Алишер Султонов нефть-газ соҳасининг бўлғуси мутахассислари билан учрашди
6 апрель куни Губкин номидаги Россия давлат нефть ва газ университети филиалида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султонов ва «Ўзбекнефтегаз» АЖ раҳбариятининг талабалар билан учрашуви бўлиб ўтди, дея хабар берди вазирлик матбуот хизмати.
Тадбир давомида 2007 йилдан буён филиалнинг талабалари ва профессор-ўқитувчилари, шунингдек айрим талабалар томонидан олиб борилган илмий тадқиқот ишлари тақдим этилди. Ушбу қисқа тақдимотлар шундан далолат берадики, филиал талабалари илм-фан ва ишлаб чиқариш ўртасидаги бевосита алоқанинг юксак салоҳиятидан яхши хабардор ва умуман, маҳаллий нефть ва газ саноатини сифат жиҳатидан янги даражага кўтаришда илмий тадқиқотлар муҳим аҳамият касб этишини яхши тушунишади ва шу асосда илмий ишлар олиб боришмоқда.
Ёш мутахассислар тайёрлаш учун тегишли шароитларни яратиш ва бу борада таълим сифатига эътибор қаратиш Президент Шавкат Мирзиёев томонидан жорий йилнинг 3 апрелида соҳага оид чора-тадбирларни такомиллаштириш масалаларига бағишлаб ўтказилган йиғилишда таъкидланган эди. Жумладан, давлат раҳбари кенг миқёсда фикрлайдиган, ташаббускор ёшларнинг мутоалаа маданияти, IT бўйича билимларини ошириш, ёшлар томонидан компьютер дастурларини яратиш ва бу борада уларнинг қизиқишларини рағбатлантириш, уларни маданият ва санъатга, жисмоний тарбия ва спортга жалб этишга алоҳида эътибор қаратиш лозимлигини таъкидлаган эди.
Шу билан бирга, замонавий фикрловчи ёш авлодни вояга етказишда илғор ва инновацион воситалардан фойдаланиш муҳим аҳамият касб этиши эътироф этилган эди.
Таъкидлаш жоизки, Губкин номидаги РДУ филиалида илмий тадқиқот ишларига жиддий эътибор қаратилмоқда ва бир қанча талабалар бу борада сезиларли натижаларга эришишган. Халқаро интернет-олимпиадаларда тошкентлик "губкинчилар"нинг кўплаб ғалабаларни қўлга киритгани ҳам бу ерда таълим сифати қандай даражада эканини тасдиқлайди.
Филиал шунингдек, Федерал интернет тести ўтказиш учун платформа ҳисобланиб, бу борада унга 2018 йилнинг 29 декабрда "ФИЭБ таянч майдончаси (бакалавр битирувчилари учун Федерал интернет тест) - 2019" расмий мақоми берилган.
Йиғилиш қатнашчилари Ўзбекистон Республикасининг олий таълим тизимида инновациялар узлуксиз жорий этилаётгани ва у таьлимнинг узвий жараёнига айланиб бораётганини бир неча бор таъкидлашди. Бутун мамлакат миқёсида инновацион йўналтирилган иқтисодиётни яратиш, инновацияларни кенг жорий этиш учун шарт-шароитлар яратиш борасида кўп қиррали ишлар олиб борилаётгани ва бу борада сезиларли ривожланишга эришилгани ҳам қайд этилди. Бунда "таълим - фан - ишлаб чиқариш" занжирига асосий эътибор қаратилмоқда.
Қайд этиш керакки, филиал талабалари сони 2018-2019 ўқув йилида 935 нафарни ташкил қилади. Университетда 65 нафар ўқитувчи ишласа, уларнинг 16 фоизи фан доктори, 45 фоизи эса фан номзодидир. Бугунги кунда филиал битирувчиларидан 117 нафари хорижий олий ўқув юртларда ўқишларини давом эттирмоқдалар.

ВСТРЕЧА С БУДУЩИМИ СПЕЦИАЛИСТАМИ НЕФТЕГАЗОВОЙ ОТРАСЛИ
В филиале Российского государственного университета нефти и газа им. Губкина 6 апреля т.г. состоялась встреча студентов с министром энергетики Республики Узбекистан Алишером Султановым и руководством АО «Узбекнефтегаз».
В ходе мероприятия было рассказано о научно-исследовательской деятельности студентов и профессорско-преподавательского состава Филиала с 2007 года, презентованы некоторые студенческие научные работы. Как стало понятно даже в процессе этих кратких представлений, студенты Филиала хорошо понимают высокий потенциал прямой связи науки с производством, а в целом в стенах данного ВУЗа серьезно поставлена работа по научным изысканиям, которые будут способствовать подъему отечественной нефтегазовой сферы на качественно новый уровень.
Необходимость расширения условий для воспитания и образования молодежи была подчеркнута Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым на совещании 3 апреля т.г., посвященном комплексным мерам в данном направлении.
Глава государства подчеркнул важность развития широко круга творческих инициатив молодежи, развитие читательской культуры, IT-образованности, создание молодыми компьютерных программ, вовлечение их в учреждения культуры и искусства, занятия физической культурой и спортом. Тем более эффективной для развития молодого поколения является научная, инновационная среда, позволяющая овладевать самыми современными и эффективными знаниями.
В Филиале РГУ нефти и газа им. Губкина есть серьезная преемственность научных исследований, ряд студентов достигли значимых результатов в своих изысканиях. Уровень обучения подтверждается и многочисленными победами ташкентских «губкинцев» в международных интернет-олимпиадах.
Филиал также является площадкой для проведения Федерального интернет-экзамена, в связи с чем 29 декабря 2018 года ему выдано официальное свидетельство о присвоении статуса «Базовая Площадка ФИЭБ (Федеральный интернет-экзамен для выпускников бакалавриата)-2019».
Участники встречи в ходе общения неоднократно отметили рост инновационности в системе высшего образования Республики Узбекистан, которая характеризуется непрерывностью и преемственностью образования. В масштабе всей страны уже проведена и продолжает свое развитие многогранная работа, направленная на формирование инновационно-ориентированной экономики, создание условий для широкого внедрения инноваций. Одним из основных условий для этого является создание цепочки «образование – наука - производство».
Добавим, что в контингент студентов Филиала на 2018-2019 учебный год входят 935 человек. В ВУЗе работают 65 штатных преподавателей, 16% из которых составляют доктора наук и 45% - кандидаты наук. На сегодняшний день 117 выпускников продолжили свое обучение за рубежом.
В текущем году ВУЗ выпустит 150 молодых специалистов, из которых 123 закончили бакалавриат и 27 – специалитет. Выпускники будут преимущественно трудоустроены на предприятиях, входящих в состав компаний АО «Узбекнефтегаз», «Эриелл», «Лукойл».