O'ZBEKISTON QURILISH SANOATINING INNOVATSION RIVOJLANTIRISH SHAROITIDA KICHIK BIZNES VA XUSUSIY KORXONALARDA SAMARADORLIKNING O'SISHINI TA'MINLASH
Fattaxov Sh. A., Xairova D.R.
Qurilish, innovatsion jarayon, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub'ektlari, zamonaviy innovatsion boshqaruv usullari.
Qurilishning innovatsion rivojlanishi qurilishning barcha ishtirokchilari, shu jumladan qurilish korxonalari faoliyatini birlashtirishni talab qiladi, ular orasida ko'pchilik kichik biznes va xususiy tadbirkorlik, sanoatni boshqarish organlari, o'quv va ilmiy muassasalardir. Shu maqsadda maqola kichik biznes va xususiy tadbirkorlik assotsiatsiyasi va sanoat klasterini tashkil etishni asoslaydi.
- O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlisga murojaati. Toshkent, 2020 yil.
- O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 2 apreldagi PQ-3646-sonli "O'zbekiston Respublikasi Qurilish vazirligi faoliyatini tashkil etish to'g'risida" gi qarori. http://lex.uz
- O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 10 yanvardagi UP-5623-sonli "Urbanizatsiya jarayonlarini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi farmoni // Narodnoye Slovo, 2019 yil 12 yanvar.
- "2019 - 2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini innovatsion rivojlantirish strategiyasini tasdiqlash to'g'risida" gi O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 21 sentyabrdagi UP-5544-sonli Farmoni. Milliy qonunchilik bazasi ", 22.09.2018 y., 06/18/5544/1951-son
- O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 29 noyabrdagi UP-5264-sonli "O'zbekiston Respublikasining Innovatsion rivojlanish vazirligini shakllantirish to'g'risida" gi farmoni // Narodnoe Slovo, 2017 yil 30-noyabr
- Suyunov A. Investitsiya jarayonlarini takomillashtirish asosida kapital qurilish iqtisodiyotini modernizatsiya qilish. Toshkent, 2010.164 b.
- Xayrova D. R. Iqtisodiyotni innovatsion rivojlantirish sharoitida investitsiya va qurilish faoliyati samaradorligini oshirish // Innovation rivozhlanish nashriet-matbaa uyi. 2020.178 p.
- Zaynutdinov Sh., Nurimbetov R.I., Kalmuratov BS O'zbekiston iqtisodiyotini rivojlantirishning innovatsion usuli "Biznes-Expert" // Iqtisodiy ilmiy-amaliy jurnal. 2018. № 8. S. 92-95.
- "O'zbekistonda qurilish" statistik to'plami. Toshkent, 2019 yil.
| O'ZBEKISTON QURILISH SANOATINING INNOVATSION RIVOJLANTIRISH SHAROITIDA KICHIK BIZNES VA XUSUSIY KORXONALARDA SAMARADORLIKNING O'SISHINI TA'MINLASH |

ОБЕСПЕЧЕНИЕ РОСТА ЭФФЕКТИВНОСТИ МАЛОГО БИЗНЕСА И ЧАСТНОГО ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА В УСЛОВИЯХ ИННОВАЦИОННОГО РАЗВИТИЯ СТРОИТЕЛЬНОЙ ОТРАСЛИ УЗБЕКИСТАНА
Фаттахов Ш. А., Хаирова Д. Р.
Строительство, инновационный процесс, субъекты малого бизнеса и частного предпринимательства, современные инновационные методы управления.
Инновационное развитие строительства требует консолидации деятельности всех участников строительства, включая строительные предприятия, в числе которых большинство составляют субъекты малого бизнеса и частного предпринимательства, органы управления отраслью, образовательные и научные учреждения. Для этого в статье обосновано создание ассоциации субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства и отраслевого кластера.
- Послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеева Олий Мажлису. Ташкент, 2020.
- Постановление от 2 апреля 2018 г №ПП-3646 Президента Республики Узбекистан «Об организации деятельности Министерства строительства Республики Узбекистан». http://lex.uz
- Указ Президента Республики Узбекистан от 10.01.2019 г. №УП-5623 «О мерах по коренному совершенствованию процессов урбанизации» // Народное слово, от 12 января 2019 г.
- Указ Президента Республики Узбекистан от 21 сентября 2018 г №УП-5544 «Об утверждении стратегии инновационного развития Республики Узбекистан на 2019 — 2021 годы. Национальная база данных законодательства», 22.09.2018 г.,№06/18/5544/1951
- Указ Президента Республики Узбекистан от 29.11.2017 г. №УП- 5264 «Об образовании Министерства инновационного развития Республики Узбекистан» // Народное слово, 30 ноября 2017 г.
- Суюнов А. Модернизация экономики капитального строительства на основе совершенствования инвестиционных процессов. Ташкент, 2010. 164 с.
- Хаирова Д. Р. Повышение эффективности инвестиционно-строительной деятельности в условиях инновационного развития экономики // Инновацион ривожланиш нашриет-матбаа уйи. 2020. 178 с.
- Зайнутдинов Ш., Нуримбетов Р. И., Калмуратов Б. С. Инновационный путь развития экономики Узбекистана «Biznes-Эксперт» // Экономический научно-практический журнал. 2018. №8. С. 92-95.
- Статистический сборник «Строительство в Узбекистане». Ташкент, 2019.
| ОБЕСПЕЧЕНИЕ РОСТА ЭФФЕКТИВНОСТИ МАЛОГО БИЗНЕСА И ЧАСТНОГО ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА В УСЛОВИЯХ ИННОВАЦИОННОГО РАЗВИТИЯ СТРОИТЕЛЬНОЙ ОТРАСЛИ УЗБЕКИСТАНА |