"Gubkin" ijodiy talabalar qahramon bo'lib qoldilar
Rossiya madaniyat markazida bo'lib o'tgan jahon adabiyoti klassikasi Nikolay Gogolning 210 yilligiga bag'ishlangan ijodiy kechaning qahramoni Jdanov Roman ijodiy o'quvchilar uyushmasi - STS va Polatov adilbek - Rendezvyu teatr studiyasi boshchiligidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti ) Toshkent shahridagi I.Gubkin nomidagi madaniy-ma'rifiy tadbirda ishtirok etdi.
Yubiley kechasi doirasida madaniyat markazining badiiy direktori Lyubov Tarasovaning aytishicha, "Sorochinsky fair" teatri sahnasi va "Dikanka yaqinidagi uyda kechki ovqat" filmidan parchalar namoyish etildi. Tadbirda Ukrainaning folklor ansambllari Lavender va Cheremshina, rus qo'shiq jamoasi Kalinushka, Singing Hearts quarteti, veteran xor va bolalarning Expromt raqs guruhi ishtirok etdi.
Ta'kidlash joizki, "Gubkin" talabalari nafaqat ta'lim va tadqiqot faoliyati bilan shug'ullanadi, balki sport bilan shug'ullanadi, madaniy va ma'naviy jihatdan ham madaniy dam olishadi. Universitet hayotidagi yorqin sahifada ikki ijodiy uyushma yaratildi. Shunday qilib, "Rendezvous" teatr studiyasi talabalarni aktyorlik asoslarini o'rgatish maqsadida 2017 yilda tashkil etilgan. Studiyaning asosiy printsipi - jamoaviy ish va umumiy ishda har kimning shaxsiy ishtiroki. Tashkil topgan kundan boshlab, STS Birlashtiruvchi Teleradiokompaniyasi 2017 yildan buyon Filialda va uning tashqarisida an'anaviy tadbirlarni tashkil etadi, jumladan, Gubkin kuni, Oilaviy malikalar, bayram kunlari bag'ishlangan kontsertlar: Navro'z, Xotira va qadrlash kuni, Mentor kuni va boshqalar. Ijodiy tashkiloti tarkibida: vokalchilar, instrumentalistlar, raqqoslar, dekorativlar, PR-guruh, shuningdek filialning KVN jamoasi. Jdanov Roman STS boshchiligidagi shior - "Biz bayram qilmoqdamiz!".
Interkomitet.uz xabariga ko'ra, O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Millatlararo munosabatlar va do'stona munosabatlar qo'mitasining ko'magida O'zbekistonning Rossiya madaniyat markazi va Ukraina madaniyat markazining qo'shma loyihasi tashkil etildi. Markaz rahbariyatining taklifiga binoan "Gubkin" ishtirok etdi.
Vakillar birgalikdagi ijodiy loyihaning ochilishida so'zga chiqdilar. Ayniqsa, Qo'mita bo'limi rahbari Adham Husaynov ta'kidlaganidek, "tadbirda adabiyot va san'atning odamlarni birlashtirishi aniq ko'rsatilgan. Bu bizning mamlakatimizda barcha millat va elatlar tinch va osoyishta yashayotgani, madaniy va milliy bayramlar bilan birgalikda o'tkazilayotgani bilan ajralib turadi ".
O'zbekistonning Rossiya madaniyat markazining boshlig'i o'rinbosari Tatyana Ishanxo'jaeva so'zlariga ko'ra, "faqat o'zaro do'stlik, zamonaviy inson munosabatlari o'zaro hurmat asosida qurilishi mumkin. Odatiy chorrahada Nikolay Gogolning iste'dodi, Ukrainaga va Rossiyaga bo'lgan muhabbatlari birlashib, bu borada uning asarlari barcha slavyan xalqlarining do'stligi va birligi misolida xizmat qiladi. Men yosh avlodni nafaqat Gogolni o'rganishni, balki uning dono so'zini his qilishlarini istayman ".
Slavutik Respublika Ukrainaning madaniyat markazi rahbari Viktor Boyko shunday dedi: "Gogol jahon madaniyatining xazinasiga beqiyos hissa qo'shdi: bu butun insoniyatga tegishli, va bu katta ne'matdir. Uning asarlarida klassik birga yashagan ikki slavevik xalqning organik birligini ko'rsatdi, tashqi bosqinchilarga qarshi jang qildi. Bugun turli xalqlarning qo'shiqlari eshitilganda, biz doimo birga va abadiy yashaymiz, deb ta'kidladi.
Bundan tashqari, ma'ruzachilar "Gogol, rus va ukrainalik tamoyillarda tabiiy va organik qarindoshlik, milliy o'ziga xoslik va rang-baranglik, xalq an'analarida va urf-odatlarida namoyon bo'ladi. Gogol ikki slavyan xalqining tarixiy aloqalarini, ularning ma'naviy hayotining asoslarini ko'rsatishga urinib ko'rdi. Gogol kazaklarning qahramonlik tarixini, eng yaxshi odamlarini Vatanga shon-shuhrat bilan bag'ishlab, ular bilan jang qilish va Vatan manfaatlari uchun jonlarini fido qilishga tayyorligini maqtadi. Katta rus shoiri Aleksandr Pushkin Nikolay Gogol ijodining o'sishiga, uning paydo bo'lishi va rivojlanishiga haqiqiy so'z ustasi sifatida katta ta'sir ko'rsatdi. Aleksandr Sergeevich Gogolning adabiyotshunos va maslahatchisi birinchi asarlari bo'lgan. Adabiyot tarixida Gogol va Pushkin realizmni asoschilari sifatida yonma-yon turishadi. Gogol rus tilining vahiysi sifatida Pushkinning she'riyatini yaxshi ko'rar, kuch va erkinlikni sezdi. Pushkinning so'zining boyligi, Pushkinning tilining kuchi va ifodasi haqida yozgan: "Pushkin - bu ajoyib hodisa va ehtimol rus ruhining yagona hodisasidir: bu 200 yil o'tib kelishi mumkin bo'lgan rus xalqi".

How students of the Gubkin University have become winners
Students of the Branch of Russian State s of Oil and Gas (NRU) named after I.M.Gubkin in Tashkent city headed by Roman Jdanov (Union of Creative Students) and Polatov Adilbek (“Rendezvous” studio-theatre) have become the heroes of the creative evening devoted to the 210th anniversary of Nikolai Gogol, the classic writer of world literature which took place in the Russian Cultural Center of Uzbekistan.
In the framework of the anniversary evening, according to the scenario of the artistic director of the cultural center Lyubov Tarasova, the student presented a performance “Sorochinsk Fair” and an excerpt from “Evenings on a Farm Near Dikanka”. Ukrainian folklore ensembles “Lavanda” and “Cheremshina”, the Russian song ensemble “Kalinushka”, the quartet “Singing Hearts”, the choir “Veteran”, and the children’s dance group “Expromt” also participated in the creative event.
It should be noted that the “Gubkin” students are not only engaged in educational and research activities, sports, but also have efficient and fruitful follow-up-activities. A bright page in the life of the university was establishment of two creative associations. Thus, the theater studio “Rendezvous” was founded in 2017 with the aim of teaching students the basics of acting. The main principle of the studio is teamwork and the personal approach to each participant. Since its foundation in 2017, the Union of Creative Students has been organizing thematic events both in the Branch and outside it, including such projects as “Gubkin’s Day”, “The Queen of Oil”, concerts dedicated to holiday dates: “Navruz”, “Day of memory and honor”, “Teacher’s Day” and many others. The creative team includes: vocalists, instrumentalists, dancers, decorators, PR-group, as well as the team of humor of the Branch. The slogan of the Union of Creartive Students headed by Roman Jdanov STS - “We create a holiday!”
According to interkomitet.uz, a joint project of the Russian Cultural Center of Uzbekistan and the Ukrainian Cultural Center of Uzbekistan was organized with the support of the Committee on Interethnic Relations and Friendly Relations under the Cabinet of Ministers of the Republic. Student of Gubkin University participated in it at the invitation of the centers’ administration.
Officials made a welcome speech at the opening ceremony of the joint creative project. In particular, the head of the department of the Committee, Adham Huseynov, has noted that “the event clearly demonstrate how literature and art unites people. This is a vivid proof that in our country all nations and nationalities live in peace and harmony, jointly spend cultural and national holidays”.
According to the opinion of Tatyana Ishanhodjaneva, deputy head of the Russian Cultural Center of Uzbekistan, “modern human relations can be developed only on mutual respect and on mutual friendship. the literary inheritance of Nikolai Gogol, his love for Ukraine and Russia demonstrate friendship and unity of all Slavic peoples. I want our young generation not only to study Gogol, but to feel his wise sayings”.
Viktor Boyko, the Chairman of the “Slavutych” Republican Ukrainian Cultural Center has emphasized that “Gogol made an invaluable contribution to the treasury of world culture: it belongs to all humanity, and this is a great blessing. In his works, the classic showed the organic unity of two Slavic peoples who lived together, fought together against external invaders. This event is a vivid example when songs of different nations are heard and it underlines that we will always be together and forever”.