QUDUQ QUDUG'I BARQARORLIGIGA ASOSLANGAN BURG'ULASH SUYUQLIGINING GEOLOGIK MUAMMOLARGA QARSHI TA'SIRI
Nurmatov Usan Daurovich
Burg'ilash eritmalari, quduq qudug'ining barqarorligi, geologik asoratlar.
Maqolada quduq qudug'i barqarorligiga asoslangan burg'ilash loyining geologik asoratlarga qarshi kurashga ta'siri haqida gap boradi. Importning o'rnini bosadigan burg'ulash suyuqliklarining turli xil formulalari mahalliy texnologik materiallar va kimyoviy reagentlar manbalaridan foydalangan holda ishlatilgan.
1. Axmedov K.S., Aripov E.A., Virskaya G.M. Suda eruvchan polimerlar va ularning dispers tizimlar bilan o'zaro ta'siri. – Toshkent : Fan, 1969.
2. Loydan xoli polimer-tuzli burg'ulash suyuqliklarini qo'llash / Krysin N.N., Ishmuhammedova A.M. va boshq. - Perm, 1982.
3. J.R.Grey, Darley S.G. Burg'ilash vositalarining tarkibi va xususiyatlari (yuvuvchi suyuqliklar): inglizchadan tarjima qilingan - M. : Nedra, 1985. - 509 b.
4. Yodgorov N. Neft va gaz kompleksidagi kimyoviy reagentlar va materiallar. "O'zbekneftgaz" milliy xolding kompaniyasi, Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti filiali. - T. : MChJ "VORIS-NASHRIOT", 2009. - 520 b.
pdf QUDUQ QUDUG'I BARQARORLIGIGA ASOSLANGAN BURG'ULASH SUYUQLIGINING GEOLOGIK MUAMMOLARGA QARSHI TA'SIRI

THE EFFECT OF DRILLING MUD BASED ON THE STABILITY OF THE WELLBORE IN THE FIGHT AGAINST GEOLOGICAL COMPLICATIONS
Drilling mud, wellbore stability, geological complications.
The article examines the effect of drilling mud based on the stability of the wellbore in the fight against geological complications. Borehole solutions for imported technological materials and chemical reagents from local imported raw materials are reviewed.
1. Akhmedov K.S., Aripov E.A. Virskaya G.M. Water-soluble polymers and their interaction with dispersed systems. – Tashkent : Fan, 1969.
2. Application of clay-free polymer-salt drilling muds / Krysin N.N., Ishmukhammedova A.M. et al. - Perm, 1982.
3. J.R. Grey, G. Darley S.G. Composition and Properties of Drilling Agents (Wash Fluids): trans. from English - M. : Nedra, 1985. - 509 p.
4. Yodgorov N. Chemical reagents and materials in oil and gas complex. National Holding Company "Uzbekneftegaz", Branch of Gubkin Russian State University of Oil and Gas. - T. : «VORIS-NASHRIOT» LLC, 2009. - 520 p.
pdf THE EFFECT OF DRILLING MUD BASED ON THE STABILITY OF THE WELLBORE IN THE FIGHT AGAINST GEOLOGICAL COMPLICATIONS