"Gubkin" ijodiy talabalar qahramon bo'lib qoldilar
Rossiya madaniyat markazida bo'lib o'tgan jahon adabiyoti klassikasi Nikolay Gogolning 210 yilligiga bag'ishlangan ijodiy kechaning qahramoni Jdanov Roman ijodiy o'quvchilar uyushmasi - STS va Polatov adilbek - Rendezvyu teatr studiyasi boshchiligidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti ) Toshkent shahridagi I.Gubkin nomidagi madaniy-ma'rifiy tadbirda ishtirok etdi.
Yubiley kechasi doirasida madaniyat markazining badiiy direktori Lyubov Tarasovaning aytishicha, "Sorochinsky fair" teatri sahnasi va "Dikanka yaqinidagi uyda kechki ovqat" filmidan parchalar namoyish etildi. Tadbirda Ukrainaning folklor ansambllari Lavender va Cheremshina, rus qo'shiq jamoasi Kalinushka, Singing Hearts quarteti, veteran xor va bolalarning Expromt raqs guruhi ishtirok etdi.
Ta'kidlash joizki, "Gubkin" talabalari nafaqat ta'lim va tadqiqot faoliyati bilan shug'ullanadi, balki sport bilan shug'ullanadi, madaniy va ma'naviy jihatdan ham madaniy dam olishadi. Universitet hayotidagi yorqin sahifada ikki ijodiy uyushma yaratildi. Shunday qilib, "Rendezvous" teatr studiyasi talabalarni aktyorlik asoslarini o'rgatish maqsadida 2017 yilda tashkil etilgan. Studiyaning asosiy printsipi - jamoaviy ish va umumiy ishda har kimning shaxsiy ishtiroki. Tashkil topgan kundan boshlab, STS Birlashtiruvchi Teleradiokompaniyasi 2017 yildan buyon Filialda va uning tashqarisida an'anaviy tadbirlarni tashkil etadi, jumladan, Gubkin kuni, Oilaviy malikalar, bayram kunlari bag'ishlangan kontsertlar: Navro'z, Xotira va qadrlash kuni, Mentor kuni va boshqalar. Ijodiy tashkiloti tarkibida: vokalchilar, instrumentalistlar, raqqoslar, dekorativlar, PR-guruh, shuningdek filialning KVN jamoasi. Jdanov Roman STS boshchiligidagi shior - "Biz bayram qilmoqdamiz!".
Interkomitet.uz xabariga ko'ra, O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Millatlararo munosabatlar va do'stona munosabatlar qo'mitasining ko'magida O'zbekistonning Rossiya madaniyat markazi va Ukraina madaniyat markazining qo'shma loyihasi tashkil etildi. Markaz rahbariyatining taklifiga binoan "Gubkin" ishtirok etdi.
Vakillar birgalikdagi ijodiy loyihaning ochilishida so'zga chiqdilar. Ayniqsa, Qo'mita bo'limi rahbari Adham Husaynov ta'kidlaganidek, "tadbirda adabiyot va san'atning odamlarni birlashtirishi aniq ko'rsatilgan. Bu bizning mamlakatimizda barcha millat va elatlar tinch va osoyishta yashayotgani, madaniy va milliy bayramlar bilan birgalikda o'tkazilayotgani bilan ajralib turadi ".
O'zbekistonning Rossiya madaniyat markazining boshlig'i o'rinbosari Tatyana Ishanxo'jaeva so'zlariga ko'ra, "faqat o'zaro do'stlik, zamonaviy inson munosabatlari o'zaro hurmat asosida qurilishi mumkin. Odatiy chorrahada Nikolay Gogolning iste'dodi, Ukrainaga va Rossiyaga bo'lgan muhabbatlari birlashib, bu borada uning asarlari barcha slavyan xalqlarining do'stligi va birligi misolida xizmat qiladi. Men yosh avlodni nafaqat Gogolni o'rganishni, balki uning dono so'zini his qilishlarini istayman ".
Slavutik Respublika Ukrainaning madaniyat markazi rahbari Viktor Boyko shunday dedi: "Gogol jahon madaniyatining xazinasiga beqiyos hissa qo'shdi: bu butun insoniyatga tegishli, va bu katta ne'matdir. Uning asarlarida klassik birga yashagan ikki slavevik xalqning organik birligini ko'rsatdi, tashqi bosqinchilarga qarshi jang qildi. Bugun turli xalqlarning qo'shiqlari eshitilganda, biz doimo birga va abadiy yashaymiz, deb ta'kidladi.
Bundan tashqari, ma'ruzachilar "Gogol, rus va ukrainalik tamoyillarda tabiiy va organik qarindoshlik, milliy o'ziga xoslik va rang-baranglik, xalq an'analarida va urf-odatlarida namoyon bo'ladi. Gogol ikki slavyan xalqining tarixiy aloqalarini, ularning ma'naviy hayotining asoslarini ko'rsatishga urinib ko'rdi. Gogol kazaklarning qahramonlik tarixini, eng yaxshi odamlarini Vatanga shon-shuhrat bilan bag'ishlab, ular bilan jang qilish va Vatan manfaatlari uchun jonlarini fido qilishga tayyorligini maqtadi. Katta rus shoiri Aleksandr Pushkin Nikolay Gogol ijodining o'sishiga, uning paydo bo'lishi va rivojlanishiga haqiqiy so'z ustasi sifatida katta ta'sir ko'rsatdi. Aleksandr Sergeevich Gogolning adabiyotshunos va maslahatchisi birinchi asarlari bo'lgan. Adabiyot tarixida Gogol va Pushkin realizmni asoschilari sifatida yonma-yon turishadi. Gogol rus tilining vahiysi sifatida Pushkinning she'riyatini yaxshi ko'rar, kuch va erkinlikni sezdi. Pushkinning so'zining boyligi, Pushkinning tilining kuchi va ifodasi haqida yozgan: "Pushkin - bu ajoyib hodisa va ehtimol rus ruhining yagona hodisasidir: bu 200 yil o'tib kelishi mumkin bo'lgan rus xalqi".

Как творческие студенты-«губкинцы» стали героями
Стали героями посвященного 210-летнему юбилею классика мировой литературы Николая Гоголя творческого вечера, который прошел в Русском культурном центре Узбекистана, активисты возглавляемого Ждановым Романом Союза творческих студентов – СТС и Полатовым Адылбеком - Театральной студии «Рандеву» Филиала Российского государственного университета нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в городе Ташкенте.
В рамках юбилейного вечера по сценарию художественного руководителя культурного центра Любови Тарасовой ребята исполнили театральную сценку «Сорочинская ярмарка» и отрывок из «Вечера на хуторе близ Диканьки». В творческом мероприятии также участвовали украинские фольклорные ансамбли «Лаванда» и «Черемшина», ансамбль русской песни «Калинушка», квартет «Поющие сердца», хор «Ветеран», детская хореографическая группа «Экспромт».
Примечательно, что студенты-«губкинцы» не только занимаются учебной и научно-исследовательской деятельностью, спортом, но и содержательно и духовно проводят культурный досуг. Яркой страницей в жизни вуза стало создание двух творческих объединений. Так, театральная студия «Рандеву» образована в 2017 году с целью обучение студентов основам актерского искусства. Главный принцип студии – это работа в команде и личное участие каждого в общем деле. СТС - Союз Творческих Студентов со времени основания с 2017 года проводит тематические мероприятия как в Филиале и а также за его пределами, в их числе такие проекты, как «День Губкинца», «Королева Нефти», концерты, приуроченные к праздничным датам: Наврузу, Дню памяти и почестей, Дню наставника и многим другим. В составе творческой организации: вокалисты, инструменталисты, танцоры, декораторы, PR-группа, а также команда КВН Филиала. Лозунг возглавляемой Ждановым Романом СТС – «Мы создаем праздник!».
Как сообщает interkomitet.uz, совместный проект Русского культурного центра Узбекистана и Украинского культурного центра Узбекистана был организован при поддержке Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям при Кабинете министров республики. «Губкинцы» приняли в нем участие по приглашению руководства центров.
На церемонии открытия совместного творческого проекта выступили официальные лица. Как отметил, в частности, начальник отдела Комитета Адхам Хусейнов, «мероприятие наглядно показывает, как литература и искусство объединяет людей. Это яркое проявление того, что в нашей стране все нации и народности живут в мире и согласии, совместно проводят культурные и национальные праздники».
По словам замглавы Русского культурного центра Узбекистана Татьяны Алимходжаевой, «только на взаимной дружбе, на взаимном уважении могут строиться современные человеческие отношения. На литературном перекрестке сошлись талант Николая Гоголя, его любовь и к Украине и к России, и в этом отношении его произведения служат для нас примером дружбы и единения всех славянских народов. Хочется, чтобы наше молодое поколение не просто изучало Гоголя, а чувствовала его мудрое слово».
Председатель Республиканского Украинского культурного центра «Славутич» Виктор Бойко подчеркнул: «Гоголь внес неоценимый вклад в сокровищницу мировой культуры: он принадлежит всему человечеству, и это великое благо. В своих произведениях классик показал органическое единение двух славянских народов, которые жили вместе, боролись вместе против внешних захватчиков. Сегодняшний вечер - яркий пример, когда звучат песни разных народов и это подчеркивает, что мы всегда будем вместе и это навсегда».
Далее докладчики отметили, что «в произведениях Гоголя русские и украинские начала представлены в естественном и органическом родстве, ярком своеобразии и колорите национальных характеров, в народных традициях и обрядах. Гоголь видел и старался показать исторические связи двух славянских народов, родственные основы их духовной жизни. Гоголь воспел героическое прошлое казачества, рыцарскую преданность его лучших людей своему Отечеству, их готовность стойко бороться и пожертвовать жизнью за интересы Родины. Огромное влияние на рост творчества Николая Гоголя, его формирование и становление как мастера реалистического слова оказал великий русский поэт Александр Пушкин. Александр Сергеевич был первым ценителем произведений Гоголя, его советчиком и наставником в литературе. В истории литературы Гоголь и Пушкин стоят рядом как основоположники реализма. Гоголь любил поэзию Пушкина как откровение русской речи, он чувствовал ее силу и свободу. Он писал о богатстве слова, силе и выразительности языка Пушкина: «Пушкин есть явление чрезвычайное, и, может, быть единственное явление русского духа: это русский человек в его развитии, в каком он, может быть, явится через 200 лет».