Yoshlarning huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini oshirish
6 dekabr kuni I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz (MTU) universitetining Toshkent shahridagi Filialida huquqiy savodxonlik oyligi doirasida, UEE-17-01-02, UTP-18-01 akademik guruhlari 1-2 kurs talabalari o'rtasida yoshlarning huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini oshirishga bag'ishlangan uchrashuv bo'lib o'tdi. Uchrashuvda yuridik fanlar doktori, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professori Xamedov Isa Axlimanovich, Filial o'qituvchilari, ustoz-murabiylar ishtirok etdilar.
Xamedov I.A. o'z nutqida, yoshlar tarbiyasi sohasidagi olib borilayotgan davlat siyosatining ahamiyati zarur ko’lamdagi nazariy va amaliy bilimlarni olishga bo’lgan imkoniyatlar yaratish, yoshlarga mustaqil fikrlashi uchun kafolatlar berilish va umuman olganda, sog'lom va barkamol avlodni shakllantirishga qaratilganligini ta'kidlab o’tdi. Mamlakatimizda iqtidorli yoshlarning qobiliyatlarini ro'yobga chiqarish, ularning ijodiy, ilmiy va boshqa iste'dodlarini rivojlantirish uchun huquqiy, ijtimoiy-iqtisodiy, tashkiliy sharoitlarni yaratishga yo’naltirilgan ko'plab muhim hujjatlarning qabul qilinishi yuqoridagi maqsadlarni ta'minlashga xizmat qiladi. Yoshlar davlat dasturida o’sib kelayotgan avlodning huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini yuksaltirish maqsadida amalga oshirish bilan bog'liq muhim vazifalar belgilab oldi.
Mutaxassis ta'kidlaganidek, Asosiy qonunda, hamda O'zbekiston Respublikasining amaldagi qonunchiligida belgilangan huquq va erkinliklarning ro'yobga chiqarilishi, yoshlar tomonidan jamiyatda munosib o'ringa ega bo’lish va ularning huquqiy madaniyatini oshirish bilan uzviy bog'liq bo'lgan jarayondir. Shu bois, Adliya vazirligi tegishli vazirliklar, tashkilotlar va muassasalar bilan birgalikda hamkorlik rejalari asosida ko'plab namunali ishlar amalga oshirayotgani diqqatga sazovordir.
Uchrashuvda yoshlar tomonidan amaldagi qonunchilik to'g'risidagi bilimlari va ushbu bilimlarni hayotda qo’llashi fuqarolik jamiyati tamoyillariga asoslangan huquqiy demokratik davlat barpo etish, aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini oshirishning muhim vositasi ekanligiga urg’u berildi.
Muhokama davomida talabalar va o’qituvchilar sud va huquqni muhofaza qilish organlarining mahalliy huquqiy targ'ibot ishlarini olib borishda tutgan o'rni, oliy va o'rta maxsus ta'lim muassasalarida, umumta'lim muassasalarida huquqiy ta’lim va tarbiya muammolari, shuningdek, yoshlar o’rtasida huquqiy targ'ibot ishlari samaradorligini oshirish masalalariga batafsil to'xtalib o'tdilar.

Повышение правового сознания и правовой культуры среди молодежи
6 декабря в Филиале Российского государственного университета нефти и газа (НИУ) имени И.М.Губкина в городе Ташкенте, в рамках месячника правовой грамотности, среди студентов 1-2 курсов академических групп УЭЭ-17-01-02, УТП-18-01 была проведена встреча, посвященная повышению правового сознания и правовой культуры молодежи. На встрече принял участие доктор юридических наук, профессор Университета мировой экономики и дипломатии Хамедов Иса Ахлиманович, преподаватели, наставники-кураторы Филиала.
В своем выступлении Хамедов И.А. отметил, что значение государственной политики в области воспитания молодежи состоит в обеспечении ее возможностью получения необходимого объема теоретических и практических знаний, предоставлении гарантий независимого мышления молодых людей, и в целом, заключается в воспитании здорового и полноценного поколения. Принятие в нашей стране множества значимых документов, имеющих целью создание правовых, социально-экономических, организационных условий для реализации способностей одаренной молодежи, развития ее творческого, научного либо иного таланта служит обеспечению названных выше целей. Государственная молодежная программа определила важнейшие задачи, связанные с осуществлением целей повышения правового сознания и правовой культуры подрастающего поколения.
Специалист подчеркнул, что реализация в реальной действительности прав и свобод, определенных в Основном законе, а также в действующем законодательстве Республики Узбекистан, является процессом, находящемся в неразрывной связи с определением молодыми людьми достойного места в обществе, повышением их правовой культуры. В данном направлении Министерством юстиции совместно с соответствующими министерствами, организациями и учреждениями на основе планов сотрудничества осуществляется множество показательных работ.
Во встрече было подчеркнуто, что знание молодыми людьми действующего законодательства и умение применить эти знания на практике служит значимым средством построения правового демократического государства, основанного на принципах гражданского общества, повышения правосознания и правовой культуры населения.
Во время дискуссии студенты и преподаватели подробно остановились в вопросах, касающихся места органов правосудия и правоохранительных органов в проведении работ по правовой пропаганде на местах, проблемах правового образования и воспитания в высших и средних специальных учебных заведениях, общеобразовательных учреждениях, а также вопросах повышения эффективности работ по правовой пропаганде среди молодежи.