улугбекского встретились со студентами
В филиале Российского государственного университета нефти и газа им. И. М. Губкина в г. Ташкенте состоялась встреча старших инспекторов по вопросам женщин УКД ОВД Мирзо-Улугбекского района со студентами и профессорско-преподавательским составом вуза. Стражи правопорядка в своих выступлениях рассказали о реализации в нашей стране Закона «О защите женщин от притеснения и насилия», вступившего в силу еще в сентябре 2019 и Постановления Кабинета Министров «О мерах по совершенствованию системы защиты женщин и девушек от притеснения и насилия» от 4 января 2020 года. На встречи также обсуждались вопросы получения охранного ордера. Присутствующим разъясняли в каких случаях и кому выдается данный документ. Не остались в стороне обсуждения ранних браков и разводов. Студенты в свою очередь с большим интересом высказывались на эту тему.
В ходе мероприятия речь шла также о бытовых ссорах. Инспектора по вопросам женщин рассказали, что чаще всего совершенные правонарушения и преступления происходят из-за проблем в семье и недопониманий между соседями. Поэтому сотрудники заострили на это внимание молодых людей.
В завершении мероприятия студенты получили ответы на все интересующие их вопросы.