QUDUQ QUDUG'I BARQARORLIGIGA ASOSLANGAN BURG'ULASH SUYUQLIGINING GEOLOGIK MUAMMOLARGA QARSHI TA'SIRI
Nurmatov Usan Daurovich
Burg'ilash eritmalari, quduq qudug'ining barqarorligi, geologik asoratlar.
Maqolada quduq qudug'i barqarorligiga asoslangan burg'ilash loyining geologik asoratlarga qarshi kurashga ta'siri haqida gap boradi. Importning o'rnini bosadigan burg'ulash suyuqliklarining turli xil formulalari mahalliy texnologik materiallar va kimyoviy reagentlar manbalaridan foydalangan holda ishlatilgan.
1. Axmedov K.S., Aripov E.A., Virskaya G.M. Suda eruvchan polimerlar va ularning dispers tizimlar bilan o'zaro ta'siri. – Toshkent : Fan, 1969.
2. Loydan xoli polimer-tuzli burg'ulash suyuqliklarini qo'llash / Krysin N.N., Ishmuhammedova A.M. va boshq. - Perm, 1982.
3. J.R.Grey, Darley S.G. Burg'ilash vositalarining tarkibi va xususiyatlari (yuvuvchi suyuqliklar): inglizchadan tarjima qilingan - M. : Nedra, 1985. - 509 b.
4. Yodgorov N. Neft va gaz kompleksidagi kimyoviy reagentlar va materiallar. "O'zbekneftgaz" milliy xolding kompaniyasi, Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti filiali. - T. : MChJ "VORIS-NASHRIOT", 2009. - 520 b.
pdf QUDUQ QUDUG'I BARQARORLIGIGA ASOSLANGAN BURG'ULASH SUYUQLIGINING GEOLOGIK MUAMMOLARGA QARSHI TA'SIRI

ВЛИЯНИЕ БУРОВОГО РАСТВОРА НА ОСНОВЕ УСТОЙЧИВОСТИ СТВОЛА СКВАЖИНЫ НА БОРЬБУ С ГЕОЛОГИЧЕСКИМИ ОСЛОЖНЕНИЯМИ
Буровой раствор, устойчивость ствола скважины, геологические осложнения.
В статье рассмотрено влияние бурового раствора на основе устойчивости ствола скважины на борьбу с геологическими осложнениями. Использованы различные рецептуры импортозамещающих буровых растворов с использованием местных источников технологических материалов и химической реагентов.
- Ахмедов К.С., Арипов Э.А., Вирская Г.М. Водорастворимые полимеры и их взаимодействие с дисперсными системами. – Ташкент : Фан, 1969.
- Применение безглинистых полимерсолевых буровых растворов / Крысин Н.Н., Ишмухаммедова А.М. и др. - Пермь, 1982.
- Дж.Р. Грей., Г. Дарли С.Г. Состав и свойства буровых агентов (промывочных жидкостей): пер. с англ. - М. : Недра, 1985. - 509 с.
- Ёдгоров Н. Химические реагенты и материалы в нефтегазовом комплексе. Национальная холдинговая компания «Узбекнефтегаз», Филиал российского государственного университета нефти и газа им. Губкина. - Т. : ООО «VORIS-NASHRIOT», 2009. - 520 c.
| ВЛИЯНИЕ БУРОВОГО РАСТВОРА НА ОСНОВЕ УСТОЙЧИВОСТИ СТВОЛА СКВАЖИНЫ НА БОРЬБУ С ГЕОЛОГИЧЕСКИМИ ОСЛОЖНЕНИЯМИ |