И.М. Губкин номидаги университетнинг Тошкентдаги Филиалида геология бўйича онлайн шаклда Республика илмий-амалий форуми ўтказилди
“Геология-разведка масалаларини самарали ҳал қилиш учун замонавий рақамли технологиялар” мавзуида ўтказилган онлайн шаклдаги Республика илмий-амалий видеоконференцияси  кенг тармоқли 70 нафардан зиёд мутахассислар – пармаловчилар, геологлар, геофизиклар, тармоққа оид етакчи корхоналарнинг ишлаб чиқарувчиларини ишлаб чиқаришдан айрилмаган ҳолда ягона майдонга тўплаш имконини берди.
И.М.Губкин номидаги Россия нефть ва газ Давлат университетининг Тошкент шаҳридаги Филиалида ташкил қилинган кўламли онлайн-форум карантин шароитларида соҳа, фан ва таълим етакчи мутахассисларига учрашиш, ишлаб чиқаришда рақамли технологияларни қўллашнинг амалий тарафларини билан танишиш билан бирга илғор техника ва таълим услубиётлари асосида янгиликлар билан танишиш имкониятини яратди.
Филиал майдончасида илмий-амалий форумнинг рамзий ўтказилиши кўзга ташланади, негаки, бу ерда мутахассисларни “Геология  қидирув технологияси” йўналиши бўйича мутахассисларни тайёрлаш жараёни амалга оширилади. Етакчи тармоққа монанд олий ўқув юрти сифатида Филиал геология қидирувининг янги долзарб технологияларига оид, хусусан, конлар даври мониторингини амалга ошириш имконини берадиган нефть ва газ конларини уч ўлчамли моделлаштириш бўйича янгича дастурий таъминлаш борасида илғор тажрибалари билан ўртоқлашди. Шунинг баробарида сейсмик маълумотларни ишлаб чиқиш борасида инновациялар тақдим этилди.
Шуниси аҳамиятга моликки, анжуман иштирокчилари қаторида Филиалнинг собиқ битирувчилари сўзга чиқиб, олган билимларини ишлаб чиқаришда муваффақиятли қўллаётганликлари ҳақида гапириб бердилар. “Ўзбекнефть-газ” АЖ, “Ўзбекгеофизика” АЖ, Eriell ва Geo Research and Development компаниялари Группалари сингари тармоқ корхоналари амалий иш услублари, хусусан тармоқда пармалаш қоришмаси ҳисобини олиш учун қулай иловаларни яратиш бўйича жараёнлар билан ўз маърузаларида ўртоқлашдилар.
“Нефть ва газ конлари геологияси ва қидируви Институти” АЖ. Фанлар Академияси. Энергетика Вазирлиги ва Ўзбекистон Республикаси геология ва минерал ресурслар бўйича Давлат қўмитаси мутахассислари геологик қидирув жараёнидаги янги долзарб йўналишлар тўғрисида гапириб бердилар.
Маърузачилар ўз нутқларида геология қидирув ишларида рақамлаштириш муаммолари, фойдали қазилмалар конларини қидириш ва излаш самарадорлигини ошириш жиҳатлари, пармалашда инновацион технологиялар ҳамда нефть ва газ конларини қазиш усуллари мониторингини батафсил кўриб чиқдилар.
Қарши мухандислик иқтисодиёт институти, И.А.Каримов номидаги Тошкент давлат техника университети, Жиззах политехника институтининг профессор ва ўқитувчилари таркибининг вакиллари эса янги технологиялар асосида талабаларни ўқитиш жараёни қай тарзда амалга оширилаётгани ҳақида маълум қилдилар.
Муҳокамалар натижаларига кўра, геология-қидирув ишларини инновацион ривожлантириш, нефть ва газ конларини топиш ва пармалаш, нефть-газ ишининг барча даврларида замонавий техника ва инновацион технологияларни қўллаш юзасидан таклифлар ва тавсиялар ишлаб чиқилди. Бундан ташқари, мутахассислар, хусусан,  нефть-газ ишида долзарб инновацион ишланмаларни қўллашнинг умумий тушунчасини вужудга келтириш жиҳати, профессор-ўқитувчилар таркиби – илмий институтлар тадқиқотчилари – ишлаб чиқариш соҳаси вакилларининг фанга оид ҳамкорлигидаги ижобий натижаларни алоҳида қайд этдилар.
Иштирокчиларнинг эътирофига кўра, бугунги кунда геология-қидирув ишлари базавий, яъни асосли, шу билан бирга нефть-газ тармоғининг жадал ривожланаётган элементларидан бири бўлиб, шу сабабли рақамли ва инновацион технологияларни ишлаб чиқаришга татбиқ этиш фавқулотда долзарб саналади, шу билан бирга ёқилғи-энергетика тармоғини такомиллаштириш ва ривожлантириш тўғрисидаги давлат сиёсати билан чамбарчас боғлиқ.
Ташкилий қўмита раҳбари – Филиалнинг ижрочи директори Мағрупов Абдулла Махмудович қайд этганидек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2020-2021 йиллар учун келгусида геологик ер ости бойликларини ўрганишни янада такомиллаштириш ва минерал-хом ашё базасини ривожлантириш ва қайта ишлаб чиқариш давлат дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарорининг ижро этилиши доирасида ўтказилган илмий-амалий видеоконференция ишлаб чиқариш, фан ва таълим уйғулашувига қўшимча туртки, сабаб бўлди. Қолаверса, бу тадбир, айниқса, ёш олимлар ва тадқиқотчиларнинг илмий салоҳиятини ишлаб чиқаришга жалб қилиш учун имкон очиб берди. Филиал бу каби илмий-амалий видеоанжуманларни мунтазам ўтказишни режа қилиб қўйди. Бундан ташқари, мазкур форум 2020 йилнинг 3-ноябрида нефть-газ ишининг жами даврини кўриб чиқишга бағишланадиган Республика илмий-техник анжуманини ўтказиш учун замин яратди.

Республиканский научно-практический форум по геологии прошел онлайн в Филиале Губкинского университета в Ташкенте
Более 70 специалистов широкого профиля – буровиков, геологов, геофизиков, разработчиков - ведущих предприятий отрасли позволила собрать на единой площадке без отрыва от производства Республиканская научно-практическая онлайн-видеоконференция «Современные цифровые технологии для эффективного решения геологоразведочных задач».
Организованный в Филиале РГУ нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в городе Ташкенте масштабный онлайн-форум предоставил возможность в условиях карантина встретиться профессионалам отрасли, науки и образования, ознакомиться как с практическими моментами внедрения цифровых технологий на производстве, так и новыми веяниями на основе передовой техники и образовательных методик.
Видится символическим проведение научно-практического форума на площадке Филиала, поскольку здесь осуществляется подготовка специалистов по направлению «Технология геологической разведки». Как ведущий отраслевой вуз, Филиал поделился передовым опытом новых актуальных технологий геологической разведки: это, в частности, новейшее программное обеспечение по 3-мерному моделированию месторождения нефти и газа, которое позволит производить мониторинг цикла месторождений. Также были представлены инновации в сфере обработки сейсмических данных.
Примечательно, что в числе участников конференции выступили бывшие выпускники Филиала, рассказавшие об успешном применении на производстве полученных знаний. Своими практическими наработками, в числе которых, в частности, по созданию мобильного приложения для расчета бурового раствора на промысле, поделились в докладах представители следующих отраслевых предприятий: АО «Узбекнефтегаз», АО «Узбекгеофизика», компании Группы Eriell и Geo Research and Development.
Рассказали о новых актуальных направлениях в геологоразведке специалисты АО «Институт геологии и разведки нефтяных и газовых месторождений», Академии наук, Министерства энергетики и Государственного комитета по геологии и минеральных ресурсов Республики Узбекистан.
В своих выступлениях докладчики детально рассмотрели проблемы цифровизации в геологоразведочных работах, аспекты повышения эффективности поисков и разведки месторождений полезных ископаемых, цифровые и инновационные технологии в бурении и мониторинге разработки нефтяных и газовых месторождений.
О том, как проходит обучение студентов на основе новых технологий, сообщили представители профессорско-преподавательского состава Каршинского инженерно-экономического института, Ташкентского государственного технического университета имени И.А. Каримова, Джизакского политехнического института.
По итогам обсуждений выработаны предложения и рекомендации по инновационному развитию геологоразведочных работ, разработке и бурению нефтяных и газовых месторождений, применению современной техники и инновационных технологий во всех циклах нефтегазового дела. Помимо прочего, специалисты отметили такие положительные результаты, как, в частности, аспект создания общего понимания применения актуальных инновационных разработок в нефтегазовом деле, междисциплинарное сотрудничество профессорско-преподавательского состава - исследователей научных институтов - представителей производственной сферы.
По мнению участников, сегодня геологоразведочные работы – один из базовых и, в тоже время, быстро развивающихся элементов нефтегазовой отрасли, в связи с этим вопрос внедрения цифровых и инновационных технологий в производство является чрезвычайно актуальным, более того, тесно связан с государственной политикой о совершенствовании и развитии топливно-энергетической отрасли.
Как отметил руководитель организационного комитета – исполнительный директор Филиала профессор Абдулла Махмудович Магрупов, проведенная во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию геологического изучения недр и реализации государственной программы развития и воспроизводства минерально-сырьевой базы на 2020-2021 годы» научно-практическая видеоконференция придала дополнительный импульс углублению интеграции производства, науки и образования. Также мероприятие способствовало привлечению в производство научного потенциала, в особенности, молодых ученых и исследователей. В планах Филиала проводить научно-практические видеоконференции на регулярной основе, кроме того, данный форум создал предпосылки для проведения 3 ноября 2020 года Республиканской научно-технической конференции, участники которой рассмотрят уже весь цикл нефтегазового дела.