Алишер Султонов нефть-газ соҳасининг бўлғуси мутахассислари билан учрашди
6 апрель куни Губкин номидаги Россия давлат нефть ва газ университети филиалида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султонов ва «Ўзбекнефтегаз» АЖ раҳбариятининг талабалар билан учрашуви бўлиб ўтди, дея хабар берди вазирлик матбуот хизмати.
Тадбир давомида 2007 йилдан буён филиалнинг талабалари ва профессор-ўқитувчилари, шунингдек айрим талабалар томонидан олиб борилган илмий тадқиқот ишлари тақдим этилди. Ушбу қисқа тақдимотлар шундан далолат берадики, филиал талабалари илм-фан ва ишлаб чиқариш ўртасидаги бевосита алоқанинг юксак салоҳиятидан яхши хабардор ва умуман, маҳаллий нефть ва газ саноатини сифат жиҳатидан янги даражага кўтаришда илмий тадқиқотлар муҳим аҳамият касб этишини яхши тушунишади ва шу асосда илмий ишлар олиб боришмоқда.
Ёш мутахассислар тайёрлаш учун тегишли шароитларни яратиш ва бу борада таълим сифатига эътибор қаратиш Президент Шавкат Мирзиёев томонидан жорий йилнинг 3 апрелида соҳага оид чора-тадбирларни такомиллаштириш масалаларига бағишлаб ўтказилган йиғилишда таъкидланган эди. Жумладан, давлат раҳбари кенг миқёсда фикрлайдиган, ташаббускор ёшларнинг мутоалаа маданияти, IT бўйича билимларини ошириш, ёшлар томонидан компьютер дастурларини яратиш ва бу борада уларнинг қизиқишларини рағбатлантириш, уларни маданият ва санъатга, жисмоний тарбия ва спортга жалб этишга алоҳида эътибор қаратиш лозимлигини таъкидлаган эди.
Шу билан бирга, замонавий фикрловчи ёш авлодни вояга етказишда илғор ва инновацион воситалардан фойдаланиш муҳим аҳамият касб этиши эътироф этилган эди.
Таъкидлаш жоизки, Губкин номидаги РДУ филиалида илмий тадқиқот ишларига жиддий эътибор қаратилмоқда ва бир қанча талабалар бу борада сезиларли натижаларга эришишган. Халқаро интернет-олимпиадаларда тошкентлик "губкинчилар"нинг кўплаб ғалабаларни қўлга киритгани ҳам бу ерда таълим сифати қандай даражада эканини тасдиқлайди.
Филиал шунингдек, Федерал интернет тести ўтказиш учун платформа ҳисобланиб, бу борада унга 2018 йилнинг 29 декабрда "ФИЭБ таянч майдончаси (бакалавр битирувчилари учун Федерал интернет тест) - 2019" расмий мақоми берилган.
Йиғилиш қатнашчилари Ўзбекистон Республикасининг олий таълим тизимида инновациялар узлуксиз жорий этилаётгани ва у таьлимнинг узвий жараёнига айланиб бораётганини бир неча бор таъкидлашди. Бутун мамлакат миқёсида инновацион йўналтирилган иқтисодиётни яратиш, инновацияларни кенг жорий этиш учун шарт-шароитлар яратиш борасида кўп қиррали ишлар олиб борилаётгани ва бу борада сезиларли ривожланишга эришилгани ҳам қайд этилди. Бунда "таълим - фан - ишлаб чиқариш" занжирига асосий эътибор қаратилмоқда.
Қайд этиш керакки, филиал талабалари сони 2018-2019 ўқув йилида 935 нафарни ташкил қилади. Университетда 65 нафар ўқитувчи ишласа, уларнинг 16 фоизи фан доктори, 45 фоизи эса фан номзодидир. Бугунги кунда филиал битирувчиларидан 117 нафари хорижий олий ўқув юртларда ўқишларини давом эттирмоқдалар.

Alisher Sultanov met with future specialists in oil and gas industry
On April 6, at the Gubkin Russian State University of Oil and Gas, a meeting between the Minister of Energy of the Republic of Uzbekistan Alisher Sultanov and the management of Uzbekneftegaz JSC took place, the press service of the Ministry reports.
During the event, since 2007, the students of the branch, as well as professors and teachers, as well as some of the students have been trained. These brief presentations show that the students of the branch are well aware of the high potential of direct communication between science and industry and understand that scientific research is essential to raising the local oil and gas industry to a qualitatively new level, and on this basis is conducting scientific research .
It was noted at the meeting of the President Shavkat Mirziyoev on April 3 this year, dedicated to the improvement of sectoral measures, creating favorable conditions for the training of young professionals and the quality of education in this area. In particular, the head of state emphasized the need to pay special attention to the broad culture of initiative young people, to increase their knowledge of IT, to create computer programs for young people, and to encourage their interest in culture, arts, physical education and sports.
At the same time, it was recognized that the use of advanced and innovative means of upbringing the young generation was important.
It is worth noting that the Gubkin RDU branch pays great attention to scientific research, and several students have made significant progress in this regard. The fact that Tashkent-based "bubbles" won many international Olympiads in Internet Olympics confirms the quality of education here.
The office is also a platform for conducting a federal internet test, and on 29 December 2018 it was given an official status "FISB baseball federal test - 2019".
Participants of the meeting repeatedly pointed out that the innovation in the system of higher education of the Republic of Uzbekistan is continuously being introduced and becoming an integral process of education. It was noted that a multifaceted work is being carried out to create an innovation-oriented economy across the country and to create conditions for widespread introduction of innovation and significant progress has been made in this area. The main focus is on the chain of "education, science and production".
It should be noted that the number of students of the branch in the 2018-2019 academic year is 935. There are 65 teachers in the University, 16% of them are Doctors of Science, and 45% are Candidates of Science. Today, 117 graduates of the branch continue to study at foreign universities.